fbpx
Doğalgaz Güvence Bedeli

Doğalgaz Güvence Bedeli

Doğalgaz Güvence Bedeli

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Doğalgaz dağıtım şirketleri, alacaklarını garanti altına almak isterler. Bu nedenle de mekanik sayaç kullanan tüm abonelerinden doğalgaz kullanım sözleşmesinin imzalandığı esnada doğalgaz güvence bedeli alırlar.

Tahmini okuma süresi 6 dakika

Güvence bedeli ve güvence bedelinin hesaplanmasına ilişkin bazı hususlar bulunur. Bunlar her yıl tarife önerisine bağlı olarak gaz dağıtım şirketleri tarafından kuruma önerilir ve genel kurul tarafından net bir bedel belirlenir.

Söz konusu doğalgaz güvence bedeli bir defaya mahsus olarak sizden alınır. Peki yatırdığınız parayı sonrasında nasıl geri alırsınız? Yada abonelik taşınması durumunda nasıl bir yol izlemelisiniz? Tüm sorularınızın cevabına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

  • Doğalgaz güvence bedeli kim tarafından ödenmelidir?
  • Güvence bedeli ne kadardır?
  • Dairede kullanılan cihazlara göre güvence bedeli değişiklik gösterir mi?
  • Güvence bedeli iade edilir mi?
  • Güvence bedelini güvenli bir şekilde ödeme yöntemleri nelerdir?

Doğalgaz Güvence Bedelini Kim Öder ?

Doğalgaz güvence bedeli az önce de bahsettiğimiz gibi bir defaya mahsus ödenen bir ücrettir. Bu bedeli peşin veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca bazı gaz dağıtım şirketleri bu bedeli faturanıza 2 veya daha fazla taksit olacak şekilde tahsil edebilir.

Eğer bir daire kiralıyorsanız bunun da abonelik işlemlerini sizin yapmanız gerekiyor. Bu sayede fatura sizin adınıza gelecektir. 
Doğalgaz güvence bedeli taksit yapılması halinde sözleşme imzaladığınız tarihten itibaren bedel taksit tutarı sizin adınıza faturanıza yansıtılır. Bu faturaları son ödeme tarihine kadar ödeme zorunluluğunuz bulunuyor.

Doğalgaz Güvence Bedeli Ne Kadar ?

Doğalgaz güvence bedeli dairenizde kullandığınız cihazların türüne göre farklılık gösterebilir. Örneğin; abonelik yapacağınız dairede şofben varsa farklı, kombi gibi bir cihaz varsa farklı bir bedel ödersiniz. 

Güvence bedeli hesaplanır iken evinizdeki mevcut cihaz durumu ve geçtiğimiz yılki en soğuk 2 ayın bedelinin toplamı baz alınarak fiyat belirlemesi yapılmaktadır. Bu ücret TL den döviz cinsine dönüştürülerek sabitlenir ve ileride bir yenileme yapıldığında o günki kur farkından eksik kalan bedelin tamamlanması istenir. Bu yüzden güvence bedeli sürekli olarak değişmektedir.

Güvence bedelinin ödenmesi sonrasında sözleşmenin feshi olabilmesi halinde ilgili mevzuatın çerçevesinde geri verilebilmesi açısından KDV hariç bir şekilde tahsil edilir.


Doğalgaz güvence bedeli kullanım amacına bağlı olarak (pişirme + sıcak su, ısınma, pişirme + sıcak su + ısınma) mevzuatta da belirlenen miktarlarda alınır.

  • Bireysel kullanım kombi için : 620 TL
  • Merkezi sistemlerde ısınma için : 551 x BBS
  • Soba kullanımı için : 551 / Konut
  • Ocak ve/veya şofben kullanımı için : 35 + 70 = 105 TL

Yukarıda yer alan tutarların tamamı DV (Damga Vergisi) hariçtir.

Sayaç Açma Kapama Bedeli Nedir ve Ne Kadardır ?

Doğalgaz dağıtım şirketlerinin gaz dağıtımını geçici olarak durdurması, sayacı sökmesi ve ya takması gibi hizmetleri karşılığında abonelerinden mevzuat şartları gereğince tahsil ettiği bedeldir.

