fbpx
Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi bir aksilik ile karşılaşmamak için kombilere ayrı bir özen göstermemiz gerekir.  Bu yüzden kombi basıncı neden düşer sorusu ile sık sık karşılaşmaktayız. 

Tahmini okuma süresi 5 dakika

Kombi Basıncı Neden Düşer? 

En sık karşılaştığımız sorunun kombi basıncı neden düşer olduğundan bahsetmiştik. Günlük hayatta kombinizde yer alan su basıncı göstergesi, sürekli olarak düşüyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bunlar;

-Eşanjör cihazında meydana gelen arıza,

-Tesisatte gerçekleşen kaçak ya da sızıntı problemleri

-Banyoda bulunan gider vanasının bozulması,

Tesisat borularının ek yerlerinde oluşan patlamalar ve su kaçırma.

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler, kombi basıncı neden düşer sorusunun cevaplarından bazılarıdır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda basınç düşüşü yaşanır. 

Kombi Basıncının Düşme Sebebi Nedir ?

Hepimizin biliyoruz ki kombiler kış aylarının olmazsa olmazlarından biridir. Kombi ile ilgili birçok soru ya da problem kış aylarında gündemde gelmektedir. Bunlardan biri de; kombi basıncı neden düşer? 

Kombilerin asıl işlevi, bünyesinde bulunan sıcak suyu radyatörlere ileterek, soğuk havalarda yaşam alanlarımızın ısınmasını sağlamaktır. Tabii ki, her cihazda olduğu gibi kombilerde de ara sıra sorunlar çıkabilir. 

Özellikle kış aylarında en sık yaşanan problemlerin başında kombi basıncının düşmesi görülür. Kombi basıncı neden düşer gibi sorularla sık sık karşılaşabiliyoruz. Peki böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerekir? Öncelikle bu problemlere göz atmakta fayda var. 

Kombi Basıncı Düşünce Ne Yapmalı ?

Eğer kombinizin su basıncı nadiren (2-3 ayda bir) düşüyorsa bu gayet normal bir durumdur. Bu şartlar altında su basıncı düştüğünde yapmanız gereken ilk şey; vanadan kombiye su takviyesi yapmaktır. Kombideki su basıncının sık sık düştüğünden şikayetçiyseniz kombinizde ya da tesisat hatlarında bir problem olabilir. 

Kombi basıncı neden düşer diye soracak olursanız bunun cevabı, basıncın düşme sıklığına göre değişmektedir. Su basıncı neredeyse her gün düşüyorsa eşanjör cihazında çatlak meydana gelmiş olabilir. 

Gün aşırı bir basınç düşüşü gerçekleşiyorsa tesisatınızda kaçak olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde hemen servisi aramanız gerekir. Problemi tek başınıza çözmek yerine profesyonel destek almanızda fayda var. 

Peki Kombi Basıncı Kaç Olmalı ?

Kombi basıncı neden düşer sorusu kadar sık karşılaştığımız sorulardan biri de; kombi bar kaç olmalı ya da kombi su basıncı kaç olmalı ?

Su basıncının kaç bar olduğunu merak ediyorsanız üzerinde bulunan manometreyi takip etmeniz gerekir. Kombi üzerinde bulunan bu manometre, su basıncını göstermektedir.  Kombi basıncınız 1 bar’ın atına düşmeye başladığında peteklerinizin soğumaya başladığını göreceksiniz. 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda kombinize su basmanız gerekir. Kombinize su basmak için kombinin altındaki vanayı açmalısınız. Manometre 1,5 bara ulaşana kadar kombiye su basılmalıdır. 

Eğer kombinizin su basıncı sık sık düşüyorsa bu durum kombinizde bir problem olduğuna işarettir. Kombinizde bir su sızıntısı varsa servis çağırılarak tamir ettirilmelidir. Boruların ek yerlerinde meydana gelen sızıntılar için kimyasal ilaçlar kullanıp bu problemi çözebilirsiniz.

Bazı durumlarda su sızıntısının yerini bulmak kolay olmayabilir. Sızıntının yerini bulamıyorsanız termal kamera kullanmanızda fayda var. Termal kamera sayesinde borularınızdaki su sızıntısının yerini kolayca tespit edebilirsiniz. Termal kamera kullanmak için servis hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. 

 

Kombi Basıncının Barı Kaç Olmalıdır ?

İki ya da üç ayda bir kombinizdeki su basıncının düşmesi oldukça doğaldır fakat bu durum sık sık gerçekleşiyorsa bir problem olduğu anlamına gelebilir. Kombi, çalışma prensibi nedeniyle birkaç ayda bir su eksiltebilir. Kombinizde 0.5 barlık basınç düşüşü doğaldır. 

