fbpx
Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Kombiye su basma çok basit bir işlem olduğundan kombi sahibi olan herkes bu işlemi gerçekleştirebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her kombinin su basma yönteminin farklı olduğudur. 

Bazı durumlarda ise kombiye su basma işlemi özel bir anahtar yardımıyla yapılır. Her kombinin altında su basmanıza yarayan bir doldurma musluğu bulunur. Bu musluk bazı kombilerde mavi bazılarında ise siyah renkli, mandal ya da silindir şeklindedir. 

Peki kombiye su basma vanası ne tarafa açılır? Vanaları saat yönünde çevirdiğinizde sıkılabilir ve saat yönünün tersinde çevirerek de su basabilirsiniz. Kombiye su basma işlemi gerçekleştirilirken cihazın bekleme modunda olması gerekir. Aynı zamanda tesisatın soğuk olması da son derece önemlidir. 

  • Kombiye su basma nasıl doğru yapılır?
  • Su basma vanası kombinin neresinde bulunur?
  • Kombime su basılması gerektiğini nasıl anlarım?
  • Kombiye fazla su basarsam ne yapmam gerekir?
  • Farklı markalardaki kombilere nasıl su basılır?

Kombideki Fazla Suyun Tahliye Edilmesi

Kombinizde basınç göstergesi 2’nin üzerinde ise fazla suyu kombinin alt kısmında yer alan tahliye borusu yardımı ile boşaltmanız gerekecektir. Bu sayede kombideki fazla suyu otomatik olarak sistem dışına atabilirsiniz. Bu kombiye su basma işleminin tam tersidir.

Böyle bir durumda telaşa kapılmaya gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey sayacın eski haline gelmesini beklemektir. Ancak su hala akmaya devam ediyor ve vanayı kapattığınızda durmuyorsa sisteminiz arızalanmış demektir. 

Kombiye Su Basma Vanası Nerede Bulunur

Kombiye su basma esnasında su dolum vanası dönmüyor veya peteklerde su yoksa yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Kombilerin tamamında su doldurma vanası mutlaka vardır. 

Kombinizin alt tarafına eğildiğinizde ve dikkatlice baktığınızda kombi su basma vanası rahatlıkla görülebilir. Kombi üreticileri kullanıcılara zorluk çıkmaması açısından bu vana başlıklarını uzun üretirler. Bunun en önemli nedenlerinden biri de kombiye su basma işlemini daha kolay yapabilmenizi sağlamaktır. 

Kombiye Su Basmak Ne İşe Yarar

Kombi basıncı söz konusu olduğunda en çok merak edilen sorulardan biri kombi su basıncının kaç bar olması gerektiğidir. Peki kombiye ne kadar su basmalı? Kombi su basıncının 1.5 – 2 bar arasında olması son derece yeterlidir. 

Fakat kombiye su basma işleminin ardından veya bir sızıntı nedeniyle kombinizin basıncının 2’nin üzerine çıkması, arızalara neden olabilir. Ancak yalnızca 1 veya 2 kere 2’nin üzerine çıkmasında çok büyük bir problem yoktur.

Öte yandan basınç 1’in altına düştüğünde kombiniz ısıtma yapamayacağından evinizde üşümeye başlayabilirsiniz. 3^ün üzerine çıkardığınızda ise kombiniz fazla suyu akıtacaktır. 

Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı kombiler üretilmektedir. Bu sayede artık kombilere çok fazla müdahale gerekmemektedir. Kombiye su basma işlemine ise çok az gerek kalmaktadır. Bu gibi durumlara mutlaka önem vermeniz gerekir çünkü; ideal bir ısıtma için kombi su basıncı son derece önemlidir.

Su Basma İşlemi Her Kombide Farklı Mı

Genel olarak kombiye su basma işlemi neredeyse tüm kombilerde aynıdır. Ancak bazı markalarda bu işlem biraz daha farklı olabilir. Bu nedenle kombinize su basma işlemini uygulamadan önce detaylı bilgi edinmenizde fayda var.

Buderus Kombi Su Basma

Buderus kombiye su basma işlemine geçmeden önce su doldurma musluğunu bulmanız gerekiyor. Görselde ok ile gösterilen uzun plastik tutamağı göreceksiniz. Bu tutamak ters istikamete yani yarım ay şeklinde dönecektir. Musluğu yarım tur sağa çevirdiğinizde su sesini duyacaksınız. 

Kolu sağ tarafa çevirdiğiniz halde su sesi gelmiyorsa, altta bulunan şebeke su vanası kapalı olabilir. Ayrıca lavabodan akan suyun basıncı da çok düşük olabilir. Şebeke suyunuzun basıncı normalse kombiye su dolmaya başlayacaktır. Ancak yine de dolmuyorsa kombiye su basma vanasında arıza olabilir. 

