Hidromat Pompa Nedir ? Bağlantısı Nasıldır ?

Hidromat Pompa Nedir ? Bağlantısı Nasıldır ?

Hidromat Pompa Nedir ? Bağlantısı Nasıldır ?

hidromat nedir nasıl çalışır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Hidromat üniteleri, pompaların basma ağzı olarak adlandırılan kısımlarına takılarak basınç şalteri, denge tankı vb. herhangi bir başka işlemciye ihtiyaç duymadan pompayı hidrofor hale getirir.

Tahmini okuma süresi 6 dakika

Hidromatlar, depoya gerek kalmadan şebekeye bağlanabilir yapıya sahiplerdir. Çünkü bunlar, kuru çalışmaya dayanıklı cihazlardır. Aynı zamanda gövdelerinin altında sıvı, gaz ve diğer akışkanların aynı yönde akmasını sağlayan daimi çekvalf bulundururlar. 

Hidromat oldukça kullanışlı bir cihazdır. Böyle anılmasının sebebi; bakım ve ayar gerektirmemesi, kurulumunun sessiz ve montajının kolay olmasıdır. Her yerde ve alanda kullanılabilir dolayısıyla kullanımı rahattır. Ayrıca suda rutubet olmaz ve koku yapmaz. Üzerinde 3 adet işletme ledi bulundurmasıyla bu cihaz, yapması gereken işi hızlı ve rahat gerçekleştirir.

Hidromat (Fluid Kontrol) Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hidromat cihazının piyasadaki diğer adı fluid kontroldür. Fluid kontrol, su ihtiyacına göre pompayı otomatik bir şekilde devreye alır ya da devreyi durdurur. Cihazın bu özelliği tıpkı denge tanklı hidroforlarda olduğu gibidir.

Kısaca özetlemek gerekirse hidromat bir pompayı çeşmenin açılmasıyla otomatik olarak çalıştırır ve çeşmenin kapanmasıyla durdurur. Yapısında böyle bir kontrol ünitesi bulunur. Ayrıca bir pompaya fluid kontrol takıldığı zaman, o pompa artık hidrofor olarak anılmaya başlanır.

Hidromat Cihazının Avantajları Nelerdir?

Öncelikle hidromat, yapısı bakımından oldukça avantajlı bir cihazdır. Geniş hacimli bir denge tankına sahip olmadığı için hidrofor, çok az yer kaplar. Bu yüzden kullanımı pratiktir ve en önemlisi de oldukça hafiftir.

Denge tankına sahip olmadığı için membran değiştirme gibi bir problem söz konusu değildir. Cihazın bir diğer özelliği kokusuz olmasıdır ve tankları delinmez bir yapıya sahiptir. 

Musluklar sürekli aç kapa yapıldığı için hidromat cihazındaki pompa motoru aralıksız dur, kalk yapar. Bu durumun bir soruna yol açmaması için cihazın içinde kendinin sağladığı bir koruma sistemi bulunur. 

Bahsettiğimiz bu koruma sistemi, cihazın kullanım ömrünü uzatan, mantıklı ve hassas bir işleyişe sahiptir. Koruma sisteminin mantığına göre su ihtiyacı bittiği zaman pompa, maksimum basıncını yapmış olur ve 15 saniye maksimum basınçta çalışmaya devam eder. Dolayısıyla musluk açıldığı zaman motor zaten devrede olacaktır. Böylece hidromat da zarar görmekten kurtulmuş olur.

Hidromat Kullanmanın Kolaylıkları

Her hidromat, alt kısmında geri akışı engelleyen ve bundan kaynaklanacak problemleri önleyen bir adet çekvalf bulundurur. 

Hidromat, elektronik bir karta ve yapay beyne sahiptir. Örneğin, cihazda su kalmadığı zaman kendi kendinin zarar görmesini engellemek amacıyla 15 saniye boyunca çalışmaya devam eder. Bu özelliği sayesinde uzun ömürlü bir kullanım süresi sunar. 

Su deposu kullanmaya gerek kalmadan tesisata direkt bağlanabilme özelliği sayesinde, susuz çalışmaya karşı önlem almak zorunda kalınmaz. Tıpkı tanklı hidroforlarda olduğu gibi.

Bu kendiliğinden yapıcı ve onarıcı sistem, hidromatlı tank çalıştıran kişinin üzerindeki stresi azaltmaktadır. Bu özellik sayesinde kişiler, acaba makina bozulacak mı, işim ertelenecek mi, gibi soruları artık sormayacaklar.

Hidromat üzerinde 3 adet led ışık bulunur. Bu led ışıklar; arıza, enerji ve motor devrede olarak adlandırılır. Bahsedilen led ışıkların her biri farklı anlamlara gelir. Hidromat cihazına sahip olan kişi, bu ışıklar sayesinde çalışma kolaylığına kavuşur. 

