fbpx
En İyi Kombi Seçimi

En İyi Kombi Seçimi

En İyi Kombi Seçimi

en iyi kombi hangisi 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Türkiye’de bulunun birçok farklı kombi markası var. Böyle bir durumda da kullanıcılar en iyi kombi seçimini yaparken nelere dikkat edecekleri ve bu doğrultuda hangi kombiyi seçecekleri konusunda kararsız kalabiliyor.

En iyi yoğuşmalı kombi seçimini yapabilmeniz için işinde uzman ekiplerin tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus kombi seçimini yaparken kombide aramanız gereken özelliklerdir.

Aslında en iyi kombi diye bir kavram yoktur. Bu kavram oturduğunuz evin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kombi araştırması yaparken modülasyon aralıklarına dikkat etmeniz önemlidir.

Çünkü modülasyon aralıkları geniş olan kombiler maliyetlerini size çok daha kısa sürede ödeyecektir. Unutmayın ki oran ne kadar artarsa doğalgaz faturasından da o kadar tasarruf edersiniz.

En İyi Kombi Fiyatları

En iyi kombi fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle önemli olan ilk faktör kombinin seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Kombi fiyatları için linkteki sayfamızı ziyaret edebilir oradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

 • En iyi kombi için evinizin ısı kaybı belirlenmeli
 • Pencerelerinizin tipinin ne olduğu ve ölçüleri belirlenmeli
 • Binanızdaki yalıtımın durumu öğrenilmeli
 • Evinizin cephesine bakılmalı
 • Binanızın duvarlarının yapımında kullanılan malzemelere bakılmalı

Yukarıdaki maddelerde anlattığımız gibi en iyi kombi seçimini etkileyen önemli faktörlerden biri evinizin ısı kaybıdır. Bu nedenle kombi kapasitesini eviniz sıcak su ve ısıtma ihtiyacına göre seçmelisiniz.

Bu konuyu küçük bir örnekle açıklayalım. Evinizin 100 m2 olduğunu düşünelim. Bu durumda evinizin ısı kaybı 10 -12 kW arasında olacaktır. Binanızın ısı yalıtımının iyi olduğu bir senaryoda is bu oran 5 kW’a kadar düşebilir. Tam da bu nedenle “en iyi yoğuşmalı kombi hangisi?” sorunuzun net olarak cevabı da evinizin m2 ölçüsüne göre değişiklik gösterir.

Bir örnek daha verelim. Evinizin yaklaşık 120 m2 olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda evim için en iyi kombi modeli hangisi diye sorduğunuzda size ya buderus GB062 modeli ya da Viessmann Vitodens 50-W modeli önerilecektir. Kısacası evinizin m2 si kombi seçimi için çok önemlidir.

en iyi yoğuşmalı kombi
Yazımızda en iyi yoğuşmalı kombi hangisi sorusuna cevap bulabilirsiniz

Peki bu işlem nasıl gerçekleştiriliyor?

Kombi içerisinde ürettiği sıcaklığı radyatörler aracılığı ile eve iletip bunu sürekli bir döngü haline getirir. Burada radyatörler içerisinde bulunan suyu çeviren seçtiğiniz pompaya büyük görev düşüyor. 

En iyi kombi seçiminde o evin radyatör metrajına uygun seçilmesi lazım. Çünkü pompanın da zorlanmadan sıcak suyu çevirmesi ve harcayabileceği en düşük elektriği harcaması gerekiyor. Aynı şekilde kombinin istenen sıcaklığı rahatlıkla üretip sürekli tam kapasitede çalışarak kendisini yormaması gerekiyor. 

Kombi pompası hakkında önemli bir önerimiz var;

Evinizde bulunan kombinin pompası kademeli ise ve 3. kademede çalışıyorsa verimliliği ve tasarrufu arttırmak için 2. kademeye düşürebilirsiniz.

Bunu tornavida ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu sayede pompayı yavaşlatarak suyun radyatörlerde daha uzun sürede dönmesini sağlar ve ısının daha fazla aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğuşmalı kombinin tam kapasitede sürekli çalışması demek cihazın modülasyon ve yoğuşmayı minimum seviyede yapması ve cihaz ömrünün hızla azalması anlamına geliyor. Aynı zamanda da doğalgaz ve elektriğe de fazladan ödenen para anlamına geliyor. Bu nedenle en iyi kombi seçiminde bu faktörleri iyi anlamak gerekiyor.

en iyi yoğuşmalı kombi hakkında
en iyi yoğuşmalı kombiler hakkında sayfa içi resim

Kombi Kapasite Seçimi

Kombi kapasiteleri markalara göre değişiklik göstermektedir. 20, 24, 28, 30 ve 35 kw’a kadar uzanan birçok farklı kapasite seçeneğinden sizin için en iyi kombi seçimini yapmanız gerekiyor.

