fbpx
ISI POMPASI NEDİR?

ISI POMPASI NEDİR?

ISI POMPASI NEDİR?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Isı pompası nedir sorusu çok sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Öncelikle ısı pompası, elektrik enerjisi ile çalışan bir sistemdir.  Asıl görevi ise ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşımaktır.  Şartlar gerektiği gibi sağlanırsa yüksek miktarlardaki enerjiyi düşük maliyetlerle kullanma imkânı sağlayabilir. 

-Isı pompası nedir?
-Isı pompası çalışma prensipleri nelerdir?
-Isı pompası çeşitleri hangileridir?
-Isı pompası fiyatları ve maliyetleri nelerdir? 

Isı pompası çalışma mekaniğinin evlerimizde çok sık  bulunmasına rağmen,  birçok insan ısı pompası nedir sorusuna cevap veremez. Evlerimizde bulunan klima, buzdolabı, derin dondurucu gibi cihazlar ısı pompası çalışma prensibi ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Yakın gelecekte ülkemizde Isı pompası kullanımının yaygınlaşması kaçınılmaz görülmektedir. 

Isı Pompası Nasıl Çalışır ve Çalışma Prensibi Nelerdir? 

Isı pompası nasıl çalışır ’ı anlamak için ısı pompası nedir sorusuna hâkim olmak gerekir.  Isı pompası tanım olarak, enerjiyi bir kaynaktan diğer kaynağa aktaran cihazlara denmektedir. Isı pompası,  enerjisini havadan, sudan ya da topraktan almaktadır.

Eğer ısı pompası, enerji aldığı kaynağın ısıtma konumunda çalışıyorsa soğutma işlemi yapar, soğutma konumunda çalışıyorsa aksine ısıtır. Elektronik cihazlarda yer alan bütün ısı pompaları aynı mantık ve prensiple çalışır.

Isı pompası sayesinde elde edilen ısı, aslında soğutma işleminin bir sonucudur. Isı pompasının çalışma prensibini daha net bir şekilde ifade edecek olursak, evlerimizdeki buzdolaplarını hayal edelim. 

Buzdolaplarının içinde yiyeceklerin ve havanın ısısını alan akışkan mevcuttur. Bu akışkan, bir yandan buzdolabının içini soğuturken diğer bir yandan odaya ısı vermektedir. Bu yüzden buzdolabının arkasında bulunan borular her zaman sıcaktır. 

Buzdolaplarına yerleştirilen kompresör, dolabın içinden aldığı enerjiyi 3-4 kat arttırarak arka tarafa ısı olarak iletir. Bu sistem buzdolabının temel çalışma prensibidir. Buradaki asıl amacın buzdolabındaki yiyecekleri ve içinde bulunan havayı soğutmak olmasına rağmen, işlemin sonucunda ısı meydana gelmektedir. Bu da demek oluyor ki eğer bir ortamda soğutma işlemi gerçekleştiriliyorsa başka bir ortam ısınmak zorundadır. 

Isı Pompası Ne kadar Elektrik Harcar?


Isı pompası nedir
sorusuna dönecek olursak, herkesin bildiği gibi enerji, biçim değiştiren ya da bir yerden başka bir yere taşınan varlıktır. Isı pompası da ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama pompaladığı için veya taşıyabildiği için adını bu marifetinden almaktadır. 

Isı pompası ne kadar elektrik harcar diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Açıkçası Isı pompasının avantajlarından biri, ihtiyacınız olan ısı enerjisini hem doğadan hem elektrik enerjisinden de karşılayabilmenizdir. 

Bir soğutma işleminde, ısı pompanızın ihtiyaç duyduğu ısı enerjisinin ¾ ‘ünü doğada depolanmış güneş enerjisinden- yani doğal termal enerji olan hava, su ve topraktan- ¼’ ünü ise elektrik enerjisinden karşılayabilme imkânınız vardır.  

Isı pompası kullanırken hava, su, toprak gibi yenilenebilir ve tükenmez enerji kaynaklarını kullanmak çevre doğa açısından oldukça önemlidir. Isı pompaları hem kış aylarında ısınmak hem de yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kurtulup serinlemek amacıyla da kullanılabilir. Bu yüzden ısı pompaları her mevsimde kullanılabilir özelliklere sahiptir.  Isı pompa çeşitlerinden olan su- su ve hava-su ısı pompaları hem ısı hem serinletme işlemini size aynı anda sunabilirler.  Diğer ısı pompa çeşitlerinde ise serinletme işlemi için düşük bir ek maliyete ihtiyaç vardır. 

Isı Pompası Çeşitleri

Her üründe olduğu gibi ısı pompalarının da birbirinden farklı çeşitleri vardır. Bunlar; 

-Hava Kaynaklı Isı Pompası
-Su Kaynaklı Isı Pompası
-Toprak Kaynaklı Isı Pompasıdır.

