Evde Enerji Tasarrufu Önerileri

Evde Enerji Tasarrufu Önerileri

Evde Enerji Tasarrufu Önerileri

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Evlerimiz bizler için çok kıymetlidir. Kaç odası olursa olsun, içinde temel ihtiyaçlarımızı giderecek bir sürü eşya ve cihaz bulunur. Koltuğundan tutun buzdolabına, kombisine, ampulüne kadar her şey, ev halkı için önemlidir. 

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Evimizde en çok kullandığımız eşyalar genelde elektrikli cihazlardır. Bilgisayarlar, televizyonlar, küçük ev aletleri, beyaz eşyalar, şarj cihazları vb. birçok eşya tek bir enerji ile çalışmaktadır. O da herkesin bildiği elektrik enerjisidir. Evde enerji tasarrufu önerileri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

-Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır? 

Doğalgaz tasarrufu cihazı

-Evde doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? 

-Doğalgaz tasarrufu yöntemleri nelerdir?

-Aydınlatma için enerji tasarrufu nasıl sağlanır? 

-Elektrikli ev aletleri için enerji tasarrufu 

-Beyaz eşyalarda ve küçük ev aletlerinde enerji tasarrufu nasıl sağlanmalıdır? 

Dolayısıyla evde enerji tasarrufu sağlamamız gereken birçok alan bulunmaktadır. Kış ayı yaklaşıp havalar soğuduğunda evlerin ısı ihtiyacı artar. Evleri ve diğer yaşam alanlarının ısı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için genellikle doğalgaz enerjisi tercih edilmektedir. 

Vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz için enerji tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Evde enerji tasarrufu önerileri takip edilerek fikir sahibi olabiliriz. 

Evde Enerji Tasarrufu İçin Neler Gerekir?

Hepimiz biliyoruz ki günümüzde enerji kaynakları bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu durum gelecekteki nesilleri enerji kıtlığı ile tehdit edebilir. Doğadaki birçok enerjinin yavaş yavaş tükenmeye başlaması teknolojinin sınırlarını zorlamıştır. 

Bu sebeple beyaz eşya üreten birçok dünya markaları, enerji tasarrufu konusunda hassas, elektrikli aletler üretmeye başlamıştır. Ayrıca bu markalar, kamu spotu içeren reklamlar sayesinde evde enerji tasarrufu önerileri hakkında tüketicileri bilinçlendirmektedir.

Evde enerji tasarrufu önerileri arasında yer alan ilk madde, evinize aldığınız beyaz eşyaların diğer markalara göre ekstra tasarruflu olmasıdır. Bu hassasiyete sahip olan tüketicilerin çoğu, elektrikli eşyaları doğru kullanmadıkları için enerji tasarrufu sağlayamamaktadır. 

Beyaz eşyalar ve lambalar amacına uygun ve doğru bir şekilde kullanılırsa enerji tasarrufu sağlanmış olur. Tabii ki yalnızca beyaz eşya ve lambalarla enerji tasarrufu tamamıyla sağlanmış olmuyor.

Evde kullanılan diğer elektrikli ev cihazları, oda ve salon aydınlatmaları, ısıtma sistemleri gibi birçok alanlardaki kullanımlar, kurallara uygun olmalıdır. Aksi takdirde evlerinizde enerji tasarrufu sağlamak zorlaşabilir. Bu yüzden de evde enerji tasarrufu önerileri konusunda araştırmalar yapabilirsiniz.  

Doğalgaz Tasarrufu 

Özellikle kış aylarında gelen soğuklar sebebiyle en çok kullandığımız enerji kaynaklarından biri de doğalgazdır. Ayrıca doğalgaz enerjisi diğer enerji türlerine göre biraz daha maliyetli olduğu için kullanıcılar bu konuda tasarruflu olmaya özen göstermektedir. 

Evde enerji tasarrufu önerileri arasında en başta yer alan enerji türü doğalgaz enerjisidir. Şimdiden doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır, doğalgaz tasarrufu için neler yapmalıyız, dediğinizi duyar gibiyiz. 

Doğalgaz enerjisi tasarrufu için yapmanız gereken ilk şey; eviniz için en doğru kombiyi seçmektir. Kombi seçerken evin boyutu temel alınmalıdır. Kombinizi evinizin hacmine göre seçmeniz gerekir. Enerji tüketimi kombinin boyutuna bağlıdır. Bu yüzden seçeceğiniz kombi büyük olursa enerji tüketimi de yüksek olacaktır. 

Evde olmadığınız zamanlarda kombiyi kapatmak enerji tasarrufu için hiç uygun bir davranış değildir. Kombiyi sürekli kapatıp açmanız, yüksek enerji harcanmasına neden olur. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce kombiyi en kısık ayara indirmeniz yeterli olacaktır. 

Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Isıtma sistemleri hem evin ısı ihtiyacını hem de sıcak su ihtiyacını karşılamakta. Bu yüzden neredeyse dört mevsim kullanılan sistemlerden biridir. Evde enerji tasarrufu önerileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 

Birbirinden farklı doğalgaz tasarrufu yöntemleri vardır. Eğer birazdan bahsedecek olduğumuz yöntemleri doğru bir şekilde uygularsanız enerji tasarruf sağlamanız kolaylaşacaktır. 

