fbpx
Doğalgaz Faturası

Doğalgaz Faturası

Doğalgaz Faturası

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Günümüzde doğalgazsız bir yaşam düşünemiyoruz. Hayatımızın birçok alanında kullansak da evimize gelen doğalgaz faturası üzerinde yer alan kalemlerin ne anlama geldiğini bilmiyoruz. 

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Bu nedenle çoğu kullanıcı da fatura üzerinde yazan terimlerin tamamının gaz dağıtım şirketlerine gittiğini düşünür. Oysa doğalgaz faturası için ödenmekte olan toplam tutar,kendi içerisinde birçok kaleme ayrılır ve farklı kurumlara aktarılır. 

Doğalgaz Faturasında Yazan Terimler

Doğalgaz faturası üzerinde yazan terimler bazen oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle yapılan zamlar ile birlikte neye ne kadar ve neden ödediğinizi merak etmeniz son derece normal. Bizde bu yazımızda sizler için Bursagaz fatura örneğini baz alarak fatura üzerinde yazan terimleri açıklamaya çalıştık. Bu sayede doğalgaz faturası hesaplama  aşamalarını da daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

Doğalgaz Abone No

Faturanız üzerinde yer alan doğalgaz abone no bölümü bağlı olduğunuz gaz firmasında siz tanımlayan numarayı ifade eder. Bu numarayı faturanızı öderken veya abonelik işlemlerinde kullanabilirsiniz. 

Doğalgaz abone numarası nerede yazar diye merak edebilirsiniz. Faturanız üzerinde yazan abone bilgileri bölümüne dikkatlice bakarsanız abone numaranızı rahatlıkla görebilirsiniz. 

İlk Okuma Tarihi ve Son Okuma Tarihi

İlk okuma Tarihi bir önceki fatura dönemindeki sayaç göstergesinin belirlendiği tarihtir. Bu tarih sayesinde yeni faturanız ile eski faturanız arasındaki okuma gün sayısını hesaplayabilirsiniz. 

Son okuma tarihi ise faturanızın hangi tarihte oluşturulduğunu gösterir. Sayacınız en son bu tarihte okunmuş ve faturanız bu doğrultuda hesaplanmıştır.

İlk Gösterge ve Son Gösterge

Bir önceki doğalgaz faturası döneminde belirlenen sayaç gösterge değerine verilen isimdir. Son gösterge ise yeni faturalandırma döneminde belirlenen sac gösterge değerine verilen isimdir. 

Tüketim (m3)

Bir önceki ve yeni fatura üzerinde yer alan okuma tarihleri arasındaki sayaçtan geçen doğalgaz hacmidir. Kısacası ilk ve son göstergeler arasındaki farkı ifade eder. 

Düzeltme Katsayısı

Doğalgazın sıkıştırılabilir bir akışkan olduğu bilinmektedir. Bu nedenle farklı basınç ortamlarında kullanılan gerçek doğalgaz miktarını belirlemek üzere hesaplanarak uygulanan katsayıya düzeltme katsayısı denir . Doğalgaz faturası dönemindeki farklı katsayıların, gün sayısı baz alınarak ağırlıklı ortalamasını ifade eder. Bu katsayı her ay farklılık gösterir.

Düzeltilmiş Tüketim (m3)

Düzeltilmiş tüketim sıcaklık, basınç ve sıkıştırılabilirlik değişkenleri göz önünde tutularak hesaplanır. Ayrıca sayaçtan geçen doğalgaz miktarını standart hacim cinsinden ifade eden değerdir. Tüketim değerine düzeltme katsayısının uygulanması yoluyla elde edilir.

Ortalama Üst Isıl Değer (kcal/m3)

1 m³ doğalgazın yanması sonucunda elde edilen enerji miktarıdır. Karışımın durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Doğalgaz faturası dönemindeki katsayıların, günlere göre ağırlıklı ortalamasını ifade eder. 

Standart değer, 9.155 kcal/m³ kabul edilir. Aynı zamanda sayaçtan geçen gazın ortalama üst ısıl değerinin standart değere oranı, tüketilen gerçek enerjinin de miktarını belirler. Bu anlamda diğer yakıt türlerinden daha farklı olarak, doğalgazda kullanılan enerji miktarının oranına göre ödeme yapılır. 

Tüketilen Enerji Miktarı (kWh)

Tüketilen enerji miktarı sıcaklık, basınç ve sıkıştırılabilirlik değişkenlerinin tamamı göz önünde tutularak hesaplanır. Aynı zamanda doğalgaz faturası üzerinde yer alan ve sayaçtan geçen yakıt miktarını, enerji cinsinden ifade eden değerdir. Tüketim değerine, ortalama üst ısıl değerinin ve düzeltme katsayısının uygulanması yoluyla elde edilen tutardır.

Ortalama Satış Bedeli (TL/kWh)

1 kWh ya eşdeğer olan doğalgazın ortalama satış fiyatını ifade eder. Fatura döneminizdeki farklı tarifelerin gün ağırlıklı şekilde ortalamasını ifade eder. 

Tüketim Bedeli (TL)

Katma değer vergisi ilave edilmemiş haldeki fatura bedelini ilave eder. Sonraki aşamada üzerine KDV(Katma değer vergisi) ilave edilir.

KDV (%) ve Tenzilat/İlave

Doğalgaz faturası üzerinden yer alan KDV tüketim bedelinin üzerinden hesaplanan ve ilave edilen, katma değer vergisini ifade eder. Tenzilat ise bir önceki faturada yapılan ve son faturaya da yansıtılan lave bedelini ifade eder.

