fbpx
KOMBİ NEDEN SES YAPAR?

KOMBİ NEDEN SES YAPAR?

KOMBİ NEDEN SES YAPAR?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Kış ayı yaklaşır yaklaşmaz herkes tarafından merak edilen sorulardan biri; kombi neden ses yapar? Kombinizin arada ses yapması normaldir. Fakat sürekli sesli bir şekilde çalışıyorsa servis çağırmanız gerekir. 

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Eğer kombiniz sesli bir şekilde çalışıyorsa, bu durumun tek bir sebebinin olduğunu söyleyemeyiz. Kombi neden ses yapar sorusunun birbirinden farklı cevapları vardır. 

Öncelikle eğer sıcak su ihtiyacınız için musluğu açtığınızda kombinizden ses geliyorsa bunun sebebi petek sisteminizin aktifleşmesidir. Sıcak su ile aynı anda petek sistemi de aktifleşir ve böylece kombinizde ses artışına sebep olur. Bahsedilen bu durum dışında, kombinizden hala ses geliyorsa maalesef belirtmeliyiz ki kombiniz arıza gerçekleşmiş olabilir.  

  • Kombi neden ses yapar ?
  • Kombinin ses yapma nedenleri nelerdir ?
  • Kombi fanı neden ses yapar ?
  • Kombiden ses geliyorsa neler yapmalı ?
  • Kombi kapalıyken neden ses yapar ?
  • Kombi kapağındaki ya da bacasındaki problemden dolayı kombide ses oluşur mu ?
  • Kombi neden patlamalı yanar ?
  • Kombi patlamalı yanıyorsa neler yapmalı ?
  • Kombiden ses geliyorsa neler yapılmalı

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda tek başınıza herhangi bir müdahalede bulunmamanız gerekir. Kendinizin ve evinizin güvenliği için yetkili bir servisi çağırmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Ses yapan kombinizi yetkili servise göstermezseniz cihazınız daha kötü hale gelebilir. Hem ısıtma sisteminizin zarar görmesini istemiyor hem de bu durumun sizi ekonomik açıdan zorlamasını istemiyorsanız servisi aramanızda fayda var. 

Kombinin Ses Yapma Nedenleri Nelerdir ?

Kombi neden ses yapar sorusunun tek bir cevabının olmadığından bahsetmiştik. Kombiniz bazen açıkken bazen de kapalıyken ses yapabilir. Kombi kapalıyken neden ses yapar ya da kombi çalışırken neden ses yapar gibi sorularınızın cevabı çeşitlidir. Yani birden fazla arıza sebebi olabilir. Durum böyleyken çözüm ve onarım süreci de problemin türüne göre farklılık gösterecektir. 

Kombi Fanı Neden Ses Yapar ?

Kombi neden ses yapar diyorsanız ilk olarak fan motorunuza bakmanız gerekir. Hermetik ve yoğuşmalı kombiye sahipseniz bu problemle sık sık karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu kombilerin en önemli parçalarından biri fan motorudur. Kombinizin fan motorunda bir problem varsa kombiniz ses yapabilir. 

Fan motorunuzun arızalanmaması için kombinizi ara sıra bakıma alabilirsiniz. Bunun için kombinizi söküp içini temizlemek yeterlidir. Arada bir kombiyi ve fan motorunu temizlemek, ileride oluşabilecek problemleri engelleyecektir. Eğer kombinizin fan motorunda ciddi bir problem varsa yetkili servisi aramanızda fayda var. Yetkili servisler ya fan motorunuzu tamir edecek ya da yeni bir fan motoru takacaktır. 

Kombiden Ses Geliyorsa Ne Yapmalı ?

Kombinizin ses yapmasının birden çok nedeni olabilir. Kombi neden ses yapar diyorsanız pompanızda bir arıza meydana gelmiş olabilir. Pompanın temel görevi, kombi içinde devir daim yapmaktır.   

Bu parçanın arızalanması hem kombinizde ses çıkmasına hem de birçok probleme yol açabilir. Pompanızda arıza olduğunu düşünüyorsanız, yetkili servisleri arayarak onarım hizmeti talep etmenizde fayda var. 

Kombi neden ses yapar sorusunun bir diğer cevabı da gaz grubunda oluşan problemlerdir. Kombinizin ateşlenmesini sağlayan cihaz gaz armatürüdür. Eğer gaz grubundaki problemlerden dolayı ateşlemede sorun yaşıyorsanız, kombiniz bu yüzden ses çıkarıyor olabilir. Bu durum nadir olarak görülse de tek çözüm; kombinizdeki gaz armatürünün yenilemektir. Üzülerek belirtmeliyiz ki, bu parça tamir edilemez bir cihazdır. 

