fbpx

Merkez: Üçevler Mahallesi Tanay Cad. No: 19 Kat: 2 D: 4 Nilüfer - BURSA

info@bursay.com.tr

Meba Çelik Baca

Bursay mühendislik olarak Meba baca ile çelik baca Bursa sektöründe 15 yıldır hizmet vermekteyiz. Ve çözüm ortağımız Meba Türkiyedeki bir çok gaz dağıtım şirketine kalitesini ve profesyonelliği kanıtlamış olan Meba baca ile çalışmaktan ve onların ürünlerini kullanmaktan hem biz hemde müşterilerimiz memnuniyet duymaktadır

Endüstriyel Baca Sistemi

Meba Baca

Tek Cidarlı Baca Sistemi;

Tek Cidarlı Baca Sistemleri Hakkında Bilgiler;

Tek cidarlı bacaların imalatında paslanmaz çelik malzemeler kullanılmaktadır. Gaz katı ve sıvı yakıtlı sistemlerde kullanılır. Tek cidarlı baca sistemi, baca sıcaklığının fazla yüksek olmadığı veya yapıların içerindeki şaft içi baca kullanımlarına uygundur. Yapı içerisindeki şaftın içerisine baca aksesuarları ile (bağlantı kelepçesi, duvara sabitleyici kelepçe, support ve taşıyıcı ana malzeme) montajı yapılmak istenen yapıya montaj işlemi gerçekleştirilir. Tek cidarlı bacanın MMT modeli Negatif ve Pozitif bir basınç ile çalışabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

Meba baca

Çift Cidarlı Baca Sistemi;

Çift Cidarlı Baca Sistemleri Hakkında Bilgiler;

Çift cidarlı bacaların imalatında paslanmaz çelik malzemeler kullanılmaktadır. Dış cidar malzemesi dış ortam kullanımına uygun olası için alüminyum ve paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Çift cidarlı bacada izolasyon malzemesi olarak taş yünü tercih edilmiştir.

Çift cidarlı bacanın katı, sıvı ve gaz yakıtların kullanıldığı yakma ocaklarında kullanım alanları mevcuttur. Yapı içerisindeki şaftın içerisine baca aksesuarları ile (bağlantı kelepçesi, duvara sabitleyici kelepçe, support ve taşıyıcı ana malzeme) montajı yapılmak istenen yapıya montaj işlemi gerçekleştirilir. Çift cidarlı bacanın MMC modeli MMT modeli Negatif ve Pozitif bir basınç ile çalışabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

meba çelik baca

Bursay Kaskad Baca Sistemleri

Celik Baca Sistemleri

Kaskad Baca Sistemleri Hakkında Bilgiler;

Kaskad baca sistemleri sayısı birsen fazla olan ısı üretmeye yarayan cihazın tek bir baca borusu ile atık gazlarını atmosfere atmasını sağlamak amacıyla tasarlanmış sistemlerdir. Paslanmaz çelikten imal edilmiş olan AISI 316 L Kaskad baca sistemi, şaft içi veya dışı çift cidar, şaft içi veya dışı tek cidar olmak üzere farklı kullanım alanlarına sahiptir. Kaskad baca uygulamalarında standartlara uygun bir şekilde kesit hesabının yapılması büyük önem taşımaktadır. Baca sızdırmazlığı Kaskad baca sistemlerinin tasarımında çok önemlidir. Yoğuşma sıvısı bacanın düşey bölüm alt noktasından ve yatay bölümün son kısmında bulunan drenaj sistemi ile tahliye edilmelidir.

Dış cidar malzemesi dış ortam kullanımına uygun olası için alüminyum ve paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Kaskad baca sisteminde izolasyon malzemesi olarak taş yünü tercih edilmiştir. LNG, LPG ve Doğalgaz ile yakma ihtiyacını karşılayan sistemler için kullanımı uygundur.

Çelik Baca Montajı!

Bacaların Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Husular
 • Montajı gerçekleştirilecek olan çelik bacanın uç kısmı yakınlarındaki veya çıktığı binanın çatılarını en az 0,5 cm geçmelidir.
 • Montajın gerçekleştirileceği yerin yanında bir bina var ise bunanın çatısını en az 0,5 cm geçmelidir.
 • Çelik baca sisteminin yakın çevresinde patlayıcı ve yanıcı herhangi bir kimyasal madde asla bulunmamalıdır.
 • Meba çelik baca sistemlerinin topraklaması mutlaka yapılmalıdır.
 • Bacanın topraklanması işleminin işinin ehli ustalar tarafından yapılması güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Gerekli analizler çelik bacanın içerisinde mutlaka bulunması gereken test analiz manşonu içerisinden yapılmalıdır.
 • Duman kanalında veya düşey baca sistemi üzerinde Meba baca firma temsilcisinin haberi olmaksızın herhangi bir ölçüm deliği açma, temizleme kapağı vb. uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Bölgesel yönetmelikler doğrultusunda drenaj hattı pis su hatlarına bağlanmalıdır.
 • Çelik bacanın şaft içerisinde kaldığı uygulamalarda şaftın yüzeyinde temizleme kapaklarına ulaşılabilme imkânı verecek müdahale kapakları bulunmalıdır.
 • Tek cidarlı çelik baca sistemlerinde baca astarları da dahil olmak üzere doğrudan temasta bulunulmamalıdır.
 • Çelik bacaların bakımı uzman kişiler tarafından periyodik olarak yapılmalıdır.

Bizi diğerlerinden öne çıkaran özellik çelik bacalarımızın muf geçişli ve uzun ömürlü olmasıdır. Bacalarımıza olan güvenimiz ve teknik kadrolarımız ile çelik baca sektöründeki büyümemizi devam ettirir iken aynı zamanda sürekli devam eden arge çalışmalarımız ile gelişmekte olan teknolojiyi takip ediyor ve büyümemizi hızlandırmaya çalışıyoruz.