fbpx
Isı Pompası Nedir ve Isı Pompası İle Ne Kadar Tasarruf Edebilirim

Isı Pompası Nedir ve Isı Pompası İle Ne Kadar Tasarruf Edebilirim

Isı Pompası Nedir ve Isı Pompası İle Ne Kadar Tasarruf Edebilirim

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Isı pompası kullanmaya başladığınızda doğalgaz kullanımında bir tasarruf yaşarken elektrik kullanımınızın da arttığını göreceksiniz. Neyse ki kullandığınız ısı pompasının enerji tüketimini sınırlandırarak elektrik faturanızı düşürmenin birçok yolu vardır. 

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Bunun için ısı pompasının ne olduğunu anlamak ve nasıl tasarruf sağladığını bilmek son derece önemlidir. Isı pompası doğru yerlerde doğru bir şekilde kullanıldığında son derece verimli olabilir.

  • Isı pompasının çalışma prensibi nedir?
  • Isı pompasının kullanım alanları oldukça geniştir.
  • Isı pompasından nasıl daha fazla tasarruf edilebilir?
  • Farklı markaların ısı pompası özellikleri nelerdir?

Isı Pompası Nedir ?

Isı pompaları günümüzde, iklimlendirme sektörününü geleceği olarak kabul ediliyor. Küresel çapta hissedilen iklim değişikliğinin olumsuz etkileri tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. 

Hal böyleyken ısı pompası, teknolojisi oldukça tasarruflu bir teknoloji olarak yerini alıyor. Isı pompasını kullanırken çalışma prensibini ve nasıl tasarruf sağladığını da kavramanızda fayda var. 

Isı Pompası Nasıl Çalışır ?

Isı pompaları, doğada var olan ve düşük sıcaklığa sahip olduğu için kullanılamayan enerjinin ısısını yükselterek kullanılmasını sağlayan cihazlardır. Isı pompası bu işlemi tıpkı klimalardaki gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleştirir.

Isı pompalarının da sisteminde soğutucu akışkan devresi ve kompresör bulunur. Hava, su ve toprak doğada bulunan ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynakları içerisinde hava, en kolay bulunan ve faydalanılandır. Tam da bu nedenle günümüzde hava kaynaklı ısı pompası modelleri tercih edilir. 

Isı Pompası Nasıl Isıtma ve Soğutma Yapar ?

Isı pompası sistemleri buzdolaplarına benzer bir çalışma prensibine sahiptir. Buzdolapları iç hacmini soğuturken dışarıya sıcak hava iletir. Hava kaynaklı bir ısı pompası ise ortam havasında bulunan ısıyı odalarınıza iletir.

Kaynaklardan spesifik olarak çekilen ısı, ısı pompasına monte edilmiş olan bir eşanjöre (evaporatöre) aktarılır. Çevrimin içerisinde dolaşan soğutucu akışkanın, kaynaktan aldığı enerji ile fiziksel yapısı değişir. Bu sayede düşük sıcaklıklarda bile buharlaşma gerçekleşebilir. 

Gaz fazının içerisinde yer alan bu akışkan, daha sonra sıcak su üretimi ve ısıtma için kullanılabilecek bir seviyeye yükseltilmek amacıyla bir kompresör tarafından sıkıştırılır. Isı pompası bu aşamadan sonra yüksek basınç ve sıcaklık altındaki akışkandan yine bir eşanjör vasıtasıyla ısı, evinizdeki sıcak su ve ısıtma devrelerine aktarılır.

Son derece etkili ve verimli ısı pompası tasarımları sayesinde, dışarıdaki sıcaklık -15 C°nin altında olsa bile ısı üretilebilir. Kış aylarında ortamın ısıtmasını sağlayan ısı pompaları, yaz ayların ters çevrimle soğutma amacıyla da kullanılabilir. Bu sayede yıl boyunca evdeki konforun keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek çok yönlü bir teknolojiden faylanmış olacaksınız.

Isı Pompası İle Nasıl Tasarruf Ederim ?

Isı pompası doğada var olan enerjiyi çok az yakıt harcayarak bina içerisine ısı olarak taşıyan ya da tam tersi bir işlem ile soğutan bir sistemdir. Bu pompaların harcadığı enerji sunduğu enerjiye göre son derece düşüktür. Peki ısı pompası ne kadar elektrik harcar. Bunu hesaplamanın farklı yöntemleri vardır.

Harcadığı 1kw’lık enerjiye karşılık kullandığı kaynağa göre 4 ila 8.5 arasında enerji alabiliriz. Bu oran yerden ısıtma sistemlerinde maksimum verimliliğe ulaşır. Yerden ısıtma sistemlerinde sirkülasyon için gerekli olan su sıcaklığını 40 C° olarak seçmemiz gerekir. Yerden ısıtma sistemlerinde bu oran dikkate alınmazsa ısı pompası çok daha fazla enerji tüketecektir.

