Isı Pompası Evi Isıtır Mı ?

Isı Pompası Evi Isıtır Mı ?

Isı Pompası Evi Isıtır Mı ?

ısı pompası evi ısıtır mı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Yakıttan tasarruf etmek amacıyla araştırma yapan tüketicilerin merak ettiği soruların başında ısı pompası evi ısıtır mı sorusu geliyor. Isıtma sistemlerinin önemli bir parçası olan ısı pompası evi ısıtır. Kış aylarında evin ısıtılmasını sağlayan ısı pompaları yaz aylarında da havayı soğutma amacıyla etkili bir şekilde kullanır.

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Evinizi ısıtmak amacıyla kullanabileceğiniz birden fazla yol mevcuttur. Soba, kombi, elektrikli ısıtıcılar ve dirençli ısıtma sistemleri kullanılabilecek birçok seçenekten bazılarıdır. Isı pompasıyla evi ısıtmak sıcak ve konforlu olmak için oldukça iyi bir alternatiftir. Isı pompası, soğutma ve ısıtma amacıyla tam tersine çevrilebilen sıkıştırma döngüsüyle çalışan bir sisteme sahiptir. Bu sayede kesinlikle ısı pompası evi ısıtır diyebiliriz.

Isı Pompası Kullanmanın Faydaları

  • Evlerde kullanılan ısı pompaları diğer ısıtma yöntemlerine göre daha uygun fiyatlıdır.
  • Isı pompaları havayı kurutmadan ısıtma sağlar.
  • Isı pompalarının kullanımı çok kolaydır.
  • Zararlı emisyon oluşturmayan ısı pompaları çevre içinde uygundur.
  • Isı pompaları bakım gerektirmeden çalışır.
  • Sıcaklık üretmek amacıyla bir madde yakmamaktadır.
  • Diğer sıcak hava üretici cihazlardan daha güvenli ve uzun ömürlüdür.

Isı Pompası Ne kadar Verimlidir?

Evi ısıtır ve bunu son derece verimli bir şekilde yapar. Peki ısı pompası ne kadar ısıtır ve verimliliği neye bağlıdır? Isı pompalarının verimliliği farklı birçok etkene bağlıdır. Bunlar kaynak stabilitesi, enerjinin kullanım şekli, ısı pompasının dizaynı ve performansı olarak sıralanabilir. 

Isı Pompasında Kaynağın Verime Etkisi

Isı pompasında enerjinin alındığı ortama kaynak adı verilir. Söz konusu bu kaynaklar ise hava, toprak veya sudur. Günümüz koşullarında ülkemizde en çok kullanılan kaynak türü ise havadır. Enerji kaynağı olarak havayı kullanan ısı pompalarına hava kaynaklı ısı pompası adı verilir. 

Hava kaynaklı ısı pompaları havadan havaya ya da havadan suya şeklinde çalışabilir. Isıtma sistemlerinin büyük bir çoğunluğunda havadan suya ısı pompaları tercih edilir. Hava kaynaklı çalışan ısı pompası evi ısıtır. Hava kaynaklı ısı pompasının kaynağı stabil olduğundan sürekli değişiklik gösteren COP değerlerinde çalışır. Yani hava sıcaklığının (kaynağın) değişmesiyle harcanan elektrik sarfiyatı artar ya da azalır.

ısı pompası çok elektrik yakar mı

Enerji Kullanımının Verime Etkisi

Isı pompası ile elde edilen enerji suya transfer edildikten sonra bina içerisinde bulunan sisteme gönderilir ve sürekli olarak devir daim yaparak çalışır. Bina içerisinde bulunan sistem aynı zamanda ısı pompasının verimini de etkiler. 

Düşük sıcaklık üretiminde yüksek verime sahip olan ısı pompası evi ısıtır ve tasarruf sağlar. Düşük sıcaklıkla çalışan sistemler ise yerden ısıtma ya da duvardan ısıtma olarak örneklendirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, yerden ısıtma sisteminin düşük sıcaklığa göre hesaplanmış olmasıdır.

Performans ve Tasarımın Verime Etkisi

Performans yönünden etkili olan ısı pompası evi ısıtır, ancak verim tamamen performans ve tasarıma bağlıdır. Isı pompaları duvardan ısıtma, yerden ısıtma, radyatör sistemi, tavandan ısıtma, fancoil sistemleri gibi cihazlar ile tek başına ya da ek ısıtma sağlamak amacıyla çalışabilir. 

Çalışma prensibi gereği düşük sıcaklıktaki bir ortamdan (hava su ya da topraktan) ısıyı alarak bunu yüksek sıcaklıktaki ortama veren bir cihazdır. Isı pompaları ile soğutma makinalarının çalışma prensibi aynıdır ve bu prensip ile ısı pompası evi ısıtır. 

Soğutma makinalarında amaç, ortamın soğutulmasıdır. Isı pompalarının ise çalışma prensibi ortamı ısıtmaya dayalıdır. Isı pompaları kış aylarında soğuk havadan ısısını çekerek binaya verir ve bu şekilde odayı ısıtır. Aynı zamanda da yaz aylarında mekandaki ısıyı çekip dışarı atmak suretiyle, ortamın soğutulmasında kullanılabilir. Bu işlemler içi ise bina içerisinde yerden ısıtma, fancoil ya da duvardan ısıtma cihazları kullanarak ısı pompası evi ısıtır. 

Isı Pompası Çevreye Zarar Verir Mi?

Küresel ısınma konusundaki endişeler her geçen gün daha fazla artmaktadır. Bu nedenle de atmosfere salınan CO2 (karbondioksit) miktarını azaltabilmek amacıyla enerji kullananlar üzerindeki baskı her geçen gün daha da arttı.

