Modülasyon Nedir?

Modülasyon Nedir?

modulasyon nedir
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Kombilerin modülasyon özellikli olması son zamanlarda gerek tüketicilerin gerekse pazarlamacıların dilinde yer edinmeye başlamıştır. Bunun sebebi modülasyon yapabilen kombilerin doğalgaz faturasından tüketicileri ciddi anlamda tasarruf ettirmesidir. Modülasyon, düzenleme, ayarlama anlamına gelmektedir. Modülasyon nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevap da kesinlikle manasında gizlidir. Konfor ve tasarruf için kombiyi ayarlar ve ani tepkiler ile değil yumuşak geçişler ile çalışmasını sağlar.

Modülasyonlu Kombinin Avantajları

Modülasyon özelliği olan bir cihaza sahipseniz doğalgaz faturasından konforunuzdan ödün vermeden tasarruf edebilirsiniz. “Modülasyon nedir?” sorusunda ilk akla gelen her zaman bu özellik olmalıdır. Uzun ömürlü ve servis destekli cihazları tercih ederseniz uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanırsınız.

Modülasyonlu Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kombilerin fan, gaz valfi, termostat gibi parçalarında modülasyon özelliği bulunabilmekte. Bu parçalar sahip oldukları modülasyon özelliği sayesinde ani tepkiler yerine yumuşak geçişlerle yani aç-kapa mantığı ile değil kapasite ayarı ile çalışıyor. Burada ki en önemli husus bir kombiye tamamen modülasyonlu demenin doğru olamayacağıdır. Kombinin kendisi değil sahip olduğu parçalar da modülasyonlu olabilir. Yer alan her modülasyonlu parça kombinin verimli çalışmasına ve evinizde konforun artmasına katkı sağlar. Bu yüzden kombi alacağınız zaman “bu kombi modülasyonlu mu?” sorusu yerine “kombinin hangi parçaları modülasyonlu?” sorusunu yöneltmek daha doğru olacaktır. Böylece almak istediğiniz kombi ile alakalı hem daha detaylı bilgiye sahip olursunuz hem de satıcıyı bilgisi yönünden test edersiniz.

Gaz Valfi Modülasyonu

Konfor için olmazsa olmaz özelliklerden biri olan gaz valfi modülasyonu kombiye verilen doğalgaz miktarının ayarlanması görevini yerine getirmektedir. Duş sırasında suyunuzun sürekli istediğiniz sıcaklıkta olmasını sağlayan özellik gaz valfi sayesinde gerçekleşir. Kombinizin modülasyon limiti %20 ve altına düşme potansiyeline sahip ise daha konforlu bir duş alabileceğiniz söylenebilir.

Yoğuşma özelliği olmayan bir kombi tercih ettiğinizde gaz valfi modülasyonu fan modülasyonu ile birlikte çalışacağından verime fazla bir katkısı olmayacaktır. Yanma verimine fazla bir katkı sağlanamayacağından suya aktarılan ısı da fazla etkilenmeyecektir. Yoğuşmalı kombi “soğuk olursa verimde olur” prensibi ile çalıştığı için düşü kapasitelerde ihtiyacı kadar çalışması önem arz eder. Kombini ihtiyacı azalırsa valf kendini ayarlar ve kapasitesini düşürür. Su sıcaklığı en düşük seviyelerde seyreder ve yoğuma verimi sayesinde daha fazla ısı geri kazanılmış olur.

Fan Modülasyonu

Hemen hemen her kombide fan modülasyonu yapılır. Fan modülasyonuna sahip olamayan eski teknolojiye sahip kombilerden mutlaka uzak durun. Mevcutta kullandığınız kombi bu prensipte değilse en kısa zamanda değiştirmenizde fayda var.

Doğalgazında yanması için hava gerekmektedir ve bu havanın sirkülasyonunu da fan sağlamaktadır. Fanın hızı yanma odasına girecek olan havanın miktarını belirlemektedir. Yanma sırasında maksimum verime ulaşabilmek için bu havanın miktarı doğru ayarlanmalıdır. Eğer yanma odasına az hava çekilirse bu yakıtın yanmadan atılmasına sebep olur. Çok hava çekildiği durumda ise havanın içinde bulanan azot yanma sırasında ortaya çıkan ısının bir kısmını soğutur. Bu ihtimallerden sakınmak için tek yapılması gereken fanın hızını ayarlayarak içeri alınan hava miktarını dengelemektir. Buradan anlaşılacağı üzere fan modülasyonu verimlilik için olmazsa olmaz özelliklerden biridir.

Termostat Modülasyonu

Termostatın kendisi modülasyon yapmaz ancak hava sıcaklığını algılama özelliği sayesinde kombiyi kumanda eder. Bu sayede aç-kapa prensibi ile çalışan termostatlar oda sıcaklığı belli bir derecenin altına düştüğünde kombiyi çalıştırır, üstüne çıktığında ise durdur. Modülasyonlu termostat da ise hava sıcaklığına göre kombinin kapasitesini ayarlamasını sağlar. Böylece konfor ve verimlilik artar.

Popüler Yazılar

Zetacad Mükerrer Proje

Mükerrer Proje Hatası

Mükerrer kelime anlamı olarak tekrar eden demektir. Dolayısıyla mükerrer projede tekrarı olan ya da daha öncesinde işleme alınmış proje olarak da adlandırılabilir.   

tüketim noktasının bağlantı bedel borcu hatası

Tüketim Noktası Bağlantı Bedel Borcu Hatası

Zetacad’de projesi çizilen bir proje için ABYS’den alınan hatalardan biri de “tüketim noktasının bağlantı bedel borcu bulunmaktadır.” diye alınan hatadır. Bu hata