Bir Isı Pompası Ne Kadar Verimlidir ?

Isı pompası çevrenizdeki ortamdan ısı kullanırlar. Bu nedenle karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olduklarından geleneksel ısıtma sistemlerine de mükemmel alternatiftir. 

Isı pompalarını ısıtmada sağladığı verimliliği COP (Performans Katsayısı) ile hesaplanır. COP, gerekli olan iş için sağlanan ısıtma oranıdır. Bu şekilde de ısı pompasının ne kadar verimliliğe sahip olduğunu gösterir. 

Örneğin; bir ısı pompası 1 kw civarında elektrik harcayıp 4 kw ısı üretiyorsa, COP da 4’tür. COP değeri ne kadar yüksek ise ısı pompası da o kadar verimli olacaktır. Bu aşamada eer nedir sorusu akıllara gelir. Isı pompasının soğutmadaki verimliliği EER olarak adlandırılan bir katsayı ile ifade edilir. 

Isı pompası fiyatları, söz konusu bu değerlere göre de değişiklik gösterir. Aynı zamanda marka ve modeller de fiyatı etkileyen önemli değişkenlerdir. Bu nedenle ısı pompası konusunda araştırma yaparken farklı markaların verimlilik oranları son derece önemlidir.

Farklı Markaların Isı Pompaları

Isı pompaları birçok farklı marka tarafından üretilen ürünlerdir. Her markanın kendine has ısı pompası modelleri bulunur. Bu modeller farklı özellik, şekil ve fiyatlara sahip olabilir. Bu nedenle bir ısı pompasını satın almadan önce farklı markaların modellerini araştırmanızda fayda vardır. Yazımızın devamında sizin için birkaç markanın ısı pompaları hakkında bilgiler vereceğiz. 

Daikin Isı Pompası

Daikin tarafından üretilen hava kaynaklı ısı pompaları, dış ortamdaki ısıyı içine çekerek yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanır. Isı pompası çalışma sistemleri soğutucu akışkan içeren kapalı bir devreden oluşur. Bu sayede buharlaşma, sıkıştırma, yoğuşma ve genleşme aşamalarından oluşan, termodinamik bir döngü oluşturular.

Arçelik Isı Pompası

Arçelik ısı pompası modelleri 1 kW’lık elektrik enerjisinden 3 ila 5 kW’lık ısıtma veya soğutma enerjisi üretebilirler. Bu pompalar motorin, gaz veya diğer tehlikeli maddeleri kullanmadıklarından bu maddelerin getirdiği riskleri de engellemiş olurlar.

Tüm bu özelliklerine ek olarak herhangi bir gaz bağlantısına veya yakıt tankına ihtiyaçları yoktur. Bu sayede tank sızıntısından dolayı zehirlenme, patlama, koku veya kirlenme gibi riskleri de içermezler.

Arçelik ısı pompası modelleri ısıyı havadan alırlar. Herhangi bir yerin kazılmasına veya sondaja ihtiyaçları yoktur. Hem iç hem de dış üniteleri kompakt boyutlara sahiptir. Dış ünitelerini çatı dahil olmak üzere binanın dışında herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz.

Alevsiz ve dumansız çalıştıklarından iç ünitenin bulunduğu odaya bir bacaya veya sabit havalandırmaya gerek olmaz. Fosil yakıt ile çalışan sistemlere alternatif olarak geliştirilmişlerdir. 

Dış havadan alınan havayı ısıya dönüştürdüklerinden ısınma masraflarınızın büyük bir kısmını dış ortam havasından sağlarlar. Böylece ısı pompası sayesinde ısınma masraflarından önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. 

LG Isı Pompası

LG ısı pompaları alan ısıtması, yerden ısıtma, soğutma ve sıcak su tedariki sağlayan son derece etkili sistemlerdir. LG ısı pompası cihazlarını ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar fazla tasarruf edersiniz. 

Bu sistemi yeni bir eve kurabileceğiniz gibi, mevcutta kullandığınız boyleri de değiştirmeniz mümkündür. LG ısı pompaları boylerlere kıyasla 4 kat daha etkilidir. Toksik atık bakımından tehlike içermediklerinden oldukça güvenli sistemlerdir. 

Baymak Isı Pompası

Baymak kullanıcılarına kolay kullanım ve enerji tasarrufu özelliklerinin tamamını içinde barındıran ısı pompası modelleri sunar. Yenilenen enerjinin önemine dikkat çeken Baymak doğa dostu ürünleri marka bünyesinde barındırmaya devam ediyor. 

Baymak ısı pompası modelleri ortamdan aldıkları havayı ısıtma enerjisine çevirirler. Böylece enerji tasarrufunu ve konforu sunmayı hedeflerler. Yeni ısıtma sisteminizi bu markanın ürünleri ile kurabilir yada mevcut sisteminizi yeni bir ürün ile değiştirebilirsiniz. 

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?