Klima Hesabı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

İklimlendirme sistemlerinin yaşam alanlarınızda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bazı hesaplamaların yapılması oldukça önemlidir. Isı kaybı hesaplamaları, radyatör ölçüsü hesabı ve klima hesabı gibi konularda mühendislerin son derece dikkatli olmaları gerekir. 

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Bunun sebebi, hesaplamada yapılan en küçük bir hatada sistemdeki dengelerin bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Klima hesabı en çok merak edilen ve üzerinde durulan konulardan biridir. Klima kapasite hesabı nasıl yapılır, klima metrekare hesabı nedir gibi sorularınıza cevap niteliğinde bir yazı sizi bekliyor. Ayrıca bu içerikte;

 • Klima hesabı nedir,
 • Klima hesabı nasıl yapılır,
 • Btu değeri nedir ve Btu değeri nasıl hesaplanır,
 • Pratik klima hesaplaması nasıl yapılır,
 • Klima hesabı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir,
 • Klima hesabı yaparken odanın alanı kaç m2 olmalıdır,
 • Klimanın takılacağı yer Türkiye’nin bölgelerine göre farklı değerlerde mi hesaplanır gibi sorularınızın da cevaplarını bulabileceksinz.

Öncelikle klima hesabı nedir sorusundan başlayalım. Isı kaybı ve ısı kazancı hesapları yapılarak bu hesabın sonucu elde edilmektedir. Bir hesap yapmak için iki farklı hesaplamadan da yardım almak gerekir. Bunun için de hem bir mühendis kabiliyetine hem de birbirinden farklı mühendislik değerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Klima Hesabı Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Değerler

Hesaplama yaparken ihtiyaç duyulan ve mühendislik alanının önemli bir parçasını oluşturan değerler aşağıda sıralanmıştır.

 • Bina yönü,
 • Rüzgâr durumu,
 • Cam ve karkas gölgelenme faktörü,
 • Eşdeğer duvar sıcaklıkları,
 • Havalandırma,
 • Cihaz ve insanlardan kaynaklanan ısı kazançları ve bunlara benzer diğer birçok değerin hesaplanması bu işlem için önemlidir. 

Buradan da anlaşılacağı gibi bu hesabı yaparken dikkat edilmesi gereken birden fazla faktör bulunmaktadır. Pratik bir şekilde hesaplama yapmak için klima hesabı programlarından yararlanmanız mümkündür. 

Klima Hesabı Nasıl Yapılmalı?

İyi ve profesyonel bir hesaplama yapmak istiyorsanız size vereceğimiz ilk tavsiye, ısı kaybı ve ısı kazancı hesapları hakkında bilgi verdiğimiz diğer yazılarımıza göz atmanızdır. Bu iki hesaplama hakkında sahip olacağınız bilgiler sayesinde süreç daha rahat ilerleyecektir.

Bu yazımızda, ortalama kriterler ve değerler üzerinden kesin kapasite olmayan, pratik işlemlere yer verilmiştir. Bu örnekler, klima hesabı işlemlerine girişte tavsiye niteliğindedir.

Ekran karşısında tek başınıza klima hesabı yapacak olmanın sizi tam olarak doğru sonuca ulaştırmadığını düşünseniz de hesaplama yaparken hâkim olmanız gereken btu, btu/h gibi terimleri tanımanıza yardımcı olacaktır. Verilen örnekler sayesinde basit klima hesabı işlemleri yaptıkça bu konuda daha da pratikleşeceksiniz. 

Hesaplamaya başlamadan önce yukarıda bahsettiğimiz btu, btu/h değerlerinin ne anlama geldiğine bir göz atalım. 

BTU Nedir?

Btu İngiliz hesaplama sisteminin bir değeridir. Soğutma enerjisi birimi olan BTU, British Termal Unit kelimelerinin kısaltılması olarak kullanılır. Bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarına BTU denir. 

Yani bir libre suyun sıcaklığını 1 fahrenayt arttırmak için gereken enerji miktarını temsil eder. Az önce yaptığımız BTU tanımı yalnızca sıcaklık değişiminin 1 atmosferlik basınç altında ölçülmesi şartı ile geçerli sayılır. Tanımı simgeleştirecek olursak; 1 BTU = 1055,06 Joule = 252 cal = 0,293 Wh’dir. 

Btu, klima kapasitesinin bir göstergesi olduğu için klima satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husustur. Cihazın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını, klimalarda yer alan BTU/saat olarak ifade edilen birim belirtir.  

Klimanın değerinin arttığını bu değere bakarak görebilirsiniz. Bu değer arttıkça klimanın değeri de artar. Dolayısıyla bahsedilen değerleri hassas ve doğru bir şekilde hesaplamalıyız. Klimayı kullanacağımız odanın metrekaresine en uygun BTU değerine sahip olan cihazı tercih etmeliyiz.

