fbpx
Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Yeni bir eve taşınma fikri birçok kişi tarafından heyecan verici bir durumdur. Ancak bir o kadar da yorucu bir süreç olduğu da bilinmektedir. Bu sürecin içerisinde güvenilir bir nakliye firması bulmak, evin temizlenmesi, eşyaların taşınması ve mobilyaların eve yerleştirilmesi yer alır.

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım sorusu da en çok bu aşamada kafaları kurcalıyor. Elektrik ve su aboneliği gibi doğalgaz abonelik işlemleri de eve taşınmadan önce yapmanız gereken bir iştir. 

Doğalgaz abonelik işlemlerinde doğalgaz kullanımını yapacak kişinin bizzat başvuru yapması gerekir. Kendiniz başvuru için o anda müsait değilseniz doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye düşünebilirsiniz. Bu durumda da noter aracılığı ile bir vekalet vermeniz gerekir. 

İster ev sahibi ister kiracı olun doğalgaz aboneliğinin üzerinize olması Türkiye’nin her yerinde zorunludur. 

 • Kiracısı olduğunuz evin aboneliğini nasıl üzerinize alırsınız?
 • Daha önce hiç abonelik başvurusu olmayan sıfır bir evin doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım?
 • Online abonelik başvurusu nasıl yapılır?
 • Abonelik sırasında hangi evraklar gereklidir?
 • Aboneliğimi nasıl taşıyabilirim?

İlk Kez Doğalgaz Açtırmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Daha önce herhangi bir bağlantı yapılmamış bir dairenin doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye merak ediyorsanız bunun için bir takım evrakların gerekli olduğunu belirtmekte fayda var. 

Bu nedenle bağlı olduğunuz ilin gaz dağıtım firmasının web sitesini inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olmanızı öneririz. Ancak genel olarak sizden talep edilecek olan evraklar aşağıdaki şekildedir. 

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Dairenin tabusu
 • Daire kiralık ise kira sözleşmesi
 • Zorunlu deprem sigortasının poliçesi
 • Eğer apartmana yeni bir hat çekilitorsa ve apartman 8 ve daha fazla bölümden oluşuyorsa noterden tasdik edilmiş apartman karar defteri kayıt notu
 • Yapı ruhsatı
 • Numaraj belgesi
 • Binanın metrekare cetveli

Doğalgaz Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım sorusu için en meşakkatli olanının ilk kez doğalgaz aboneliği açtırmak olduğunu söyleyebiliriz. Eğer daireniz için ilk kez bir abonelik başvurusu yapacaksanız öncelikli olarak yetkili bir firmadan doğalgaz projelendirmesi yaptırmanız gerekiyor.

Eğer doğalgaz servis kutunuz yoksa ya da sokağınızdan hat geçmiyorsa hattın çekilmesi için bulunduğunuz ilin gaz dağıtım firmasına başvurmanız gerekir. Böyle bir durumda doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım sorusunun cevabına ise yazımızın devamında daha detaylı bir şekilde değineceğiz. 

Evinizin Önünde Doğalgaz Servis Kutusu Var Mı ?

İlinizde bulunan doğalgaz dağıtım şirketinden evinize yakın bir yerden doğalgaz hattı geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. Böylece binanıza doğalgaz hattı çeklmesini ve servis kutusu koyulmasını talep edebilirsiniz.

Peki böyle bir durumda doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım? Bunun için yapmanız gereken müşteri hizmetlerine başvurarak doğalgaz aboneliği yapmaktır. Doğalgaz piyasası müşteri hizmetleri yönetmeliği 36. maddeye göre, tüketici talebi halinde, dağıtım şirketleri başvuran tüm tüketicileri dağıtım ağına bağlamakla yükümlüdür. 

Dağıtım şirketleri yaptığınız başvuruyu, en geç 15 gün içerisinde değerlendirmeli ve işleme almalıdır. Talebiniz uygun bulunduğunda sizinle bir abonelik bağlantı sözleşmesi yapılır. Uygun bulunmaz ise gerekçesi size yazılı olarak bildirilir. Böylece servis kutusu olmadan doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım sorusuna cevap vermiş oluyoruz.

Doğalgaz Kullanımına Uygun İç Tesisatınız Varsa

Tesisatım uygun olduğunda doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için öncelikle resmi kimliğiniz ile bağlı olduğunuz ilin gaz dağıtım şirketine başvurmanız gerekiyor. Ayrıca güvence bedelini ödemeli ve sözleşme yapmalısınız.

Başvur sonrasında doğalgaz projenizi çicen sertifikalı firma ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu firma tesisatınızı onaylatmak üzere projenizi gaz dağıtım firmasına göndermelidir. Onay sonrasında da gaz açımınız için başvuruda bulunmalı. 

Projemi çizen firmayı bilmiyorsam doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye sorabilirsiniz. Bu durumda gaz dağıtım firmanızdan projenizi kimin çizdiğini öğrenebilirsiniz. Bu aşamada projenizi sertifikalı bir firmanın çizmesi gerektiğini kesinlikle unutmayın. Aksi halde gaz dağıtım firmaları projenin yeniden çizilmesini isteyecektir.