Yuvarlama (TL)

Bir sonraki faturaya yansıtılmak üzere son faturada yapılan yuvarlama bedeline verilen isimdir. Bu bedel her defasında bir sonraki faturaya yansıtılır.

Özel Hizmet Bedeli (TL)

Abonenin talep etmesi halinde gerçekleştirilen doğalgaz tüketimini geçici olarak durdurma ve yeniden sağlama gibi özel hizmetlerin, katma değer vergisi eklenmeden önceki bedelini belirtir. Doğalgazı açma, kapama ve usulsüz kullanım gibi durumlar varsa onlarda bu haneye eklenir. 

Gecikme Bedeli (TL)

Doğalgaz faturası üzerinde yer alan gecikme bedeli, bir önceki fatura dönemi ile son ödeme tarihi arasında yapılan ödemelere eklenir. Bu sayede tüketici gecikme bedelinden sorumlu olduğu tutarı açıkça görebilir.

2. KDV (%)

Usulsüz kullanım ve gecikme bedeline sonradan vergi hesaplanarak eklenir. Doğalgaz faturası üzerinde yer alan ikinci katma değer vergisi de bu bedeller üzerine eklenen verginin tutarını ifade eder. 

Doğalgaz Faturası Ödeme Nasıl Yapılır ?

Doğalgaz faturası ödeme konusunda kullanabileceğiniz birçok farklı kanal bulunur. Bunlar kredi kartı ile ödeme, otomatik ödeme talimatı ile ödeme veya gaz dağıtım şirketinin anlaşmalı olduğu banka kanalları ile ödeme olarak ayrılabilir. 

Kredi Kartı ile Doğalgaz Faturası Ödemesi Nasıl Yapılır

Kredi kartı kullanılarak doğalgaz faturası ödenmesi birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Bunun en önemli nedeni de zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlamasıdır. Kredi kartı ile faturanızı birçok farklı kanaldan yapabilirsiniz. 

Dağıtıcı Firmanın İnternet Sitesinden Doğalgaz Faturası Nasıl Ödenir ?

Kredi kartı veya banka kartı ile faturanızı ödeyebileceğiniz kanallardan biri de doğalgazını sağlayan firmanın internet sitesini kullanmaktır. Firma size bu imkanı tanıyorsa web sitesi aracılığı ile doğalgaz faturası ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Bu amaçla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • İlk olarak gaz dağıtım firmanızın web sitesine giriş yapın.
  • Daha sonra firmanın sizden istediği bilgileri sisteme girin. Bu bilgiler genellikle doğalgaz abone numarası veya TC kimlik numarasıdır.
  • Tüm bilgilerinizi girdikten sonra toplam borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Sorgulama aşamasından sonra, ekranda gördüğünüz son faturaya ait borç tutarını veya geçmiş dönem borçlarınızın tamamının ödemesini yapabilirsiniz. 
  • Kredi kartınız ile doğalgaz faturası ödeme işlemi için gaz dağıtım firmanızın web sitesinden “fatura ödeme” seçeneğinin üzerine tıklayın.
  • Son olarak ekrandaki ilgili yerlere, kredi kartı bilgilerinizi girerek giriş yapın ve ödeme işlemini sonuçlandırın.

Kredi Kartı ile Doğalgaz Faturası Ödemek Güvenli Mi ?

Kredi kartı ile doğalgaz faturası ödemek oldukça avantajlıdır. Bunun için ödemenizi yaptıktan sonra herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına ödeme yaptığınız kanaldan bir dekont ya da makbuz gibi belgeler alabilirsiniz. Bu anlamda kredi kartı ile ödeme yapmak son derece güvenlidir. 

Otomatik Ödeme Talimatı ile Doğalgaz Faturası Ödeme

Doğalgaz faturası ödeme yöntemlerinden en sık kullanılanlardan biri de doğalgaz firması ile anlaşmalı olan bir bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesidir. Bu şekilde bir ödeme yapmak istiyorsanız, bağlı olduğunuz bankaya giderek doğalgaz faturanıza air bilgileri verip her ay otomatik olarak ödeme yapılmasını talep edebilirsiniz. 

Bu sayede verdiğiniz otomatik ödeme talimatı doğrultusunda bankanız doğalgaz faturası ödeme işlemini her ay düzenli olarak yapacaktır. Ancak bu aşamada kredi kartınızın limitinin yeterli olması veya bankanızda yeterli miktarda para olması gerekir.

Doğalgaz Faturası Ne Kadar Süre Ödenmezse Kesilir ?

Doğalgaz faturası ne kadar süre ödenmezse gaz firması gaz dağıtımını keser sorusu birçok kullanıcı tarafından merak edilen bir konudur. Faturanızı son ödeme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemezseniz sonraki üç gün içerisinde size bir ihbarname yollanır. Aynı zamanda gaz vanası apart ile kapatılır ve gazı kullanamazsınız. 

Aparatı çıkararaak gazı kendiniz açmanız durumunda da usulsüz kullanım cezası ödemek zorunda kalırsınız. Tüm doğalgaz faturası borcunuzu ödedikten sonra, doğalgaz dağığım şirketinize başvurun. Gazınızın açılışı iki gün içerisinde gerçekleşecektir. Boştan kaynaklı gaz kesme işlemi için açma kapa ücreti de bir sonraki faturanıza yansıtılacaktır.

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?