Bu sorumluluğun bir kısmı kullanıcılara düşse de çevreci ürünler üretme sorumluluğunu da üreticiler taşımaktadır. Bu anlamda en iyi alternatiflerden biri olan ısı pompası evi ısıtır ve bunu çevreye zarar vermeden yapar.  

Isı pompaları CO2 üretmezler, ancak çalışırken elektrik enerjisi kullanırlar. Elektrik üretimi sırasında fosil yakıtların yanması nedeniyle de çok sayıda sera gazı emisyonu ortaya çıkar. Bu nedenle, ısı pompalarının yenilenebilir enerjiden tamamen çıkmamaları için faydalandıkları elektriğin rüzgâr veya güneş enerjisinden alınması gerekir. Bu sayede %100 karbondioksit-nötr hale gelerek ısı pompası evi ısıtır.

Isı Pompası Çok Elektrik Yakar Mı?

Isı pompası evi ısıtmak konusunda son derece başarılıdır ve çalışırken elektrik enerjisinden faydalanır. Peki ısı pompası çok elektrik yakar mı? 

1kw elektrik harcar 4 kw ısı üretir

Isı pompasının verimliliği COP ölçümü kullanılarak ölçülür. Bu birimi belirlemek amacıyla girilen enerji miktarı (elektrik) ve çıkan enerji miktarı (ısı) ölçülür. Örnek vermek gerekirse; COP değeri 4 olan bir ısı pompası, tükettiği her 1 kW elektriğe karşı 4 kW ısı üretebilir. 

Ortalama bir ev için yaklaşık olarak yılda 12.000 kilovat saat (KwH) ısı gerekir. Bu nedenle, bunu başarabilmek için COP’si 4 olan bir ısı pompası yılda yaklaşık 3.000 kW elektrik tüketir. Bu brakam evin büyüklüğüne, yalıtımına ve ne kadar sıcak su kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu anlamda uygun COP değerine sahip olan bir ısı pompası evi ısıtır.

Hava Kaynaklı Isı Pompası İle Klima Arasındaki Fark Nedir?

Klima ile ısı pompası çalışma prensipleri bakımından birbirinden farklıdır. Ancak kullanıcıların bir kısmı ” klima ısı pompası mı “ şeklinde, kafalarında soru işaretleri oluştuğunu belirtmektedir. Klima ile hava kaynaklı ısı pompaları çalışma prensipleri, ısıtma yöntemleri ve bileşenleri bakımından birbirlerinden farklıdır.

Kısacası klimadan farkı ısı pompalarının sistemleri verimliliği maksimum seviyeye çekmek için enerjiyi çok dengeli kullanır, anlık hızlı değişimler yapmaz kademeli olarak yapar ve elektrik sarfiyatını minimumda tutar. Ancak klimalar 3 dk içinde istediğiniz kapasitelerde hizmet verir ve en tasarruflu klima dahi ısı pompası gibi hareket edemez diyebiliriz.

Mühendis Yorumu!! : Klima ısı pompası değildir, ısı pompası klima değildir 🙂 Çalışma prensipleri benzer görünür ancak sistem farklıdır.

Çalışma Prensibi Farkı

Hava kaynaklı ısı pompaları, elektrik tahrikli bir kompresör ile düşük sıcaklıktaki soğutucu bir akışkanı, yüksek sıcaklıktaki bir soğutucu akışkanın içine sıkıştırmak amacıyla çalışır. Yüksek sıcaklığa sahip soğutucu akışkan pompa içerisinde bulunan sıcak su ısı eşanjöründen suya ısı alışverişinde bulunur. 

Isı değişimi gerçekleştikten sonra yüksek sıcaklıktaki soğutucu akışkan genleşme vanası sayesinde basınçsız bir hale gelir. Bu sayede de buharlaştırılırlan hava emilir. Kompresör havadan sürekli ısı emerek soğuk suyu ısıtır. Böylece ısı pompası evi ısıtır.

Klimalarda ise yüksek sıcaklığa sahip soğutucu akışkan buharlaştırıcı tarafından soğutulur. Ana ünite içerisinde yer alan fan, ısıyı dış ortama aktarır. Isı yayılımının ardından soğutucu akışkan genleşme vanası tarafından basınçsız hale getirilerek iç ünite buharlaştırıcı tarafından emilir. Bu sayede iç mekânın sıcaklığını düşürmek amacıyla ısı odadan dış ortama sürekli olarak boşaltılır.

Isıtma Yöntemi Farkı

Hava kaynaklı ısı pompaları sadece sıcak su sağlayan bir cihazdır. Ürettiği ısıyı sonrasında diğer ısıtma uçlarına transfer eder. Bu sayede ısı pompası evi ısıtır. Klimalar ise ister duvara monteli klima ister dikey kabin kliması olsun ısıtma sağlamak amacıyla yalnızca aktif sıcak havayı kullanır.

Bileşen Farkı

Isı pompası özel kompresör, yüksek verimli tank kompresörü, antifriz, hidrofilik membranlı açık hava ısı eşanjörü ve sistem koruma basınç kontrolü ekipmanlarından oluşur. Klimalar ise fin kondansatörü veya plaka kondansatörü, klima kompresörü ve hidrofilik membransız açık fin ısı değiştirici ekipmanlarından oluşur. 

Home » Isı Pompası Evi Isıtır Mı ?

Popüler Yazılar

doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında aile bütçelerinin en yüksek gider kalemlerinden biri hâline gelir. Genel durum böyleyken doğal gaza gelen zamlar,

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,