Doğalgaz Kullanımına Uygun İç Tesisatınız Yoksa

Dairenizde doğalgaz kullanmak istiyor ama iç tesisatınız yoksa, doğalgaz aboneliğini üzerime nasıl alırım diye merak edebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk etapta gaz dağıtım şirketiniz tarafından onaylanmış sertifikalı bir iç tesisat firmasına başvurmalı ve sözleşme imzalamalısınız. 

Bu sözleşmenin ardından firma dairenizin tesisat projesi çizilip onaylatılacaktır. Projenizin onaylanmasının ardından daire içerisine doğalgaz tesisatı döşenir. Tesisat döşendikten sonra gaz kullanım anlaşmasının yapılması gerekir.

Son aşama olarak iç tesisat gaz açma randevusu alınır ve iç tesisatın dağıtım sistemi ile olan bağlantısı gerçekleştirilir. Tesisatın son aşamada uygun bulunmaması durumunda, tesisat kontrol edilmeli ve eksiklikler giderilip yeniden başvurulmalıdır.

Abonelik İlk Bağlantı Ücreti Nedir ?

Doğalgaz aboneliğini bağlantı ücreti EPDK yönetmeliğinin 36. maddesi tüketiciden bir defaya mahsus olmak üzere tahsil edilir. Sayaç ve bağlantı bedeli de bu ücretin içerisinde yer alır. Bağlantı bedeli EPDK tarafından her yıl güncellenir. 

Doğalgaz abonelik devri ücreti üzerinden %18 KDV ve %1,896 damga vergisi alınmaktadır. Şehrinizdeki tüm sayaçlar doğalgaz dağıtım şirketine aittir. Tüm bu sayaçların bakımı, kontrolü ve takılması gibi işlemler gaz dağıtım şirketinin sorumluluğundadır.

Doğalgaz Abonelik Devri Nasıl Yapılır ?

Yeni bir eve taşınacağınız zaman doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için basit birkaç işlem yapmanız gerekmektedir. Peki doğalgaz aboneliği devri nasıl yapılır.

Doğalgaz devir işleminde başvuruyu faturayı üzerine alacak kişinin yapması gerekir. Aksi bir durumda ise mutlaka noter onaylı vekil işlem yapabilir. Ev sahibi ya da kiracı farketmeksizin sözleşmenin kullanıcının adına yapılması zorunludur.

Doğalgaz Abonelik Devri İçin Gerekli Belgeler

Devir işleminde doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlem için de bir takım belgeler gerekmektedir. İşte başvuru yapmak için gerekli olan evraklar;

 • Güvence bedeli yatırılmalı
 • Sayaç açma ve kapatma bedeli
 • Gazın açılmasına dair işlemler
 • Taşındığınız bölgede önceden başka bir gaz aboneliği alınmamış ise mutlaka ilk bağlantı anlaşması yapılması gerekir.
 • TC resmi kimliği
 • Sözleşmesi yapılacak olan dairenin tesisat numarası
 • Tapu veya kira kontratı fotokopisi (kira kontratında mutlaka ev sahibinin T.C. kimlik numarası yer almalıdır)

Eğer bir iş yeri için doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye merak ediyorsanız böyle bir durumda başka belgelere de ihtiyacınız olacaktır. Bunun için yukarıda saydığımız belgelerin yanında;

 • İşyerinize ait kaşe
 • Vergi levhası fotokopisi veya internet çıktısı
 • Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinin ilk sayfasının fotokopisi
 • Yetki belgesi ve imza sirküleri

İnternetten Doğalgaz Aboneliği Nasıl Yapılır ?

Peki daha kolay bir şekilde doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye merak ediyor musunuz? Cevabı basit, tabiki de internetten. Aynı zamanda doğalgaz üstüne alma nereden yapılır sorusu içinde en basit cevap online hizmetlerdir.

Doğalgaz şirketlerinin bir kısmı işlemlerin daha hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için online olarak başvuru hizmeti verir. Bu sayede çok daha kısa sürede doğalgaz aboneliği ve ya kiracı doğalgaz aboneliği başvurusu yapabilirsiniz. 

Doğalgaz aboneliğini e-Devlet üzerinden de yapmanız mümkün. Peki online olarak doğalgaz aboneliğini nasıl üzerime alırım diye soruyorsanız aşağıdaki adımları izlemenizi öneririz. 

 • Online doğalgaz aboneliği başvurusunu yapabilmek için ilk etapta e-Devlet “Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına girmeniz gerekiyor.
 • Sisteme giriş seçeneklerinden herhangi birini seçip e-Devlet’e giriş yapın.
 • Doğalgaz aboneliğine başvuracağınız ili seçin
 • Ardına son olarak “Bireysel Abonelik Başvurusu” sekmesini tıklayarak bilgilerinizi girin ve başvurunuzu gerçekleştirin

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?