Kombinizin üzerinde bulunan manometre sayesinde kombiye ne kadar su bastığınızı rahatlıkla görebilirsiniz. Manometre kadranı 1.5 ila 2 arasına gelene kadar kombiye su basma işlemine devam etmelisiniz. 

Yeterince su dolduğundan emin olduktan sonra işlemi tersine çevirmeniz gerekiyor. Bunun için musluğu sola doğru yarım ay şeklinde çevirerek musluğu kapatmalısınız. Böylece Buderus kombi su basma işlemini sonlandırmış olursunuz.

Not: Buderus LCD ekranlı kombilerde su azalmış ise ekranda A6 -E2 hata kodu uyarısı verilir.

Bosch Kombi Su Basma

Bosch marka kombiye su basma işlemi için kullanabileceğiniz, aşağıya doğru uzanan iki uçlu çubuktan faydalanabilirsiniz. Bu vanayı sol tarafa doğru çevirdiğinizde açılacaktır. Bu aşamda kulağınıza su sesi gelmesi gerekir. Su sesi gelmiyorsa parçada arızalıdır ve bu nedenle vana boşa dönüyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka yetkili bir servisten yardım almalısınız. 

Vanayı çevirdiğinizde kombiden su sesi geliyorsa sağ alt köşede yer alan bar göstergesini takip edin. Gösterge 1.5 ile 2 arasında bir yerlere geldiğinde musluğu sola çevirerek kapattığında kombiye su basma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş oldunuz. 

ECA Kombi Su Basma

Eca kombilerde doldurma musluğunu kombinin alt tarafına baktığınızda rahatlıkla görebilirsiniz. Genellikle bu musluğun rengi siyahtır, ancak yeni modellerinde mavi renkte de olabilir. 

Kombiye su basma musluğunu kulağınıza su sesi gelinceye kadar sola doğru çevirin. Aynı zamanda manometre üzerinde yer alan ibrenin 1.5 ila 2 arasına gelip gelmediğini de kontrol edin. 

Kombiye su basma vanası istenilen aralığa geldiğinde vanayı sağa doğru çevirerek işlemi sonlandırmanız gerekiyor. Eğer kombiniz arıza durumuna geçmiş ise reset düğmesine 5 saniye boyunca basılı tutup bırakınız. Sonrasında kombiniz doğru bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. 

Vaillant Kombi Su Basma

Vaillant kombiye su basma musluğu (kelebek musluk) sağ tarafa çevirdiğinizde açılacaktır. Sol tarafa çevirdiğinizde ise kapanacaktır. Yani bazı kombi markalarına göre tam tersi istikamete çevirdiğinizde musluk açılır/kapanır. Bu durum yalnızca kelebek musluklu olanlar için geçerlidir.

Bu musluk son derece kırılgan olabilir. Bu nedenle de mutlaka doğru yöne çevrilmelidir. Kombinizde F22 – F23 – F24 hata kodunu gördüğünüzde kombiye su basma işlemini yapmanız gerekir. 

Viessmann Kombi Su Basma

Viessmann kombinize su basmak için altta yer alan vanayı sola yani saat yönünün tersine doğru çeviriniz. Manometredeki ibre 1.5 ila 2 arasına gelene kadar çevirebilirsiniz. Sonrasında vanayı tersi yöne çevirerek kapattığınızdan emin olun.

Demirdöküm Kombi Su Basma

Demirdöküm kombiye su basma musluğu kombinin alt bölümünde yer alan siyah bir vanadan oluşur. Bu kombilerin doldurma işlemi de birçok kombi ile aynıdır. Doldurma işlemi için kulağınıza su sesi gelene kadar vanayı sola yani saat yönünün tersine çeviriniz. 

Su sesini duyduktan sonra bir gözünüzün manometrede olması gerekiyor. Manometrede yer alan ibre 1.5 ila 2 arasına gelene kadar kombiye su basma işlemine devam etmeniz gerekiyor. İbre bu aralığa girdikten sonra vanayı bu sefer sağa yani saat yönüne doğru çevirmeniz gerekiyor. 

Not: LCD ekranlı bir demirdöküm kombiye sahipseniz ve ekranda F0 – F10 veya F21 hata kodu veriliyorsa kombiye su basmanız gerekiyordur. 

Popüler Yazılar

Kombi Ateşleme Yapmıyor

Kombinin ateşleme yapmaması sorunu tek bir nedenden kaynaklanmıyor olabilir. Kombi ateşleme yapmıyor ise bu aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.  Gaz kesik olabilir. Doğalgaz

PETEKLERE SU BASMA NASIL YAPILIR?

Kış ayı ile birlikte gelen soğuk havalar, evlerimizin ısı ihtiyacının artmasına sebep olur. Sadece evlerimiz mi? Elbette hayır. Ofislerimiz, çalışma ortamlarımız, okullar,