Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Voiced by Amazon Polly

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki, nedir bu altyapı maliyetleri? Aşağıdaki başlıkta konuyu detaylı bir şekilde açıkladık.

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Abone Bağlantı Bedeli ile Güvence Bedeli Arasındaki Fark Nedir?

Abone bağlantı bedeli; Bursagaz sizden abonelik ücretini belirli giderleri karşılamak amacıyla talep eder. Bu giderlerin içerisinde dağıtım şebekesinin iç tesisata bağlanması için gerekli olan proje, malzeme, işçilik, kontrol ve onay harcamaları girer.

Güvence bedeli; Yeni bir eve veya işyerine geçtiğinizde o adres ve cihazların üzerinden bulunduğunuz ildeki gaz dağıtım firması ile yapmış olduğunuz kullanım sözleşmesi ve bedelidir. O adresten çıktığınızda ödediğiniz bedel aynı şekilde size iade edilecektir. Ödenmemiş faturanız varsa bu bedelden düşülerek kalan kısmı iade edilecektir.

Bursagaz Abone Bağlantı Bedeli Neleri Kapsar?

Tüm bu harcamalara ek olarak sayaç ücretinin toplamının abone başına düşen payı da doğalgaz abonelik ücretine eklenir. Bağlantı ücreti yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere tahsil edilir. Sonrasında başka bir daireye aynı isim ile abonelik almak istediğinizde var olan aboneliğinizi taşımanız yeterlidir.

Binaya gaz getirildikten sonra abone bağlantı bedeli geri iade edilmez.

Apartmanlarda Doğalgaz Aboneliği Nasıl Alınır?

Doğalgaz aboneliği almak bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle birçok kullanıcı bu konuda her gün yüzlerce kaynaktan arama yapıyor. Doğalgaz bağlantı ücreti hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra aboneliğin adımları hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Yazımızın devamında size aboneliğin 5 aşamasından bahsediyoruz.

1. Apartman Yönetim Kurulu Kararı Alınır

Bulunduğunuz apartmanın 8 veya daha fazla daireden oluştuğunu varsayalım. Bu doğrultuda doğalgaz kullanımına geçiş yapabilmeniz için kat maliklerinin tamamının katıldığı yönetim kurulu toplantısında %51 oy çokluğu alınması gerekir. Sonrasında noter tasdikli karar defteri “doğalgaz kullanım kararının” fotokopisi alınmalıdır.

Daire sayısı 7’den az ise gaz dağıtım firmasının abonelik merkezlerinden alınacak “Bina Bilgi Beyanı” doldurulmalıdır. 

2. Bağlantı Aşamasında Gerekli Tüm Başvuru Belgeleri Hazırlanır

İlk önce (kombi / soba / kombi + ocak / soba + ocak / soba + şofben / soba + ocak + şofben / ocak + şofben / ocak / şofben) varyasyonlarından hangisinin olacağına karar verilmelidir. Daha sonra aşağıdaki belgeler toparlanır.

 • Karar defteri veya karar beyanı fotokopisi*
 • Yapı ruhsatı fotokopisi (Belediyeden temin edebilirsiniz)
 • Mal sahibinin kimlik fotokopisi
 • Tapu belgesi

* İlgili belgeler bina ile ilk kez yapılacak bağlantı anlaşması esnasında dağıtım şirketine iletilir. Sonrasında dairenin bağlantı anlaşmasında mal sahibinin adresini ve kimliğini beyan etmesi yeterlidir. Bağlantı bedeli bina adına yalnız bir kere imzalanacaktır. Daire ile bağlantı anlaşmasının ardından doğalgaz abonelik ücreti tahsil edilecektir.

3. Bağlantı Anlaşması Yapılır

İlk önce başvuru belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanarak gaz dağıtım firmasına müracaat edilir. Bu esnada doğalgaz bağlantı ücreti ödenmelidir. Ödenecek tutar 200 m2 brüt alana kadar: 749 TL + KDV + Damga Vergisi’dir. Damga Vergisi; sözleşmeler için hesaplanacak olan binde 9.48’dir.

4. Sertifikalı Tesisat Firmalarından Biriyle Anlaşılır

 • İlk önce aboneler, gaz dağıtım firması tarafından yetkilendirilen sertifikalı firmalardan birini seçerek dönüşüm sözleşmesi imzalarlar. Yetkili firma listesine gaz dağıtım firmanız ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. 
 • Daha sonra firma gaz dağıtım şirketine dönüşümün yapılacağı dairenin projesini sunar. 
 • Proje gaz dağıtım şirketi tarafından onaylandıktan sonra tesisat tamamlanır.
 • Firma ile yaptığınız sözleşmeyi ve sözleşme ile aynı bedeli taşıyan sigorta poliçesini (firma ile yapılacaktır) mutlaka saklayın.

