fbpx

Merkez: Üçevler Mahallesi Tanay Cad. No: 19 Kat: 2 D: 4 Nilüfer - BURSA

info@bursay.com.tr

En İyi Yoğuşmalı Kombi Hangisi?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
en iyi yoğuşmalı kombiler

Türkiye’de birçok kombi markası bulunmaktadır. Durum böyle olunca kullanıcılar doğru kombiyi nasıl seçecekleri, hangi kombiyi satın alacakları konusunda kararsız kalabiliyor. Sizin için en iyi yoğuşmalı kombi hangisi olduğu işinde uzman ekipler tarafından belirlenebilir. Aslında burada önemli olan uygun kombiyi almadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğudur.

En iyi kombi diye bir kavram yoktur. Oturduğunuz eve göre “en iyi kombi” kelimesi ciddi anlamda değişiklik gösterir. Araştırdığınız kombileri kıyaslarken kombilerin modülasyon oranlarına dikkat edin çünkü modülasyon demek kombinin size kendisini geri ödemesi demektir. Bu sayı ne kadar fazla ise sizde o kadar az doğalgaz faturası ödersiniz.

Uygun Kombiyi Seçerken Dikkat Edilecekler

 • Evdeki ısı kaybı belirlenmeli
 • Pencerelerin tipi ve büyüklüğü
 • Bina izolasyonunun durumu
 • Evin cephesi
 • Duvarların yapımında kullanılan malzemeler

Eviniz için uygun kombiyi seçerken en önemli etkenlerden biri evin ısı kaybıdır. Kombilerin kapasiteleri evin ısıtma ve sıcak su ihtiyacına göre seçilmelidir. Örnek olarak 100 metre kare bir evin ısı kaybı ortalama 10-12 kW’tır. Binan ısı yalıtımı iyi ise bu oran 5 kW’a kadar düşebilir. Burada “En iyi yoğuşmalı kombi hangisi?” sorusunun net cevabı, evin m2’sine ve tesisata göre değişiklik gösterir.

Bunu bir örnekle açıklayacak olur isek, Buderus GB062 piyasada bilinen ve en çok satılan kombilerden bir tanesidir. Şimdi evinizin 120 m2 olduğunu düşünelim ve “en iyi kombi hangisi” dediğinizde fiyat performans açısında size Buderus GB062 veya Viessmann Vitodens 50-W söylenebilir fakat bu cihazların daha üst serileri de var. Peki eviniz 250 m2 olduğunu varsayarsak bu cihazlar size tavsiye edilir mi? Hayır. Burada tamamen evinizin büyüklüğü ve kat sayısına göre “en iyi kombi” ifadesi değişiklik gösteriyor.

Peki nasıl?

Kombi içerisinde ürettiği sıcaklığı radyatörler aracılığı ile eve iletip bunu sürekli bir döngü haline getirir burada radyatörler içerisinde bu suyu çeviren pompaya büyük görev düşüyor. Yoğuşmalı kombi o evin radyatör metrajına uygun seçilmesi lazım ki pompanın da zorlanmadan sıcak suyu çevirmesi ve harcayabileceği en düşük elektriği harcaması gerekiyor.

Aynı şekilde kombide istenen sıcaklığı rahatlıkla üretip sürekli tam kapasitede çalışarak kendisini yormaması gerekiyor. Yoğuşmalı kombinin tam kapasitede sürekli çalışması demek cihazın modülasyon ve yoğuşmayı minimum seviyede yapması ve cihaz ömrünün hızla azalması anlamına geliyor. Aynı zamanda da doğalgaz ve elektriğe de fazladan ödenen para anlamına geliyor.

en iyi yoğuşmalı kombi hakkında
en iyi yoğuşmalı kombiler hakkında sayfa içi resim

Kombi Kapasite Seçimi

Kombi kapasiteleri markalara göre değişiklik göstermektedir. 20, 24, 28, 30 ve 35 kw’a kadar uzanan birçok farklı kapasite seçeneğinden sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Kombilerde her zaman kullanım suyu ısıtma kapasitesi nominal kapasiteden yüksek olan seçilmelidir. Bunun nedeni kullanım suyunu ısıtmak için her zaman daha fazla enerjiye ihtiyaç olduğudur. Böylece evinizdeki sıcak su konforunu da arttırmış olursunuz.