Hava Kaynaklı Isı Pompası

Hava Kaynaklı Isı Pompa çeşitlerinde ısı kaynağı olarak dış hava kullanılmaktadır. Fakat dış hava şartları yıl içerisinde mevsimlerden kaynaklı olarak değişim göstermektedir. Hatta aylar, günler ve saatler de değişime dahil olmaktadır. Dolayısıyla COP değeri de bu mevsimsel değişimlerden direkt olarak etkilenmektedir. 

Soğuk iklimlerde mevsimler arası sıcaklık değişimi keskin olduğu için hava kaynaklı ısı pompası, karasal iklimlerde sınırlı bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü iç ve dış sıcaklık değişimindeki fark yükseldikçe ısı pompasının COP değerinde azalma meydana gelecektir.
Eğer kış aylarında, hava sıcaklığının 0 C ya da daha düşük olduğu  bölgelerde ısı pompası kullanılıyorsa, çoğunlukla ek ısıtıcıyla ihtiyaç duyulabilir. 

Hava sıcaklığının 0 C ya da daha düşük olduğu yerlerde, ısı pompasının çalışmasında bazı problemler meydana gelebilir. Mesela, ısı pompasının buharlaştırıcısında donma probleminin ortaya çıkması mümkünüdür.  Ve meydana gelen bu donma probleminin çözülmesi ve buzların erimesi için de-frost uygulaması zorunludur. Bu uygulamadan dolayı enerji tüketimi artmakta ve ayrıca ısı pompasının COP değeri de azalmaktadır. 

Su Kaynaklı Isı Pompası

Isı pompası nedir sorusundan sonra karşılaştığımız bir diğer soru da su kaynaklı ısı pompası nedir? Toprağın altında bulunan kaynaktaki bir su ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Bu kaynağın kullanılabilmesi için suyun toprağın ulaşılabilir derinliğinde yer alması gerekir. + 8 C ile + 12 C arasındaki sıcaklıklardaki kaynak su elverişli bir işletmeye imkân tanır.

Bu sistemlerde önce bir kuyu açılır, ardından yeraltı suyu kuyu ile topraktan emilir. Daha sonra, emiş kuyusu en az 5 metre uzaklıktaki bir geri basma kuyusu yardımıyla toprağa gönderilir. Isı kaynağı olarak kullanılabilen sular; göller, kuyular, nehirler, şehir şebekeleridir. 

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Isıyı topraktan çekmek için toplamda iki temel yöntem bulunmaktadır. Bunlar;
– Yatay tip toprak kaynaklı ısı pompaları
– Dikey tip toprak kaynaklı ısı pompaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Toprak kaynaklı ısı pompası, adından da anlaşılacağı üzere enerji kaynağı olarak toprağı kullanmaktadır. Güneş ışıması önce bulutlara, sonra bulutların üzerinden yağmurla toprağa ya da direk olarak ışınların toprağa gelmektedir.  Güneş ışıması sayesinde ısı enerjisi, toprağın 1.2 ve 1.5 m arası derinliğe kadar birikebilir. Toprak, bu derinliklerde biriken enerjiyi depolamaktadır. Dünyanın merkezi olan çekirdekten gelen ısı akışı da toprakta enerji oluşumunu sağlar. Böylece toprak, iki farklı yol ile kendisine enerji depolamaktadır. 

Isı Pompası Fiyatları ve Maliyetleri

Her üründe olduğu gibi ısı pompalarını da dilerseniz mağazalarda dilerseniz online satış sitelerinde uygun fiyatlarda bulabilirsiniz.  Birbirinden farklı ısı pompası çeşitleri mağazalarda satışa sunulmaktadır. Isı pompalarının fiyatları ve maliyetleri ürünlerin markalarına ve çeşitlerine göre değişmektedir. 

Hava kaynaklı ısı pompası, su kaynaklı ısı pompası ve toprak kaynaklı ısı pompası arasında mutlaka fiyat farkı olacaktır. Çünkü hepsinin özellikleri ve işlevleri birbirinden farklıdır. Isı pompası fiyatları ve ısı pompası maliyetleri, ısı pompasının sahip olduğu işlev ve özelliğe göre artış gösterecektir. Aynı zamanda ısı pompasının kalitesi de fiyatı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. 

Kaliteli bir ısı pompasının sıradan markalardaki ısı pompasına göre fiyatı daha yüksek olabilir.  Isı pompası almadan önce sahip olduğu COP değerinin kapasitesine, yüksek enerji verimliliğine, gaz soğutma verimliliğine ve en zorlu hava şartlarında bile yüksek performans göstermesine dikkat etmelisiniz. Bu kriterlerin hepsi satış fiyatlarını etkilemektedir. Dolayısıyla ısı pompası satın almadan önce bu kriterleri gözden geçirirseniz, dilediğiniz ısı pompasını uygun fiyata bulabilirsiniz. 

Isı Pompası ayda ne kadar yakar ve ısı pompası ayda ne kadar elektrik harcar gibi soruların net bir cevabı bulunmamaktadır.  Mevsim değişikliğine, ısı pompasının kullanıldığı yere ve diğer birçok faktöre göre cevaplar değişiklik gösterir. 

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?