fbpx

KLİMA HESABI

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

İklimlendirme sistemlerinin yaşam alanlarınızda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bazı hesaplamaların yapılması oldukça önemlidir. Isı kaybı hesaplamaları, radyatör ölçüsü hesabı ve klima hesabı gibi konularda mühendislerin son derece dikkatli olmaları gerekir. 

Bunun sebebi, hesaplamada yapılan en küçük bir hatada, sistemdeki dengelerin bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Klima hesabı da en çok merak edilen ve üzerinde durulan konulardan biridir.  Klima kapasite hesabı nasıl yapılır? Klima metrekare hesabı nedir? gibi sorularınıza cevap niteliğinde bir blog sizi bekliyor.

-Klima hesabı nedir?

-Klima hesabı nasıl yapılır?

-Btu değeri nedir ve Btu değeri nasıl hesaplanır? 

-Pratik klima hesaplaması nasıl yapılır?
-Klima hesabı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

-Klima hesabı yaparken odanın alanı kaç m2 olmalıdır? 

-Klimanın takılacağı yer Türkiye’nin bölgelerine göre farklı değerlerde mi hesaplanır? 

Öncelikle klima hesabı nedir sorusundan başlayalım. Isı kaybı ve ısı kazancı hesapları yapılarak klima hesabı elde edilmektedir.  Bir hesap yapmak için iki farklı hesaplamadan da yardım almak gerekir. Bunun için de hem bir mühendis kabiliyetine hem de birbirinden farklı mühendislik değerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Klima Hesabı Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Değerler

Klima hesabı yaparken ihtiyaç duyulan ve mühendislik alanının önemli bir parçasını oluşturan değerler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;


-Bina yönü,
-Rüzgâr durumu,
-Cam ve karkas gölgelenme faktörü,
-Eşdeğer duvar sıcaklıkları,
-Havalandırma,
-Cihaz ve insanlardan kaynaklanan ısı kazançları ve bunlara benzer diğer birçok değerin hesaplanması klima hesabı için önemlidir. 

Buradan da anlaşılacağı gibi klima hesabı yaparken dikkat edilmesi gereken birden fazla faktör bulunmaktadır. Pratik bir şekilde klima hesabı yapmak istiyorum derseniz klima hesabı programlarından yararlanmanız mümkündür. 

Klima Hesabı Nasıl Yapılmalı?

İyi ve profesyonel bir klima hesabı yapmak istiyorsanız size vereceğimiz ilk tavsiye, ısı kaybı ve ısı kazancı hesapları hakkında bilgi verdiğimiz diğer bloglarımıza göz atmanızdır. Bu iki hesaplama hakkında sahip olacağınız bilgiler sayesinde klima hesabını daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Klima hesabı başlıklı bloğumuzun içeriğinde, ortalama kriterler ve değerler üzerinden kesin kapasite olmayan, pratik klima hesabı işlemlerine yer verilmiştir. Bu örnekler, klima hesabı işlemlerine giriş için tavsiye niteliğindedir. 

Ekran karşısında tek başınıza klima hesabı yapacak olmanın sizi tam olarak doğru sonuçlara ulaştırmadığını düşünseniz de hesap yaparken hâkim olmanız gereken btu, btu/h gibi terimleri tanımanıza yardımcı olacaktır. Verilen örnekler sayesinde basit klima hesapları yaptıkça bu konuda daha da pratikleşeceksiniz. 

Klima hesabı yapmadan önce yukarıda bahsettiğimiz btu, btu/h değerlerinin ne anlama geldiğine bir göz atalım. 

BTU Nedir?

Btu İngiliz hesaplama sisteminin bir değeridir. Soğutma enerjisi birimi olan BTU, British Termal Unit kelimelerinin kısaltılması olarak kullanılmaktadır. Bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarına BTU denmektedir. 

Yani bir libre suyun sıcaklığını 1 fahrenayt arttırmak için gereken enerji miktarını temsil etmektedir. Az önce yaptığımız BTU tanımı yalnızca sıcaklık değişiminin 1 atmosferlik basınç altında ölçülmesi şartı ile geçerli sayılmaktadır.
Tanımı simgeleştirecek olursak; 1 BTU = 1055,06 Joule = 252 cal = 0,293 Wh’dir. 

Btu, klima kapasitesinin bir göstergesi olduğu için klima satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husustur. Cihazın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını, klimalarda yer alan BTU/saat olarak ifade edilen birim belirtmektedir.  

Klimanın değerinin arttığını bu değere bakarak görebilirsiniz, Bu değer arttıkça klimanın değeri de artmaktadır. Dolayısıyla bahsedilen değerleri hassas ve doğru bir şekilde hesaplamalıyız. Klimayı kullanacağımız odanın metrekaresine en uygun BTU değerine sahip olan cihazı, hesaplarımızın sonuçlarına göre tercih etmeliyiz.

