fbpx

Merkez: Üçevler Mahallesi Tanay Cad. No: 19 Kat: 2 D: 4 Nilüfer - BURSA

info@bursay.com.tr

Isı Pay Ölçer

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
ısı pay ölçer cihazı

Isı pay ölçer merkezi sistem ile ısıtılan binalarda ısı tüketiminin ne kadar olduğunu ölçmeye yarar. Kalorimetre elektronik ve mekanik bileşenlerden oluşur. İçerisinde debi ölçüm sistemi ve elektronik hesaplama ünitesi bulunur. Ölçümü mekanik veya ultrasonik ölçüm yöntemleri ile yapabilmekte, ısıtma ve soğutma sistemlerinde tüketilen ısı miktarının ölçülmesinde kullanılabilmektedir. Isı pay ölçer merkezi ısıtma sistemi le ısıtılan ve tesisat yapısı kolektörlü olan mobil sistemlerde kullanılır.

Günümüzde enerji maliyetlerinin artması ile birlikte tüketimi doğru bir şekilde ölçebilmek ve kontrolünü sağlayabilmek büyük önem taşır. Modern teknoloji sayesinde bu sistemi son derece basit bir şekilde kurabilir ve mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Isı pay ölçer, harici ve dahili sıcaklık sensörleri sayesinde tesisatta giren ve çıkan su sıcaklığı arasındaki farkı hesaplar. Bununla beraber geçen debiyi de anlık olarak ölçerek tüketilen enerji miktarını bulabilir. Montajı oldukça kolay ve esnektir, her türlü boru şekline ve çapına uygun şekilde montajını yapabilirsiniz. Montajdan önce mutlaka tesisat temizliği yapılmalı, sayaç tesisatın dönüş hattına monte edilmeli ve montaj sırasında suyun aktığı yöne dikkat edilmelidir.

Isı pay ölçer montajının ardından bakımı periyodik olarak yapılmalı, kazan dairesinde bulunan tortu ve pislik ayırıcıların temizliği sağlanmalıdır.

Mekanik ve Ultrasonik Isı Pay Ölçer Arasındaki Fark Nedir?

Ultrasonik ve Mekanik ısı pay ölçerler işlevsel olarak kıyaslandıklarında aynı görevi üstlenirler, aralarındaki asıl fark ölçüm yapma sistemleridir. Kıyaslandıklarında ölçüm ve hesaplama kapma sistemleri aynıdır, ancak bu iki sistem kıyasladıklarında artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Kapalı ve temiz sistemlerde genellikle ultrasonik kalorimetreler tercih edilir çünkü bu tür sistemlerde ultrasonik ısı pay ölçerler daha iyi sonuç vermektedir. Mekanik sistemlerde ise zaman içerisinde eksik veri gönderme durumları ortaya çıkabilir ve eksik hesaplanan veriler öngörülemez. Ultrasonik sistemler mekanik sistemlere göre eksik hesapla yapma ihtimali daha düşüktür. Ultrasonik kalorimetrelerin ilerleyen zamanlarda daha kararlı ve stabil ölçüm ve hesaplama yapabildiği görülmüştür. Her iki sisteminde daha uzun çalışabilmesi için mutlaka pislik tutucuların kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kalorimetre Sistemi İle Nasıl Tasarruf Edilir?

Isı pay ölçer sistemi tek başına kullanıldığı zaman tasarruf ve konfor sağlamak pek mümkün değildir. Merkezi ısıtma sistemlerinde kalorimetrenin yanında aynı zamanda termostatik vana kullanımına da gereksinim duyulmaktadır. Termostatik vana kullanımı ile konfor şartları yükselmiş olacak ve konforunuzdan ödün vermeden en az enerji tüketimi ile fazla enerji tüketiminin önüne geçebilmiş olacaksınız. Sonrasında gerekli olan tek şey termostatik vananın montajının artında ortamın fazla ısınmasını engelleyerek tüketim ve konfor anlamında tasarruf etmiş olacaksınız. Merkezi sistem binalarda bu açıdan termostatik vana kullanımı çok önemlidir.

Ömer Faruk Yaman

Ömer Faruk Yaman

Yorumlar;

Biz Kimiz?

Bursay Mühendislik 1996 yılında Bursa Gazcılar caddesinde kombiklima ve kazan satışı ile Bursa’da hizmet vermeye başlamıştır.

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

Youtube Kanalı

Bültenimize abone olun!

Bursay Mühendislik 1996 yılında Bursa Gazcılar caddesinde kombi, klima ve kazan satışı ile hizmet vermeye başlamıştır.

Yazıyı Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
bursay

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.