Kombilerde her zaman kullanım suyu ve ısıtma kapasitesi nominal kapasiteden yüksek olan seçilmelidir. Bunun nedeni kullanım suyunun ısıtılması için her zaman daha fazla enerjiye ihtiyacının olmasıdır. Böylece evinizdeki sıcak su konforunu da arttırmış olursunuz.

Evinizin ısı kaybı düşükse örneğin 5 kW civarında ise ve almak istediğiniz en iyi kombi 24 kw ise bu durumda modülasyon oranı yüksek olan bir kombi tercih etmelisiniz.

Böylece kombiniz gereken enerjinin fazlasını tüketmeyecek ve doğalgazdan tasarruf etmiş olacaksınız. Bu tasarruf kombinin markası ve evin yalıtımına göre %35 oranına kadar çıkabilmektedir.

Kapasite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde birden fazla banyo varsa ve aynı anda kullanılma ihtimalleri yüksekse bu durumda yüksek kapasiteli bir kombi seçmelisiniz.

Bir duşta ortalama 8-10 litre su akmaktadır, bu duruma göre tercih edeceğiniz en iyi kombi dakikada en az 10 litre su ısıtma kapasitesi olandır.

Öyle bir durumda kombiyi satan mühendislerden gerekli bilgiyi talep edebilirsiniz. Bu sebeple kombiyi alacağınız yerdeki mühendis veya teknik arkadaşlar ile mutlaka görüşün.


“ duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var? ”

En iyi kombi dışında sıcak su hatları ile ilgili bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bazı müşterilerimizden şu şekilde bir şikayet geliyor “duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var?”. Bu sorun kombi değil, tesisat ile ilgili bir sorundur.

Genellikle ustalar ev tesisatlarını yaparken kombinin altındaki sıcak su çıkışının çapını 3/4’’ olarak baz alır ve bütün sıcak su hatlarını bu çapta devam eder. Bu yüzden sıcak su boruları kombi üretmesine rağmen bol miktarda su hacmi taşıyamamaktadır.

Daha yakın bir musluktan sıcak su açıldığında bütün sıcak su oraya doğru yönelmektedir. Bu sorunun çözülmesi için sıcak su hatları çekilirken en uzak hattın çapını 1’’ olarak yaptırır iseniz böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Böylece satın aldığınız en iyi kombi tam performans ile çalışabilecek.


en iyi yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı Kombiler Neden Avantajlı?

Eski tip konvansiyonel kombilerin çalışma prensibine göre yanma gerçekleştikten sonra yanmış gazlar yüksek sıcaklıkta bacadan atılır. Atılan bu gazın içerisinde bir miktarda bünyesinde enerji barındıran su buharı bulunur. Yoğuşmalı en iyi kombi bu su buharını yoğuşturarak içindeki enerjiyi açığa çıkarır.

En iyi kombi enerjiyi çekerler ve radyatörlere aktarır ve mümkün olan en yüksek oranda bu enerjiden faydalanarak tasarruf etmenizi sağlar. Yoğuşma işleminin gerçekleşebilmesi için tesisattan dönene suyun 55 derece ve altında olması gerekmektedir. Radyatör seçimlerinin büyük tercih edilmesi bu konu açısından önemlidir.

Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma işlemi yanma odasında gerçekleştiğinden kullanılan malzemelerin korozyona ve aşınmaya dayanıklı olması gerekmektedir. Bu sebeple konvansiyonel kombilerden biraz daha maliyetli olabilirler.

Ancak yoğuşmalı olarak seçeceğiniz en iyi kombi yakıttan sağladığı tasarruf ve uzun ömürlü olması bakımından geleceğe dönük çok daha karlı bir tercih olacaktır.

Kombiyi Evinizde Nerelere Koyabilirsiniz?