Kombi basıncı neden düşer sorusundan sonra kombinin su basıncı kaç bar olmalıdır gibi bir soru ile çok sık karşılaşmaktayız.  Kombi satın aldığınız markaların servis hizmetleri, su basıncının 1.5-2 bar olması gerektiğini belirtirler.  Kombideki basıncın kaç bar olduğunu, kombinizin üzerinde yer alan bar göstergesinden takip edebilirsiniz.

Kombinizin bar göstergesi 1.0 ‘ın altındaki değerleri işaret ediyorsa peteklerde soğuma gerçekleşebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kombinin altında bulunan vanayı açarak, kombiye su takviyesi yapabilirsiniz. 

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür ?

Kombi kullanıcıları için bazı anlar oluyor ki kombi basıncı neden düşer yerine kombideki su basıncı neden yükselir gibi sorularla karşılaşabiliyoruz. Kombi su basıncı yükseldiği zaman ne yapmalı? Kullanıcılar, bu gibi sorulara cevap aramaya başlar. 

Aslında su basıncının yükselmesi nadir rastlanan bir durumdur. Kombi basıncınızın yükseliyorsa bunun en temel nedeni kombinin altındaki vananın iyi sıkılmamış olmasıdır. Kombinizin su basıncı 1.5-2 bar aralığından daha yüksek olduğunda vananızı kontrol etmeniz gerekir. Eğer vananız gevşekse yeteri kadar sıkmalısınız. 

Kombi Su Basıncının Yükselmesi

Kombi basıncı neden düşer sorusu ile sık sık karşılaşırken kombinin basıncı neden yükselir gibi bir soru ile nadiren de olsa karşılaşabiliriz. 

Basınç yüksek olduğunda kombi, tahliye borusundan suyu boşaltır. Kombinin suyu boşaltmasının temel nedeni kombide veya kombi tesisatında çıkması muhtemel sorunu engellemektir. 

Kombi Suyu Neden Azalır ?

Kış ayı gelir gelmez en merak edilen sorulardan biri; kombi basıncı neden düşer? Kombide bulunan su basıncının düşmesi aynı zamanda kombinizdeki su miktarının azalması anlamına gelmektedir. 

Kombinizin suyu iki üç ayda bir eksiliyorsa bu durum oldukça normaldir. Yani kombinizin basıncı iki üç ayda bir düşebilir demektir. Kombinizdeki basınç düştüğünde kombinin altında bulunan vanayı açıp bar seviyesini 1.5’e getirmelisiniz. 

Cihazın basıncı sürekli düşüyorsa bir problem var demektir. Peki, kombi suyu neden azalmaktadır? Bunun tek bir cevabının olduğunu söyleyemeyiz. Kombi suyunun azalmasının birden fazla nedeni vardır. 

Kombi suyu sürekli azalıyorsa kombinizde bir arıza olabilir ya da tesisatta bir kaçak olabilir. Tesisattaki en küçük kaçak bile basıncın düşmesine neden olur. Kombi basıncınızın sürekli düştüğünden şikayetçiyseniz mutlaka servis hizmetlerinden yararlanmanız gerekir. 

Kombi basıncı neden düşer diye sorarsanız, bunun sebebi düşme sıklığına göre değişebilir. Mesela su basıncı neredeyse her gün düşüyorsa eşanjörde bir arıza veya çatlak olabilir. Eşanjörde oluşan arızayı tespit etmek biraz zor olabilir. Bu yüzden servisi çağırmanızda fayda var. 

Peki Su Basıncı Yükselmiyorsa Ne Yapılmalı?

İdeal kombi basınç seviyesi 1.5-2 bar arasıdır. Kombinizin göstergesi 1 bar’ın altına düştüğünde basınç düşmüş anlamına gelir. Kombi su basıncı neden düşer sorusu ile birlikte kombi su basıncı nasıl yükseltilir sorusu da mühimdir. 

Kombi basıncını yükseltmek için yapmanız gereken ilk şey; kombinin altında bulunan vanayı açıp, kombinin su miktarını arttırmaktır. Vanayı açmanıza rağmen göstergede bir değişim olmuyorsa bar göstergesi arızalıdır. Bu durumda göstergenizi değiştirmeniz gerekir. Vanayı açtığınızda kombinize su iletilmiyorsa ana şebeke basıncının kontrol edilmelidir. 

Popüler Yazılar

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?

Doğalgaz Kaçağı

Doğalgaz ülkemizde uzun yıllardan beri kullanılan bir enerji kaynağıdır. Yanıcı ve patlayıcı özellikte olması nedeniyle de sıkı denetimlere tabi tutulur. Ancak buna