Isı Pay Ölçer

Isı Pay Ölçer

Isı Pay Ölçer

ısının doğru tüketilmesi
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Isı pay ölçer merkezi sistem ile ısıtılan binalarda ısı tüketiminin ne kadar olduğunu ölçmenizi sağlar. Kalorimetre (ısı pay ölçer) elektronik ve mekanik bileşenlerden oluşur. İçerisinde debi ölçüm sistemi ile elektronik hesaplama ünitesi bulunur.

Tahmini okuma süresi 4 dakika

Ölçümü mekanik veya ultrasonik ölçüm yöntemleri ile yapar, ısıtma ve soğutma sistemlerinde tüketilen ısı miktarının ölçülmesinde kullanılır. Isı pay ölçer merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan ve tesisat yapısı kolektörlü olan mobil sistemlerde kullanılan bir cihazdır. Günümüzde enerji maliyetlerinin artması ile birlikte tüketimi doğru bir şekilde ölçebilmek ve kontrolünü sağlayabilmek büyük önem taşır. Modern teknoloji ile bu sistemi son derece basit bir şekilde kurabilir ve mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

ısı tüketimi

Isı pay ölçer, harici ve dahili sıcaklık sensörleri aracılığı ile tesisata giren ve çıkan su sıcaklığı arasındaki farkı hesaplar. Bununla beraber geçen debiyi de anlık olarak ölçerek tüketilen enerji miktarını bulabilir. Montajı ise oldukça kolay ve de esnektir. Her türlü boru şekline ve çapına uygun bir şekilde montajını yapabilirsiniz. Montajdan önce ise mutlaka tesisat temizliği yapılmış olmalı, sayaç tesisatın dönüş hattına monte edilmeli ve montaj sırasında suyun aktığı yöne dikkat edilmelidir.Isı pay ölçer montajının ardından bakımı periyodik olarak yapılmalı, kazan dairesinde bulunan tortu ve pislik ayırıcıların temizliği sağlanmalıdır.

Mekanik ve Ultrasonik Isı Pay Ölçer Arasındaki Fark Nedir?

Ultrasonik ve mekanik ısı pay ölçerler işlevsel olarak kıyas edildiğinde aynı görevi üstlenirler.Aralarındaki asıl fark ölçüm yapma sistemleridir. Kıyaslandıklarında ölçüm ve hesaplama sistemleri aynıdır, ancak bu iki sistemin kendi aralarında artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Kapalı ve temiz sistemlerde genellikle ultrasonik kalorimetreler (ısı pay ölçer) tercih edilir çünkü bu tür sistemlerde ultrasonik ısı pay ölçerler daha iyi sonuç vermektedir. Mekanik sistemlerde ise zaman içerisinde eksik veri gönderme durumları ortaya çıkabilir ve eksik hesaplanan veriler öngörülemez. Ultrasonik sistemlerin mekanik sistemlere göre eksik hesaplama yapma ihtimali daha düşüktür ve ilerleyen zamanlarda daha kararlı, stabil ölçüm ve hesaplama yapabildiği görülmüştür. Her iki sistemin de daha uzun çalışabilmesi için mutlaka pislik tutucuların kullanılması tavsiye edilmektedir.

termostatık vana kullanımı

Kalorimetre Sistemi ile Nasıl Tasarruf Edilir?

Isı pay ölçer sistemi tek başına kullanıldığında doğalgaz tasarrufu ve konfor sağlamak pek mümkün değildir. Merkezi ısıtma sistemlerinde kalorimetre (ısı pay ölçer) ile birlikte termostatik vana kullanımına da ihtiyaç duyulmaktadır. Termostatik vana kullanımı ile konfor şartları yükselmiş olacak ve konforunuzdan ödün vermeden en az enerji tüketimi ile fazla enerji tüketiminin önüne geçebilmiş olacaksınız. Sonrasında gerekli olan tek şey termostatik vananın montajının ardından ortamın fazla ısınmasını engelleyerek tüketim ve konfor anlamında tasarruf etmiş olmanızdır. Merkezi sistem binalarda bu açıdan termostatik vana kullanımı oldukça önemlidir.

Popüler Yazılar

doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında aile bütçelerinin en yüksek gider kalemlerinden biri hâline gelir. Genel durum böyleyken doğal gaza gelen zamlar,

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,