5. Doğalgaz Abonelik Sözleşmesi Başvuru Belgeleri Hazırlanır

Doğalgaz abonelik ücretinin ödenmesinin ardından gaz açımı işleminin gerçekleşebilmesi için gerekli olan son belgeler hazırlanır. Bu belgeler bireysel, merkezi ve ticari kullanım için farklılık gösterebilir. Şimdi bunları açıklayalım.

Bireysel Kullanım İçin

(Kombi / soba / kombi + ocak / soba + ocak / soba + şofben / soba + ocak + şofben / ocak + şofben / ocak / şofben) seçeneklerinden biriyle başvuru yapılır. 

 • Doğalgazı kullanacak kişinin kimliğini mutlaka yanında bulundurması gerekir.
 • Daire kiracı tarafından kullanılacaksa kira kontratı fotokopisi gereklidir.

Merkezi Kullanım İçin

 • Yönetici kimlik fotokopisi,
 • Yapı ruhsatı fotokopisi,
 • Doğalgaz abonelik ücretinin ödendiğine dair evraklar gereklidir.

Ticari Kullanım İçin

 • Ticarethanenin tapu fotokopisi,
 • Şirket olması halinde imza sirküsü ve ticaret sicili gazetesinin ilgili nüshası,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil kaydı,
 • Yapı ruhsatı fotokopisi,
 • Tapu sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Doğalgaz abonelik ücreti ödendiğine dair evraklar gereklidir.
 • Ayrıca tapu (ticarethane) sahibi işlemlerini kendisi yaptıramayacak ise noterden işlemlerin yaptırılması için vekalet vermelidir.

Bursagaz Abone Bağlantı Ücreti

Konut olarak kullanılan ve konutlar ile aynı binada yer alan konut harici kullanımlarda doğalgaz abone bağlantı ücreti, bağımsız bölümün ilk 200 m2’si için 749,00 TL + KDV’dir. 200 m2’den büyük konutlarda ise her 100 m2 artış için 651,00 TL + KDV tahsil edilir.

Dairede doğalgaz ile çalışan cihazların türüne göre doğalgaz abonelik ücreti aşağıdaki gibidir.

 • Kombi + Ocak = 655,00 TL
 • Kombi + Doğalgaz Sobası + Ocak = 1276,00 TL / Adet
 • Doğalgaz Sobası + Ocak + Şofben = 656,00 TL
 • Kombi = 620,00 TL / Adet
 • Doğalgaz Sobası = 551,00 TL / Konut
 • Merkezi Sistem = 551 TL x BBS (Bağımsız Bölüm Sayısı)
 • Ocak = 35,00 TL
 • Şofben = 70,00 TL

Konutun dışında doğalgaz kullanacaksanız; bağlantı hattı ya da servis hattı (konut binada münferit bağlantı) tercihinize bağlı olarak, sizin tarafınızdan gaz dağıtım firmasına ya da sertifikalı firmalara yaptırılır.

Gaz dağıtım firması olan Bursagaz’ın abonelerine uygulamış olduğu doğalgaz bağlantı ücreti; regülatör ve bağlantı bedellerinin toplamından meydana gelir. Bu doğrultuda doğalgaz abone bağlantı ücreti, bağlantı tipi, mesafe ve regülatör kapasitesine bağlı olarak hesaplanır. 

dogalgaz-abone-baglantı-bedeli
Doğalgaz Abone Bağlantı Ücreti – Aralık 2021

Doğalgaz Abonelik Ücreti Faturaya Yansıtılır mı?

Abonelik ücreti, gaz dağıtım şirketleri tarafından peşin veya kredi kartı olarak tahsil edilebilmektedir. Ödemenizi gaz dağıtım firmasının veznelerinden veya online olarak yapabilirsiniz. Siz başvuru yaptıktan sonra binaya ön inceleme yapılacak ve altyapı zamanı planlanacaktır. Binaya gaz getirildikten sonra güvence bedelini ödediğiniz takdirde aboneliğiniz aktif hale gelecektir.

Popüler Yazılar

kaskad sistemi nedir

Kaskad Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Mühendis olsun olmasın ısıtma tesisatıyla ilgilenen herkesin merak ettiği konulardan biri kaskad sistemidir. Kaskad sistemi nedir sorusuyla sık sık karşılaşmaktayız. Bu konuyla

yerden ısıtma avantajları

Yerden Isıtma Sistemi ve Avantajları

Isıtma tesisatı ile ilgilenen herkes tarafından bilinen sistemlerden biri de yerden ısıtma sistemidir. Ev, ofis ve bunlara benzer birçok mekânda yerden ısıtma

kombi bakımı yapılmazsa nolur

Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur ?

Kış ayı kapıda görünür görünmez kombilerin değeri hemen artar. Sevdiklerimizle sıcacık bir mevsim geçirmek için kombiler vazgeçilmez cihazlardandır. Peki kombi bakımı yapılmazsa