Kaskad Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır ?
Mühendis olsun olmasın ısıtma tesisatıyla ilgilenen...
Yerden Isıtma Sistemi ve Avantajları
Isıtma tesisatı ile ilgilenen herkes tarafından...
Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur ?
Kış ayı kapıda görünür görünmez kombilerin...
Kombi Seçimi ve Montaj Aşamaları
Ortamı radyatörler aracılığıyla ısıtan kombiler, yüksek...
Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler
Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında...
1
Buderus GB172i Sinema Verrsiyonu
Buderus GB172i Sinema Verrsiyonu
2
Buderus Oda Kumandası Logamatic TC100
Buderus Oda Kumandası Logamatic TC100
3
Buderus Kombi Tuş ve Erkanın Anlamı
Buderus Kombi Tuş ve Erkanın Anlamı
4
Buderus Kombi Su basma
Buderus Kombi Su basma
5
Enerji tasarrufu
Enerji tasarrufu
6
Donma Koruması
Donma Koruması

En Son Haberler

EN İYİ YOĞUŞMALI KOMBİ HANGİSİ

Kombi, yaşam alanlarımızın vazgeçilmez konfor kaynaklarından biridir. Kombinin olmadığı bir yerde konfordan ve sıcaklıktan bahsetmek neredeyse mümkün değildir. Kombi, doğalgaz kullanımı ve sıcak su ihtiyacını gidermek amaçlı üretilmiş bir cihazdır. Her türlü yaşam alanı için uygun standartlarda bulmak mümkündür. 

Kombiyi vazgeçilmez kılan özelliklerden biri de hacimlerinin büyük olmamasıdır. Kombilerin hacmi, yaşam alanlarında çok fazla yer kaplamadığı için kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Küçük ebatlı bir kombi sayesinde yüksek konforda bir kış geçirmek herkesin arzusu olabilir. 

Kombilerin en can alıcı özelliklerinden biri de sessiz şekilde çalışmalarıdır. Özellikle kış aylarında kombi yoğun bir şekilde çalışır. Kombilerin hem sessiz hem kullanışlı hem de kolay monte edilebilir bir sisteme sahip olması, bize neden bu kadar çok tercih edildiklerini açıklamaktadır. 

Kombi bulunmayan bir eve kombi seçerken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Birbirinden farklı özelliklerde, hacimlerde ve fonksiyonlarda kombi çeşitleri bulunmaktadır. Her evin ısı ve konfor ihtiyacı aynı değildir. Dolayısı ile yaşam alanlarının ihtiyaçlarına göre kombi seçmek önemlidir. 

Bacalı kombi, konvensiyonel kombi, yoğuşmalı kombi, tek eşanjörlü kombi, çift eşanjörlü kombi ve elektrikli kombi olmak üzere toplam altı çeşit kombi vardır. Kombiler, sahip oldukları özelliklere ve ateşleme şekline göre bahsedildiği gibi sınıflandırılmıştır. 

Bir kombinin olmazsa olmaz parçalarından biri eşanjördür. Tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü iki farklı kombi çeşidi bulunmaktadır. Tek eşanjörlü kombiler, adından da anlaşılacağı üzere tek eşanjöre sahiptir. Brülörün sağladığı ısı yardımı ile hem sıcak suyu hem de radyatörü ısıtır. 

Çift eşanjörlü kombi çeşidinde ise durumlar farklıdır. Bu tarz kombilerde sıcak su ve kalorifer sistemi ayrı çalışmaktadır. Ayrıca tek eşanjörlü kombilerde şebeke suyu eşanjörden geçerek eşanjörün kirlenmesine ve kireç tutmasına sebep olmaktadır. Çift eşanjörlü kombi tipinde şebeke suyu direkt eşanjörün içinden geçmediği için kireçlenme riski daha azdır. 

Elektrikli kombi çeşidinde ise elektrikli ısıtıcılar yer almaktadır. Kullanıcılar, zehirlenme gibi riskli ve insan sağlığını tehdit eden durumlardan kaçınmak için bu tarz bir kombi çeşidini tercih etmektedir. Elektrikli kombilerin enerji ve yakıt tüketimi diğer kombi çeşitlerine göre daha fazla olduğu için ekonomik açıdan tasarruflu değildir. Bu sebeple çok fazla tercih edilmemektedir. 