Eğer evinizde kombi yoksa, ilk yapmanız gereken şey; evinizin hacmine uygun kombi almaktır. Kombi kapasitesi ne kadar büyükse enerji tüketimi de o kadar yüksek olur. Bu yüzden doğru kombi seçimi evde enerji tasarrufu önerileri arasında yer alan önemli bir maddedir. 

Neredeyse birçok kişi kombiyi dolap içine yerleştirmektedir. Bu durum bazı kaynaklardan yanlış olarak gösterilmektedir. Enerji tasarrufu sağlamak istiyorsanız kombinizi dolap içerisine yerleştirmenizde bir problem yoktur.

Radyatör yani kalorifer peteği temizliği çok önemlidir. Doğalgaz faturası az gelmesi için ne yapmak lazım diyorsanız, kış gelmeden önce kombi ve petek bakımı yaptırmalısınız. Bazen petek borularında kireçlenme ve tabaka oluşumu meydana gelebilir. Peteklerin az enerji ile verimli ısınması için bakım yapmalısınız. 

Aydınlatma İçin Enerji Tasarrufu

Evlerimizin olmazsa olmazlarından biri aydınlatma enerjileridir. Sabah akşam fark etmeden evin her alanında aydınlatma kullanmaktayız. Yemek yaparken, kitap okurken, televizyon izlerken, sevdiklerimizle muhabbet ederken, kısaca her anımızda aydınlatma enerjisine ihtiyaç duyuyoruz. 

Evde enerji tasarrufu önerileri konusunu ele aldığımızda, aydınlatmanın ne kadar önemli bir yer kapladığını görebiliriz. Peki, aydınlatma tasarrufu için nasıl bir yol çizilmelidir? Öncelikle herkesin bildiği ve kulağa tanıdık gelen o cümleyi hatırlamakla başlayalım. Kesinlikle evde kullanmadığınız aydınlatmaları söndürmeniz gerekir. Boşa yanan her aydınlatma cihazı boşa giden enerji demektir. 

Aydınlatma tasarrufu için yapabileceğiniz ikinci şey tasarruflu lambalar tercih etmektir. Bunun dışında aydınlatma ürünlerini açık renk tercih ederseniz, ışığın daha iyi yansıdığını ve böylece az enerji ile çok verimli bir aydınlanma sağlandığını görebilirsiniz.

Elektrikli Ev Aletleri İçin Enerji Tasarrufu

Evimizin ve diğer yaşam alanlarımızın her yerinde elektrik enerjisi kullanmaktayız. Odalarımızı aydınlatan ampuller, yemek yaparken kullandığımız minik ev aletleri, ofis ortamında kullandığımız bilgisayarlar ve şarj cihazları, kısaca hepsi elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. 

Elektrik enerjisi, çok sık kullanıldığı için evde enerji tasarrufu önerileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Peki, elektrik enerji tasarrufu için nereden başlamak gerekir?  Öncelikle evinize beyaz eşya alacaksanız muhakkak A sınıfı özelliğine sahip olanı tercih etmeniz gerekir. Çünkü A++ ya da A+++ sınıfında bulunan beyaz eşyalar, su ve elektriği minimum miktarda harcamaktadır.

Gün içerisinde buzdolabı çok kullanılan bir cihazdır. Bu yüzden onu sık sık açıp kapatmak ya da kapağını uzun süre açık tutmak enerji kullanımını arttırır. Evde enerji tasarrufu önerileri için buzdolabı kapağının açık kalmamasına dikkat edilmesi gerekir.  

Evinizde bulunan buzdolabını, çalışma prensibine uygun bir şekilde konumlamanız gerekir. Mutfağınızda bulunan ve ısı üreten ocak ve radyatör gibi aletlerin yanına buzdolabı koymamalısınız. 

Buzdolabının ayarı sabit ısıda kalmamalıdır. Eğer yaz geldiğinde ısı seviyesini yükseltip, kış geldiğinde de daha düşük ısıya ayarlarsanız elektrik enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. 

Beyaz Eşyalar ve Küçük Ev Aletlerinde Enerji Tasarrufu 

Çamaşır ve bulaşık makinelerini gün içerisinde en az bir defa çalıştırıyoruz. Yoğun geçen bir günün ardından bu sayı iki ya da üçe kadar çıkabiliyor. İşte böyle günlerde sık yıkamak fazla enerji harcamasına sebep olduğu için tam kapasiteli yıkama programlarının kullanılması önerilmektedir. Evde enerji tasarrufu önerileri arasında yer alan bu maddenin hayat kurtarıcı bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu madde ütü için de geçerlidir. Her sabah ütü yapmak yerine, tek seferde yapmak daha tasarrufludur. Evde enerji tasarrufu önerileri dikkate alındığında hem çevreyi hem cebinizi korumuş olacaksınız. 

Popüler Yazılar

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Evlerimizde kullandığımız pek çok elektrikli alet gibi kombiler de belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyar. Üstelik kombi bakımı, daha büyük önem taşır. Zira