Hermetik bacalı kombiler genel yapısı itibariyle montaj yeri konusunda konvansiyonel kombilere göre daha esnek bir yapıya sahiptirler. Bununla beraber bazı yerel yönetmeliklere uygun bir şekilde en iyi kombi montajını yapmak gerekmektedir.

Örneğin merdiven boşlukları, baca duvarının üstü, apartman aydınlığı, açık balkonlar (kombi dolabı takılmalı), yatak odaları, patlayıcı ve yanıcı malzemelerin bulunduğu yerler montaj için uygun değildir.

Kombi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

 • En iyi kombi seçimi yaparken almak istediğiniz markanın hangi ülkeye ait olduğunu araştırmakta fayda vardır.
 • Yedek parçalara ulaşım kolaylığı olup olmadığı oldukça önemlidir.
 • Kombi özelliklerini diğer modeller ile etraflıca karşılaştırın
 • Bulunduğunuz şehirdeki servis ağını ve servis ücretlerini araştırın
 • Evinizin ihtiyacına göre kapasitesi biraz daha yüksek olan kombileri tercih edin
 • Kombinin deprem sensörü gibi güvenlik önlemleri olup olmadığını öğrenin
 • Kombinin ebatlarının montajın yapılacağı yer ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin
 • En iyi kombi ve en az yakan kombiyi tercih etmeye özen gösterin

En İyi Kombi Markası [2021]

Birçok model arasında yaptığımız araştırmalar sonucunda ortalama 100 ile 150 m² evler için (dubleks de olabilir) en iyi kombi olarak buderus gb122i kombiyi tavsiye ederiz. Neden bu ürünü tavsiye ediyoruz?

Çünkü modülasyon oranı 1:8 olarak bir çok kombiden yüksek ve daha fazla yoğuşma yapabilme imkanına sahiptir. Bu şekilde minimum doğalgaz tüketimi ile müşterilerini memnun etmektedir.

En iyi kombi aynı zamanda iç aksam olarak, diğer ürünlere kıyasla daha fazla çelik ve alüminyum parçalara sahiptir. Bu şekilde plastik parçalardaki gibi hızlı deforme olmaz ve daha uzun ömürlü kullanım sağlar.

Bakımlarını zamanında yaptığınızda ve modülasyon özelliğine sahip iyi bir oda kumandası ile kullanıldığında kombinin yerini bile unutabilirsiniz. Aynı zamanda 7/24 servis sağlaması müşteri memnuniyeti içinde artı bir avantaj.

En İyi Kombi Hangisi? Daha İyisi Var Mı?

Tabi ki var fakat fiyat kalite performansına bakıldığında gönül rahatlığı ile en iyi kombi olarak Buderus gb122i modelini sizlere önerebilirim. Oda kumandasını kesinlikle alın kendisini size geri ödeyecektir. 😉

Kombiler standart kullanımda A enerji sınıfındadır, kataloglarda yazan A+ veya A++ enerji sınıfı oda kumandaları kullanılarak varsayılan değerlerdir. Oda kumandası olmadan kullanılan bir kombi A sınıfı enerji tüketiminin üstüne çıkamaz bu yüzden oda kumandası kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Buderus Logamax Plus GB122İ Kombi
 • Marka : Buderus
 • Model : Logamax Plus GB122i
 • Baca Tipi : Hermetik
 • Isıtma Kapasitesi : 24 kW
 • Sıcak Su Kapasitesi : 30 kW
 • Modülasyon (ısıtma) : 1/8
 • Modülasyon (sıcak su) : 1/10
 • Sıcak Su Debisi : 14 litre/dakika
 • Fiyat : 6.500,00 TL (kdv dahil)

Estimated reading time: 7 minutes

Popüler Yazılar

Tesisat

Türk Dil Kurumu’na göre tesisat sözcüğü, belli bir işin gerçekleştirilmesine yardım eden araçların uygun yerlere döşenmesi veyahut döşenen bu araçların tümü, döşem,

Kombi Banyo Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı ?

Kış mevsimi kapıya dayanır dayanmaz evlerimizin ısı ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için hepimizin eli kombilere uzanır. Kış aylarının olmazsa olmazı iklimlendirme

ISI VE SICAKLIK NEDİR?

Isı ve sıcaklık kavramları okulda, evde, çevremizde kısaca her yerde duyduğumuz iki temel kavramdır. Bu kavramlar sürekli olarak birbirleriyle ilişkilendirildiği için sık