Bacalı kombiler, adından da anlaşılacağı gibi baca ile bağlantısı olan cihazlardır. Bu tür kombiler, ihtiyacı olan oksijeni ortamdaki havadan alır ve meydana gelen atık gazı baca yardımı ile dışarı iletir. Böylece atık ve kirli gaz, ortamdan uzaklaştırılmış olur.

Bu tarz bir kombi kullanımında baca temizliği oldukça önemlidir ve kombinin kullanıldığı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Özellikle fırtınalı ve rüzgârlı havalarda bacadaki kirli gazın evlerinize girme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum, kullanıcının sağlığını tehdit ettiği için bacalı kombi çeşidi pek tercih edilmemektedir. 

Bir diğer kombi çeşidi konvensiyonel kombilerdir. Konvensiyonel kombi, hermetik kombi olarak da bilinmektedir. Bu tarz kombilerin herhangi bir bacaya bağlanma ihtiyaçları yoktur. Bünyelerinde bulunan fan motoru sayesinde kombinin ihtiyacı olan hava dışarıdan alınır ve oluşan kirli gaz aynı sistem ile dışarıya geri aktarılır. Bu yüzden baca sistemine yatkın olmayan binalarda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca fırtınalı ve rüzgârlı hava şartları için güvenli bir kullanım imkânı sunar. 

Akla ilk gelen ve adını en sık duyduğumuz kombi çeşitlerinden biri de yoğuşmalı kombilerdir. Yoğuşma, gaz halindeki bir maddenin ısı kaybı ile sıvı hale dönüşmesine denir. Yoğuşmalı kombilerin temel çalışma prensibi bu dönüşümdür. 

Yoğuşmalı kombilerde ısı eşanjörü bulunur. Yanma sonucunda oluşan atık gaz hemen dışarı verilmez. Aksine, eşanjös sayesinde atık gazın yoğuşması sonucunda yeni bir ısı elde edilir. Bir yandan ısı artarken bir yandan da yakıt tasarrufu sağlanmış olur. 

Yoğuşmalı kombiler, diğer kombi çeşitlerine göre daha verimli bir ısı sağlamaktadır. Tasarruflu yakıt tüketimi sayesinde kış aylarını hem konforlu hem de ekonomik geçirmek mümkündür. 

Yoğuşmalı kombilerin tasarruflu olmasını sağlayan sebeplerden biri modülasyonlu fandır. Fan, doğalgazın yanması için gereken hava sirkülasyonunu sağlar. Yanma esnasında ihtiyaç duyulan hava doğru ayarlanmalıdır. Fan modülasyonu, yanma hızı ve hava miktarını dengeleyen cihazdır. Bu özellik sayesinde enerji tüketimi dengelenir ve ısı verimliliği artmaktadır. 

Bir kombinin gaz valfinde, fanında ya da oda termostatında modülasyon özelliği bulunursa cihaz daha verimli çalışır. Modülasyonlu oda termostatları, kombinin kapasitesini hava sıcaklığına göre kendiliğinden ayarlamaktadır. 

MODÜLASYON NEDİR

Duş esnasında ihtiyacınız olan sıcak suyun sabit bir şekilde kalmasını sağlayan kombi parçası, gaz valfidir. Modülasyon özelliğine sahip bir gaz valfi, en iyi etkiyi yoğuşmalı kombilerde göstermektedir. Yoğuşmasız bir kombide modülasyonlu herhangi bir kombi parçası yeterli etkiyi gösteremez. Yoğuşmalı kombi çeşidinde kombi parçaları modülasyonlu ise kışın yüksek sıcaklıkta bir verim elde edilir. 

Kombilerin bu kadar çok fonksiyonlu olması ve çeşitli markalarda üretilmesi, kombi seçimlerini zorlaştırmaktadır. Herkes yaşam alanları için en etkili ve en iyi kombiyi seçmeyi hayal eder. Bazen kombi seçmek sanıldığından daha fazla vakit alabilir. 