Klimaların BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

Klima hesabı konusunda önemli bir konu da BTU değeridir. Her bölge için klima BTU hesaplaması farklı şekillerde yapılır. Yaşanılan bölgenin iklim yapısına göre belirlenmiş olan katsayılar önce yaşam alanının büyüklüğü ile çarpılır ve buna alanda yaşayacak her kişi sayısı için 600 BTU ilave edilir.

Klima kapasite hesabı, uzman teknisyenler ve keşif ekipleri tarafından yapılarak her yaşam alanı için özel değerlendirilir.

Klima Hesabının Ayrıntıları ve Örneklemeler

Klima hesabı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız aşağıda verilen pratik klima hesaplarına bakabilirsiniz. Verilen bu örnekler sayesinde klima hesabı konusu aklınızda daha da netleşecektir. 

Pratik Klima Hesabı – 1

Öncelikle bir odanın soğutma ihtiyacını hesaplamak için yapmanız gereken şey odanın alanını 2,2’ye bölmek ve hemen ardından 1000 ile çarpmaktır. Elde ettiğiniz sonuç, odanın yaklaşık soğutma ihtiyacını verecektir. 

Oda alanı: 24 m²
Hesap: 24/2,2 *1000 = 10909 btu/h bu sonuca göre 12000 btu/h yeterlidir diyebiliriz. 

Pratik Klima Hesabı – 2

İklimlendirme sektöründe bulunan keşif ekiplerinin en çok kullandığı klima hesabı yöntemlerinden biridir. Bu hesaplamaya göre soğutulması planlanan odanın alanı, bölge katsayısı ile çarpılır. Odada bulunacak olan her bir kişi için de 600 Btu/h eklenir. Klima hesabı yapılan odanın sahip olduğu aydınlatma gücü 500 W’ın üzerindeyse her 1 W için 3,412 btu/h eklenir.

Bu hesaplama için geçerli olan bölge katsayıları aşağıdaki gibidir;

Akdeniz:445
Doğu Anadolu:308
Ege:423
Güneydoğu Anadolu:462
İç Anadolu:346
Karadeniz:385
Marmara:385

Karadeniz bölgesinde bulunan ve alanı 24 m² olan bir odanın klima hesabın aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır. 

Oda alanı = 24 m²
Karadeniz bölgesi katsayısı = 385
24 x 385 = 9240 Btu/h
4 kişi olarak düşünürsek = 4 x 600 = 2400 Btu/h

Burada odanın aydınlatma gücünün 500W’den düşük olduğunu kabul ediyoruz ve hesaba ekleme yapmıyoruz. 

9240 + 2400 = 11640 Btu/h bu veriye göre 12000 Btu/h değerinde bir klima alarak odanızı ideal bir şekilde iklimlendirebilirsiniz. 

Eğer soğutmak istediğiniz odanın kapasitesine uygun bir klima tercih etmezseniz ekonomik olarak zarara uğrayabilirsiniz. Mesela; ihtiyacınız olanın dışında, yüksek kapasiteli bir klima satın aldığınızda hem elektrik tüketimi artar hem de klimada oluşan ses odanızda rahatsız edici bir hava yaratır. 

Durumu özetlemek gerekirse, en doğru klima tercihi ısı kaybı ve ısı kazancı hesabı yaparak gerçekleşir. Yani klima hesabı yapmadan klima satın almak birçok anlamda risk taşımaktadır.

Klima Kapasitesi Hesaplamadan Önce Yanıtlamanız Gereken Sorular

Aşağıda derlediğimiz soruları kendinize ya da klima satış danışmanına yönelterek doğru klima seçimi yapabilirsiniz. Bu sorular klima kapasite hesabı konusunda doğru tercihte bulunmanıza yardımcı olacaktır. 

Klimanın kullanılacağı yer Türkiye’nin hangi bölgesinde yer almaktadır? 

Klimanın soğutacağı alanın m2’si kaçtır? 

Soğutulması planlanan alanda bulunan kişi sayısı kaçtır?

Klimanın kullanılacağı odada veya alanda aydınlatma gücü 500 Watt’ın üzerinde bir aydınlatma var mıdır? Eğer varsa 500 Watt üzerindeki aydınlatma gücü önce 3,4 ile çarpılması gerekir. Ardından da ihtiyaç duyulan soğutma hesabına eklenmelidir.  

Sade ve pratik içerikler yardımıyla hazırlanan bu bloğu okuduktan sonra dileriz klima hesaplama, klima metrekare hesabı gibi konularda bilgileriniz tazelenmiş ve netlik kazanmıştır. 

Popüler Yazılar

Kombi Ateşleme Yapmıyor

Kombinin ateşleme yapmaması sorunu tek bir nedenden kaynaklanmıyor olabilir. Kombi ateşleme yapmıyor ise bu aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.  Gaz kesik olabilir. Doğalgaz

PETEKLERE SU BASMA NASIL YAPILIR?

Kış ayı ile birlikte gelen soğuk havalar, evlerimizin ısı ihtiyacının artmasına sebep olur. Sadece evlerimiz mi? Elbette hayır. Ofislerimiz, çalışma ortamlarımız, okullar,