Evinizin ısı kaybı düşükse örneğin 5 kW civarında ise ve almak istediğiniz kombi 24 kw ise bu durumda modülasyon oranı yüksek olan bir kombi tercih etmelisiniz. Böylece kombiniz gereken enerjinin fazlasını tüketmeyecek ve doğalgazdan tasarruf etmiş olacaksınız. Bu tasarruf kombinin markası ve evin yalıtımına göre %35 oranına kadar çıkabilmektedir.

Evinizde birden fazla banyo varsa ve aynı anda kullanılma ihtimalleri yüksekse bu durumda yüksek kapasiteli bir kombi seçilmelidir. Bir duşta ortalama 8-10 litre su akmaktadır, bu duruma göre dakikada en az 10 litre suyu ısıtma kapasitesi olan bir kombi tercih edilmelidir. Öyle bir durumda kombiyi satan mühendislerden gerekli bilgiyi talep edebilirsiniz. Bu sebeple kombiyi alacağınız yerdeki mühendis veya teknik arkadaşlar ile mutlaka görüşün.


“duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var?”

Sıcak su hatları ile ilgili bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bazı müşterilerimizden şu şekilde bir şikayet geliyor “duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var?”. Bu sorun kombi değil, tesisat ile ilgili bir sorundur. Genellikle ustalar ev tesisatlarını yaparken kombinin altındaki sıcak su çıkışının çapını 3/4’’ olarak baz alarak bütün sıcak su hatlarını bu çapta yapmaktadır, bu yüzden sıcak su boruları kombi üretmesine rağmen bol miktarda su hacmi taşıyamamaktadır. Daha yakın bir musluktan sıcak su açıldığında bütün sıcak su oraya doğru yönelmektedir. Bu sorunun çözülmesi için sıcak su hatları çekilir iken en uzak hattın çapını 1’’ olarak yaptırır iseniz böyle bir sorun yaşamayacaksınız.


Yoğuşmalı Kombiler Neden Avantajlı?

Eski tip konvansiyonel kombilerin çalışma prensibine göre yanma gerçekleştikten sonra yanmış gazlar yüksek sıcaklıkta bacadan atılır. Atılan bu gazın içerisinde bir miktarda içerisinde enerji barındıran su buharı bulunur. Yoğuşmalı kombiler bu su buharını yoğuşturarak içindeki enerjiyi açığa çıkarır. Bu enerjiyi çekerler ve radyatörlere aktarırlar. Mümkün olan en yüksek oranda bu enerjiden faydalanarak tasarruf etmenizi sağlarlar. Yoğuşma işleminin gerçekleşebilmesi için tesisattan dönene suyun 55 derece ve altında olması gerekmektedir. Radyatör seçimlerinin büyük tercih edilmesi bu konu açısından önemlidir.

Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma işlemi yanma odasında gerçekleştiği için kullanılan malzemelerin korozyon ve aşınmaya dayanıklı olması gerekmektedir. Bu sebeple konvansiyonel kombilerden biraz daha maliyetli olabilirler. Ama yakıttan sağladığı tasarruf ve uzun ömürlü olması bakımından geleceğe dönük çok daha karlı bir tercih olacaktır.

Kombiyi Evinizde Nerelere Koyabilirsiniz?

Hermetik bacalı kombiler genel yapısı itibariyle montaj yeri konusunda konvansiyonel kombilere göre daha esnek bir yapıya sahiptirler. Bununla beraber bazı yerel yönetmeliklere uygun montajını yapmak gerekmektedir. Örneğin merdiven boşlukları, baca duvarının üstü, apartman aydınlığı, açık balkonlar (kombi dolabı takılmalı), yatak odaları, patlayıcı ve yanıcı malzemelerin bulunduğu yerler.