Günümüzde birçok evde yoğuşmalı kombi tercih edilmektedir. Yoğuşmalı kombiler de özelliklerine ve fonksiyonlarına göre değişiklik göstermektedir. En iyi yoğuşmalı kombiye sahip olmak isterseniz yapmanız gereken ilk şey; yaşam alanlarınızı iyi tanımaktır. 

KOMBİ FİYATLARI

En iyi kombi yoktur, eviniz için en doğru olan kombi vardır. Evinizi iyi tanırsanız, ısı ihtiyacınızı karşılayabilecek en etkili yöntemleri de belirlemiş olacaksınız. Evinizin metrekaresi, yalıtım özelliğine sahip olup olmaması, gün ışığı görüp görmemesi, hangi cepheye baktığı, fazla rüzgârlı bölgede bulunup bulunmaması gibi mimari özellikler, ideal ısı ihtiyacınızı belirler. 

Kombi satın alırken ısı ihtiyacınız doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Bir yaşam alanının hacmi ne kadar büyükse ısıtması da o kadar zorlaşacaktır. Evinizin ısı ihtiyacını öğrenmek için ısı kaybı hesabı yapılması gerekir. 

Hacimleri, yalıtımı ve cepheleri farklı iki evin ısı kaybı farklı olacaktır. Bu birbirinden farklı iki evin aynı potansiyelde kombi kullanması mümkün değildir. Başta ısı kaybı hesabı olmak üzere; pencerelerin tipi, dairenin yalıtım durumu, binanın cephesi, duvarların yapımında kullanılan malzemeler doğru kombi seçimini direkt etkilemektedir. 

Kombi seçimlerini kolaylaştıran ana etkenlerden biri de ekonomidir. Kombiler hem enerji hem de ekonomik tasarruf sağlamalıdır. Kombinin potansiyel özellikleri kadar kombi fiyatları da önem arz eder. 

Kombi kapasitesi ve modülasyon aralığı da önemli belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Farklı markalarda 20, 24, 28, 30, 35 kw kapasiteye sahip kombilere ulaşmanız mümkündür. 

Isı kaybı düşük olan yaşam alanları için en ideal kombi kapasitesi 24 kw kapasiteli ve modülasyon oranı yüksek bir kombidir. Modülasyon oranı yüksek olan cihazlar her zaman daha fazla tasarruf sağlar.

BUDERUS KOMBİ YORUMLARI VE CİHAZLAR ARASINDAKİ FARKLAR

Ülkemizde birçok farklı markada kombi satışı söz konusudur. Buderus, Viessmann, E.C.A, Demirdöküm, Baymak ve diğer birçok kombi markasından bahsedebiliriz. Her bir marka kapasitesine, modülasyon oranına, çeşidine göre kombi modeli üretmektedir. 

Türkiye’de en çok ilgi görülen kombiler arasında Buderus marka, ilk sıralarda yer almaktadır. Sağladıkları kalite ve faydadan dolayı çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Günümüz teknolojisi ile geliştiren yoğuşma özelliği ve yüksek aralıklı modülasyon sayesinde kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktadır. 

Buderus markanın birbirinden farkı özelliklere sahip ve her ev tipine uyum sağlayan kombi modelleri mevcuttur.  En çetin geçen kış aylarında bile enerji tasarrufu sağlayarak yaşam alanlarınızın ısı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. 

Eski teknolojiye sahip bir kombi size her zaman maddi bir yük olarak kalacaktır. Çok fazla doğalgaz enerjisi tüketmesine rağmen evlerinizde ya da ofislerinizde ısınma problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Buderus gibi Alman teknolojisi ile üretilmiş kombiler, yapımında kullanılan parçaların kalitesi sayesinde diğer markaların önüne geçmektedir. Özel ve kusursuz bir şekilde tasarlanan eşanjör ile kombinizi uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanmanız mümkün. 

Kombilerde de diğer cihazlarda olduğu gibi ara sıra problemler ve arızalar çıkabilir. Bu oldukça normal bir süreçtir. Gelişen son teknoloji ile üretilmiş bir kombiye sahipseniz arızalar çok büyük problemlere yol açmayacaktır. 

VIESSMANN KOMBİ ARIZA KODLARI

Viessmann gibi yeni nesil kombi üreten markalar, her kombi için arıza kodu oluşturarak problemleri en kısa sürede çözmenizi sağlamaktadır. Kış mevsiminin ortasında kombi arızasından dolayı sıcak su ve ısıdan belirli bi süreliğine mahrum kalabilirsiniz.