Cihazın diğer cihazlara göre hem bakımı kolaydır hem de az maliyetlidir. Diğer cihazlara, bakım için en az 6 ayda bir tanka hava basılması gerekir. Bu nedenle hidromatın bakımı daha kolaydır. Ayrıca diğer cihazların bakımı ve temizliği için belirli bir maddi ücretin gözden çıkarılması gerekir.

Hidromatlı (Fluid Kontrollü) Cihaz Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Eğer hidromatlı cihazlar kullanıyorsanız bu cihazlarla ilgili özellikleri ve kullanım şartlarını bilmeniz gerekir. Aşağıda hidromatlı cihazların bazı önemli özellikleri ve kullanım şartları verilmiştir. Bunlar;

  1. Fluid kontrol cihazlarını 1,5 Hp’den daha güçlü pompalarda kullanmanız gerekiyorsa ilk şartlardan biri panonun kontaktörlü olmasıdır.
  2. Fluid kontrollü cihazın aşırı nemli bölge ve mahallerde kart arızası vermesi muhtemeldir. Çünkü kendisi elektronik bir karta sahiptir.
  3. Voltaj dalgalanmalarının sık yaşandığı bölgelerde bu hidromat kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Eğer dikkatli olunmazsa cihazın ana kartı zarar görebilir.

Hidromat Kullanırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

  • Hidromat takılması kararlaştırılan pompanın, en az 3 bar basınca kadar ulaşıyor olması gerekir. Örnek verecek olursak, maksimum basıncı 2,0 bar olan bir pompaya bu cihaz takılırsa pek sağlıklı sonuçlar elde edilmeyecektir. Bu yüzden pompanın en az 3 bar olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hidromatın basınç ayar aralığı son derece kısırdır. Bu yüzden de basınçta oluşan dalgalanmalar geniş bir yelpazede gerçekleşir. Hidromatı, yüksek basınç aralıklarında kullanmak mümkün değildir. Örneğin 4 ila 6 bar arasında bir basınç isteniyorsa cihazda ancak 2,5-6 bar aralığı sağlanması gerekir.
  • 10 Bar ve üzerindeki ihtiyaçlar için hidromat cihazı kullanılamaz. Bunun sebebi hidromatın gövdesinin bu basınç şiddetine dayanabilecek yapıya sahip olmamasıdır.
  • En ufak bir su kaçağında fluid kontrol derhal devreye girmektedir.
  • Su kullanımının yoğun ve değişken olduğu durumlarda dikkatli olunması gerekir. Bunun sebebi bu tarz durumlarda hidromatlı hidroforun, çok sık devreye girip çıkmaktadır. Dolayısıyla 1 saatteki devreye giriş çıkış sayısı anlamına gelen şalt sayısı çok yüksek olur.

Hidromat Kullanım Alanları

Cihazlar yukarıda da bahsedildiği üzere belirli kullanım şartlarına sahiptir. Bu yüzden kullanımı her alan için uygun olmayabilir. Fluid kontrollü cihaz, genel olarak daire sayısının az olduğu ve çok sık kullanım gerektirmeyen bahçe sulama işleri için tavsiye edilmektedir. 

Hidromat cihazların tavsiye edildiği diğer kullanım şartları ve alanları; su deposu koymanın mümkün olmadığı (ya da az olduğu) yerler ve hidroforun sürekli taşıması gerektiği zamanlardır.

Voltaj problemi ile sık karşılaşılan ortamlarda, iyi bir şekilde havalandırılmayan alanlarda ve aşırı rutubetli yerlere denge tanklı cihaz konulmalıdır.

Hidromat Fiyatları

Her üründe olduğu gibi hidromat fiyatları da belirli özelliklere ve şartlara göre değişiklik gösterebiliyor. Hidromat ürününün özellikleri, fiyatı direkt olarak etkilemektedir. Hidromatın voltaj miktarı, maksimum akım değeri, frekansı, basınç seviyeleri kullanıcılar için önemli özelliklerdir.

Satın almadan önce, kullanacağınız alanın şartlarını belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz şartlara uygun bir hidromat almak sizi ekonomik anlamda sağlıklı bir tercihte bulunmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ürünün sağlam olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Bazı mağazalarda ya da online alışveriş sitelerinde cihazın içerisine çek-valf entegre edilmiştir. Bu gibi ürünlerde fiyat artışı görülebilir.

Popüler Yazılar

doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında aile bütçelerinin en yüksek gider kalemlerinden biri hâline gelir. Genel durum böyleyken doğal gaza gelen zamlar,

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,