Kombi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?
 • Kombi seçimi yaparken almak istediğiniz markanın hangi ülkeye ait olduğunu araştırmakta fayda vardır.
 • Yedek parçalara ulaşım kolaylığı olup olmadığı oldukça önemlidir.
 • Kombi özelliklerini diğer modeller ile etraflıca karşılaştırın
 • Bulunduğunuz şehirdeki servis ağını ve servis ücretlerini araştırın
 • Evinizin ihtiyacına göre kapasitesi biraz daha yüksek olan kombileri tercih edin
 • Kombinin deprem sensörü gibi güvenlik önlemleri olup olmadığını öğrenin
 • Kombinin ebatlarının montajın yapılacağı yer ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin
 • En iyi ve en az yakan kombiyi tercih etmeye özen gösterin

Editör Seçimi En İyi Kombi [2020]

Bir çok model arasında yaptığımız araştırmalar sonucunda ortalama 100 ile 150 m² evler için (dubleks de olabilir) en iyi kombi olarak buderus gb122i kombiyi tavsiye ederiz. Neden bu ürünü tavsiye ediyoruz?

Çünkü modülasyon oranı 1:8 olarak bir çok kombiden yüksek ve daha fazla yoğuşma yapabilme imkanına sahiptir bu şekilde minimum doğalgaz tüketimi ile müşterilerini memnun etmektedir. Aynı zamanda iç aksam olarak diğer ürünlere kıyasla daha fazla çelik ve alüminyum parçalara sahiptir bu şekilde plastik parçalardaki gibi hızlı deforme olmaz ve daha uzun ömürlü kullanım sağlar. Bakımlarını zamanında yaptığınızda ve modülasyon özelliğine sahip iyi bir oda kumandası ile kullanıldığında kombini yerini bile unutabilirsiniz.

Aynı zamanda 7/24 servis sağlaması müşteri memnuniyeti içinde artı bir avantaj.

Daha İyisi Var Mı?

Tabiki var fakat fiyat kalite performansına bakıldığında gönül rahatlığı ile en iyi kombi olarak buderus gb122i modelini sizlere önerebilirim. Oda kumandasını kesinlikle alın kendisini size geri ödeyecektir. 😉

logamax-plus-gb122
Hem ısıtma suyunda hemde sıcak suda yüksek modülasyon oranı olan bir buderus kombi
 • Marka : Buderus
 • Model : Logamax Plus GB122i
 • Baca Tipi : Hermetik
 • Isıtma Kapasitesi : 24 kW
 • Sıcak Su Kapasitesi : 30 kW
 • Modülasyon (ısıtma) : 1/8
 • Modülasyon (sıcak su) : 1/10
 • Sıcak Su Debisi : 14 litre/dakika
 • Fiyat : 5.500,00 TL (kdv dahil)

Summary
Review Date
Reviewed Item
Doğru kombi seçimi yapmanızı sağlamak için yazılmıştır.
Author Rating
51star1star1star1star1star
Product Name
Buderus GB122 Yoğuşmalı Kombi
Price
TL 5500
Product Availability
Available in Stock
Ömer Faruk Yaman

Ömer Faruk Yaman

Yorumlar;

Biz Kimiz?

Bursay Mühendislik 1996 yılında Bursa Gazcılar caddesinde kombiklima ve kazan satışı ile Bursa’da hizmet vermeye başlamıştır.

Güncel Yazılar

Takipte Kalın

Youtube Kanalı

Bültenimize abone olun!

Bursay Mühendislik 1996 yılında Bursa Gazcılar caddesinde kombi, klima ve kazan satışı ile hizmet vermeye başlamıştır.

Yazıyı Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
bursay

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.