Viessmann kombi kullanıcıları için bu durum, arıza kodları sayesinde rahatça atlatılabilir bir hal alacaktır. Viessmann kombi arıza kodlarını cihazınıza yakın mesafede tuttuğunuz sürece karşılaştığınız problemlere kolay ve hızlıca müdahale edebilirsiniz. 

Viessmann marka kombi kullanıcılarının en sık karşılaştıkları arıza kodları F4 ve F5’tir. Gaz armatörü, elektronik kart, ateşleme elektrotu veya iyonizasyon elektrotunda gerçekleşen herhangi bir arıza olduğunda cihazın ekranında F4 kodunu görmeniz mümkündür. 

Sensör borularında nemlenme, sıcaklık sensörü ya da sensör kabloları ile ilgili ciddi bir arıza söz konusu ise göstergede F5 kodu belirecektir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında kombiyi en fazla üç kere resetleyebilirsiniz. Problem hala devam ediyorsa servis hizmetlerinde bulunan uzmanlardan yardım almanız gerekir. 

KOMBİDEN GAZ KOKUSU GELMESİ

En mühim doğalgaz ve kombi arızalarından biri de doğalgaz kaçağıdır. Kombide ya da doğalgaz tesisatında meydana gelen ciddi bir problem doğalgaz kaçağına sebep olabilir. Gaz kaçağının kolay bir şekilde tespit edilmesi için gaz kaçak dedektörü geliştirilmiştir. 

Her türlü ihtimale karşı bahsedilen bu dedektör, yaşam alanlarında doğalgazın yoğun kullanıldığı noktalara yerleştirilmesi gerekir. Herhangi bir kaçak söz konusu olduğunda dedektörden gelen sinyaller sayesinde erken ve hızlı bir şekilde önlem alınabilir. Böylece doğalgaz ve kombi kullanan kimselerde meydana gelmesi beklenen olası zehirlenme tehlikesinin önüne geçilir. 

Kombiyi oluşturan önemli parçalardan biri gaz valfidir. Gaz valfinin arızalanması, kombiden koku gelmesinin sebeplerinden biridir. Gaz kokusu genel olarak vanalardan, gaz valfinden ve boru bağlantı noktalarından gelebilir. 

Doğalgaz, yapısı gereği renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak gaz kaçağı gibi bir durumda kokusuz gaz, çürümüş sarımsak kokusuna dönüşür. Buna benzer bir koku duyulduğunda yapılması gereken ilk şey yaşam alanlarında var olan bütün kapı ve pencereleri açmaktır. 

Çakmak ve kibrit gibi yakıcı aletlerden uzak durulmalı ve teknolojik cihazlar çalıştırılmamalıdır. Bu durum evde yangına sebep olduysa önce yangın söndürülmelidir. Acil bir durum yaşandığında İtfaiye (110) ‘ye haber verilmelidir. Açık bir alana çıkma imkânı bulduğunuzda ise doğalgaz acil hattı olan ALO 187 aranmalıdır. 

Kombiden gaz kokusu gelmesi ve gaz kaçağı gibi durumlarda kesinlikle tek başına bir müdahalede bulunulmamalıdır. Acil çağırıların ardından gelen uzaman ekipler, engin tecrübeleri ile gaz kaçağı problemine çözüm sağlayacaklardır. 

Doğru kombiyi satın almak ve kombi arızlarını bilmek kadar önemli konulardan bir diğeri de kombiyi ekonomik ve tasarruflu bir şekilde kullanabilmektir. Kombiler, doğalgaz ve elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bir kombi çalıştığında iki farklı enerji çeşidi tüketilmektedir. Bu enerjilerin tasarruflu bir şekilde tüketilmesi hem ekolojik hem de ekonomik anlamda bize ve çevremize fayda sağlar. 