Gaz firmalarının usulsüz gaz kullanımını tespit etmesi halinde sayaç açma / kapama bedeli & 300 TL zamlı olarak uygulanır. 2021 yılı için güncellenen son gaz açma kapatma bedeli 30 TL + KDV’dir.

Servis Kutusu Sökme Bedeli

Doğalgaz güvence bedeli ödenmiş ve gaz bağlantısı yapılmış bir dairede mevcut servis hattınızı değiştirmeden servis kutunuzu sökmek / yeniden takmak isteyebilir ya da zorunda kalabilirsiniz.

Servis kutusunun sökülmesi ve ya takılması durumunda kurul tarafından belirlenen bir bedel yansıyacaktır. Söz konusu bu bedel, yalnızca servis kutusunun sökülmesi sonrasında uygulanır. 


2021 yılında belirlenen servis kutusu sökme bedeli 260 TL + KDV ‘dir. Bu tutar doğalgaz güvence bedeli haricindedir. Yani ayriyetten ödemeniz gerekir.

Doğalgaz Güvence Bedeli Nasıl Ödenir

Doğalgaz güvence bedeli sözleşme hesap numaranız ile birlikte PTT şubelerinin tamamında yatırılabilir. Aynı zamanda gaz dağıtım firmanızın anlaşmasının bulunduğu tüm banka kanalları aracılığı ile de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 


Bağlı olduğunuz gaz firmasını arayarak telefon yönlendirmesi ile ödeme işlemini gerçekleştirmek de diğer bir alternatiftir. Sizin için en kolay ve güvenli olan ödeme yöntemlerinden birini seçerek doğalgaz güvence bedeli ödeme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Doğalgaz Güvence Bedeli Taşınması

Mevcut oturduğunuz adresten farklı bir adrese taşınırken ilk ödediğiniz güvence bedelini geri alabilirsiniz. Daireye yeni bir abonelik yapılması halinde ise bu beden abonelik sözleşmesini yapan yeni kullanıcıdan alınır. 


Bazı dağıtım şirketleri yeni bir daireye taşınmanız durumunda doğalgaz güvence bedeli konusunda size kolaylık sağlayabilir. Bu sayede gaz dağıtım şirketinizden, çıkacağınız evden daha önce ödediğiniz güvence bedelini geri almadan yeni taşınacağınız eve taşınmasını talep edebilirsiniz. Bu durum gaz dağıtım firmalarına görede değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar bu bedeli taşır iken bazıları geri iade ederek tekrar yatırılmasını talep etmektedir.

Doğalgaz Güvence Bedelinin Hesabınıza Yatması Ne Kadar Sürer ?

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu doğalgaz aboneliğini sona erdiren abonenin güvence bedelinin geri yatırılmasına ilişkin belirli bir sürede karar kılmıştır. Bu süre hem kullanıcıyı hem de gaz dağıtım şirketini ilgilendiren önemli bir detaydır.

Böylece aboneliğinizi sonlandırdığınız andan itibaren 15 gün içerisinde daha öncesinde yatırdığınız doğalgaz güvence bedeli hesabınıza yatacaktır. Bu gün sayısının değiştirilmesi durumda ise yeni karar mutlaka resmi gazetede yayımlanır.

Doğalgaz abonelik sözleşmenizi bir sebepten dolayı iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda mekanik sayacınız ön ödemeli bir sayaç ile de değiştirilebilir. Böyle bir durumda sözleşmenizi sona erdirmeniz gerekir. Sözöleşmenizi feshettiğiniz günden itibaren de sözleşme bedeliniz mutlaka 15 gün içerisinde hesabınıza yatırılır.


Aboneliğiniz süresince gaz firmanızın sizden alacağı kalmış olabilir. Böyle bir durumda ise yine abonelik sözleşmenizi sonlandırma talebinizden sonra bu tutar, size geri ödenecek olan doğalgaz güvence bedeli üzerinden kesilerek hesabınıza yatırılacaktır.

Güvence Bedeli ile Bağlantı Bedeli Aynı Şey Mi ?

Bu soru kullanıcılar tarafında çok geliyor ve insanların kafasını karıştırıyor. Sorunun cevabı “Hayır” aynı değiller, güvence bedeli içeriye depozito olarak koyduğunuz geri alabileceğiniz bir para iken bağlantı bedeli hat binaya ilk defa gelirken ödenen altyapı bedelidir ve geri alınamaz.

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?