Klimaların BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

Klima hesabı konusunda önemli bir konu da BTU değeridir. Her bölge için klima BTU hesaplaması farklı şekillerde yapılır. Yaşanılan bölgenin iklim yapısına göre belirlenmiş olan katsayılar önce yaşam alanının büyüklüğü ile çarpılır. Ardından bu değere alanda yaşayacak her bir kişi için 600 BTU ilave edilir.

Klima kapasite hesabı, uzman teknisyenler ve keşif ekipleri tarafından yapılarak her yaşam alanı için özel değerlendirilir.

Klima Hesabının Ayrıntıları ve Örneklemeler

Eğer klima hesabı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız aşağıda verilen pratik hesaplama örneklerine bakabilirsiniz. Verilen bu örnekler sayesinde hesaplama konusu aklınızda daha da netleşecektir. 

Pratik Klima Hesabı – 1

Öncelikle bir odanın soğutma ihtiyacını hesaplamak için yapmanız gereken şey odanın alanını 2,2’ye bölmek ve hemen ardından 1000 ile çarpmaktır. Elde ettiğiniz sonuç, odanın yaklaşık soğutma ihtiyacını verecektir. 

Oda alanı: 24 m²
Hesap: 24/2,2 *1000 = 10909 btu/h bu sonuca göre 12000 btu/h yeterlidir diyebiliriz. 

Pratik Klima Hesabı – 2

İklimlendirme sektöründe bulunan keşif ekiplerinin en çok kullandığı klima hesabı yöntemlerinden biridir. Bu hesaplamaya göre soğutulması planlanan odanın alanı, bölge katsayısı ile çarpılır. Odada bulunacak olan her bir kişi için de 600 Btu/h eklenir. Hesaplama yapılan odanın sahip olduğu aydınlatma gücü 500 W’ın üzerindeyse her 1 W için 3,412 btu/h eklenir.

Bu hesaplama için geçerli olan bölge katsayıları aşağıdaki gibidir;

 • Akdeniz:445
 • Doğu Anadolu:308
 • Ege:423
 • Güneydoğu Anadolu:462
 • İç Anadolu:346
 • Karadeniz:385
 • Marmara:385

Karadeniz bölgesinde bulunan ve alanı 24 m² olan bir odanın klima hesabı aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır. 

Oda alanı = 24 m²
Karadeniz bölgesi katsayısı = 385
24 x 385 = 9240 Btu/h
4 kişi olarak düşünürsek = 4 x 600 = 2400 Btu/h

Burada odanın aydınlatma gücünün 500 W’den düşük olduğunu kabul ediyoruz ve hesaba ekleme yapmıyoruz.

9240 + 2400 = 11640 Btu/h bu veriye göre 12000 Btu/h değerinde bir klima alarak odanızı ideal bir şekilde iklimlendirebilirsiniz. 

Eğer soğutmak istediğiniz odanın kapasitesine uygun bir klima tercih etmezseniz ekonomik olarak zarara uğrayabilirsiniz. Mesela; ihtiyacınız olanın dışında, yüksek kapasiteli bir klima satın aldığınızda hem elektrik tüketimi artar hem de klimada oluşan ses odanızda rahatsız edici bir hava yaratır. 

Durumu özetlemek gerekirse, en doğru klima tercihi ısı kaybı ve ısı kazancı hesaplaması yaparak gerçekleşir. Yani klima hesabı yapmadan klima satın almak birçok anlamda risk taşımaktadır.

Klima Kapasitesi Hesaplamadan Önce Yanıtlamanız Gereken Sorular

Aşağıda derlediğimiz soruları kendinize ya da klima satış danışmanına yönelterek doğru bir klima seçimi yapabilirsiniz. Bu sorular klima kapasite hesabı konusunda doğru tercihte bulunmanıza yardımcı olacaktır. 

 • Klimanın kullanılacağı yer Türkiye’nin hangi bölgesinde yer almaktadır? 
 • Klimanın soğutacağı alanın m2’si kaçtır? 
 • Soğutulması planlanan alanda bulunan kişi sayısı kaçtır?
 • Klimanın kullanılacağı odada veya alanda aydınlatma gücü 500 Watt’ın üzerinde bir aydınlatma var mıdır? (Eğer varsa 500 Watt üzerindeki aydınlatma gücü önce 3,4 ile çarpılması gerekir. Ardından da ihtiyaç duyulan soğutma hesabına eklenmelidir.)

Sade ve pratik içerikler yardımıyla hazırlanan bu yazıyı okuduktan sonra dileriz bu gibi konularda bilgileriniz tazelenmiş ve netlik kazanmıştır. 

Popüler Yazılar

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Evlerimizde kullandığımız pek çok elektrikli alet gibi kombiler de belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyar. Üstelik kombi bakımı, daha büyük önem taşır. Zira