KOMBİ BANYO SU SICAKLIĞI KAÇ DERECE OLMALI

Bir yandan tasarruflu enerji tüketimi bir yandan da ekonomik anlamda zarara uğramamak adına kombi banyo su sıcaklığı, yaşam alanlarına uygun şekilde derecelendirilmelidir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, tüm odalar aynı sıcaklıkta olmamalıdır. Her odanın kendisine göre ideal sıcaklık derecesi vardır. Isı mühendislerinin yetkin analizlerine göre;

-Koridor, hol ve antre için gerekli olan ideal sıcaklık değeri 15 °C’ dir. 

-Banyo için gerekli olan ideal sıcaklık değeri ise 24°C’dir. 

-Son olarak; mutfak, yatak odası, oturma odası ve salon gibi alanları için gerekli sıcaklık 20 °C’dir. 

Bu değerleri kesin olarak kabul etmek doğru olmayacaktır. Bazı doğalgaz ve kombi kullanıcılarına göre oturma odası ve salon gibi alanların ideal sıcaklığı 22 ve 24 °C arasında değişiklik gösterebilir fakat çoğu kullanıcı için ortalama değerler, ısı mühendislerinin aktardığı gibidir. 

Ayrıca radyatörlerin uzunluğuna ve kombi kapasitesine göre kombi su sıcaklığı da değişecektir. Uzun radyatörleri olan ve kombi kapasitesi yüksek bir dairenin oturma odasının sıcaklığını ideal seviyeye getirebilmek için kombi banyo su sıcaklığı 60 derece olmalıdır. Aksine, radyatör boyu kısa ve kombi kapasitesi düşük olan bir dairedeki oturma odasının ideal sıcaklığa ulaşması için kombi banyo su sıcaklığı 65-70 derece arasında olması gerekir. 

Kombi banyo su sıcaklık derecesi ne kadar çok yüksek olursa kombinin ihtiyacı olan enerji de o kadar artacaktır. Dolayısı ile tüketilen fazla enerji, her ay sonu eve ulaşan faturalara olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. 

Kış aylarını yüksek konfor seviyesinde geçirmek için tercih edilmesi gereken kombi çeşidi yoğuşmalı kombidir. Diğer kombilere farkla yoğuşmalı kombiler, daha az enerji tüketimi ile yaşam alanlarınız için yüksek sıcaklık sağlamaktadır. 

Kombinizin tasarruflu olmasını önemsiyorsanız çeşitli kombi markalarını ve modellerini araştırmanız gerekir. Her ürün ve cihazda olduğu gibi kombilerin de fiyatları sabit değildir. Kombi fiyatlarını etkileyen birbirinden farklı faktörler bulunmaktadır. 

Kombi içinde yer alan parçaların cinsi fiyatları direkt etkileyen faktörler arasındadır. Bir kombinin bünyesinde eşanjör, sirkülasyon pompası, gaz valfi ve 3 yollu motorlu vana gibi önemli parçalar bulunmaktadır. Paslanmaz çelikten yapılmış eşanjöre sahip bir kombinin fiyatı diğer kombilere göre daha yüksek olacaktır. Aynı şekilde bazı kombilerin iç aksamında çelik yerine plastik kompozit kullanılmaktadır. Bu gibi kombi markaları ve modelleri çelik kompozit kullanılan modellere göre daha uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır. 

Paslanmaz çelik parçalara sahip bir kombi modeli, ömür boyu kullanım imkânı sunarak her zaman tasarruf sağlayacaktır.  Bu yüzden Buderus kombi, ülkemizde en çok tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Buderus, hem kusursuz Alman teknolojisi ile üretilmiş bir kalite sağlarken hem de uzun ömürlü bir dayanıklılık vaat etmektedir. 

GB062 model bir Buderus kombi, en güçlü cihazlar arasındadır. İç aksamı çelik olması sebebi ile kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Buderus gibi kaliteli kombi markalarının parçaları yurtdışında üretilmektedir. Dolayısı ile kombi fiyatlarını direkt etkileyen faktörlerden biri döviz kurudur. 

Kombiler ve kombi parçaları, her seferinde Türkiye’ye girdikleri kur üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Döviz kurundaki dalgalanmalar kombi piyasasının fiyatlarını sürekli olarak değiştirmektedir. Kombi üretiminde kullanılan parçalar, ülkemize kur fiyatı yüksek iken girdiğinde otomatik olarak fiyat listelerinde de artış meydana gelmektedir.