Üç Yollu Vanadan kaynaklanan problemden dolayı kombiniz ses yapabilir. Üç yollu vananın temel işlevi ve görevi kombinizde yer alan sıcak su ve peteği birbirinden ayırmaktır. Bu vananın bozulması diğer parçalarda olduğu gibi farklı problemlere yol açabilir. 

Eğer üç yollu vananızın problemli olduğunu düşünüyorsanız yetkili servisten onarım ya da değişim talebinde bulunabilirsiniz. Kısaca kombi neden ses yapar sorusunun bir diğer cevabı üç yollu vanadan kaynaklanan problemlerdir. 

Kombi Kapağından ve Bacasından Kaynaklı Problemler

Kombiniz sürekli olarak ses çıkarıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir. Yukarıda çeşitli nedenlerden bahsettik. Pompanızda arıza meydana gelmiş olabilir ya da gaz armatörünüzde bir sıkıntı çıkmış olabilir. Bir de üç yollu vananızdan kaynaklı ses çıkabilir. 

Bu saydıklarımızın dışında hala kombinizde ses problemi varsa bunun iki sebebi olabilir. Birincisi; kombi kapağı doğru konumlandırılmamış olabilir. İkincisi ise; kombi bacası kaymış olabilir. 

Kombi Kapağından Kaynaklı Problem

Bazen kombinizde bir işlem yaparken kapağını yerinden oynatabilirsiniz. İşlem bittikten sonra farkında olmadan kombinizin kapağı yerine oturmamış olabilir. Kombi neden ses yapar diye soruyorsanız bunun cevabı kombi kapağınız olabilir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey kombi kapağını doğru yere yerleştirmektir. 

Kombi Bacasından Kaynaklı Problem

Neredeyse her kombide dışarı doğru uzanan, hava akım borusu vardır. Kombi bacaları hava akım borusu olarak tanımlanmaktadır. Eğer kombi bacanız farklı etkilerden dolayı yerinden oynadıysa bu durum kombinizde ses oluşmasına neden olur. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ise yapmanız gereken tek şey; kombi bacasını yerine oturtmaktır. 

Kombi Neden Patlamalı Yanar ?

Kombi neden ses yapar sorusu kadar merak edilen başka sorular da vardır. Bunlardan biri; kombi neden patlamalı yanar? Kombim patlamalı yanıyor diye şikâyet ediyorsanız bu bölümü dikkatle okumanızda fayda var. 

Kombideki patlamanın temel sebebi ateşlemedeki gecikmedir. Ateşlemede gecikme yaşandığı için biriken gaz bir anda yanar. Bu durum da kombinizin patlamalı yanmasına sebep olmaktadır. 

Kombiniz patlamalı yanıyorsa voltaj ölçümünün kontrol edilmesi gerekir. Voltaj değeri düşükse kombiniz gecikmeli yanar ve böylece patlamalı ses çıkarabilir. 

Bir diğer sebep de gaz valfinizden kaynaklı olabilir. Eğer gaz valfinizin ilk ateşleme ayarı bozulmuşsa ya da kombide yer alan ana kart, gaz valfine erken enerji gönderiyorsa kombinizde patlamalı bir ses çıkabilir. 

Gaz valfindeki problemden dolayı yanma odasına olması gerekenden fazla gaz iletilmektedir. Böylece kombi patlamalı bir şekilde çalışmış olur. Belirtmeliyiz ki; kombinizin sürekli patlamalı yanması, kombinizin arızalanmasına sebep olabilir. 

Kombiden Ses Geliyorsa Ne Yapmalı ?

Kombi neden ses yapar ya da kombi neden patlamalı ses yapar diye sorarsanız bunun birçok sebebi olabilir. Kombiden ses gelme sebebi kombinin türünden türüne farklılık gösterebilir. Mesela; Hermetik ya da yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız sebebi fan motorundaki bir sıkıntı olabilir. 

Böyle durumlarda problemi tek başınıza çözmemeniz gerekir. Hemen yetkili servislerden kombi bakım ve onarım hizmeti almalısınız. Gelen servis elemanları kombinizi iyice kontrol ettikten sonra size yapılması gerekenleri söyleyecektir.

Ayrıca kış gelmeden, düzenli bir şekilde kombinizin bakımını yaptırırsanız sevdiklerinizle daha konforlu bir kış mevsimi geçirebilirsiniz. Kışın ortasında kombi neden ses yapar gibi bir problemle karşılaşırsanız kısa süreli de olsa ısıtma problemi yaşayabilirsiniz. 

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?