Mekanik Tesisat Nedir?

Mekanik Tesisat Nedir?

Mekanik Tesisat Nedir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Mekanik tesisat, inşaat sektörünün bel kemiğini oluşturan unsurlardan biri olarak görülmektedir. Bir binanın yapımında mekanik tesisat ve elektrik tesisatı birleştirilerek elektromekanik bir sistem oluşturulmaktadır.

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Elektromekanik sistem de bir binanın vazgeçilmezi, hayat damarıdır. Eğer bulunduğunuz yapıdan ya da binadan mekanik anlamda verim almak istiyorsanız o binanın sahip olması gereken ilk şey mekanik tesisattır. 

 • Mekanik tesisat nedir?
 • Mekanik tesisat projesi nedir ve neleri kapsamaktadır? 
 • Mekanik tesisat projesini içeren tesisat sistemleri nelerdir? 
 • Mekanik tesisat ürünleri ve çeşitleri nelerdir? 
 • Mekanik tesisat eğitimleri hakkında 

Havalandırma, ısıtma, soğutma, sıhhi sıcak su, temiz ve pis su, yangın önleme sistemleri makine mühendislik etkinlik alanlarına giren inşaat işlerinin tümüdür. Dolayısıyla mekanik tesisat projeleri ile ilgilenenler ve onları hazırlayanlar makine mühendisleri ve teknik ressamlardır.

Mekanik Tesisat

İnşaat sektöründe 4 ayrı proje bulunmaktadır. Bunlar; mimari, statik, elektrik tesisatı ve mekanik projelerdir. Mekanik tesisat bu projelerin içinde yer almaktadır. Son zamanlarda inşa edilen yapıların içerisinde mekanik tesisat ile elektrik tesisatı iki disiplin halinde birlikte projelendirilmektedir.

Bu yüzden bazı yerlerde bu projeler elektromekanik olarak anılmaktadır. Peki makine mühendisleri ve teknik ressamların hazırladığı mekanik tesisat projeleri neleri kapsamaktadır?  

İnşa edilen yapıların endüstriyel tesislerin mekanik altyapısını oluşturan bu projelerde binanın iklimlendirme, havalandırma, su, atık su, yangın önleme gibi sistemlerin nasıl kurulacağını ve bu sistemlere ait cihaz türleri ve güçlerinin belirlenmesini, binanın kanalizasyon ve temiz su hatlarının nerelerden geçmesi gerektiğini ve kullanılacak boruların çaplarının ne kadar olması gerektiği belirlenmektedir. 

Mekanik oda ya da makine dairesi olarak adlandırılan yerlerde mekanik tesisat ana bileşenleri bulunmaktadır. 

Mekanik Tesisat Projesi Nedir ve Neleri Kapsamaktadır?

Mekanik tesisat, inşaat ve yapılandırma sistemleri arasında yer alan önemli projelerdir. Binanın daha verimli bir şekilde hizmet vermesini sağlayan projedir ve binada bulunan her bir sistemin uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olur. 

Mekanik tesisat projesi yapılandırılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri binanın yapı/ tesisat projelerinin teknik denetim ve kontrollük hizmetlerinin kanun ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmasıdır. Kanun ve yönetmeliklere uygun bir şekilde planlanmayan mekanik tesisat projeleri, binanın kendisine, bina sahibine ve binayı kullanacak olan kişilere maddi manevi zararlar verebilir. 

Mekanik tesisat projelendirilmesi sırasında projeyi yapılandıran mühendisin ve teknik ressamların göz önünde bulundurması gereken bazı unsurlar bulunur.

 • Projenin fonksiyonel ve işlevsel olması,
 • Konforlu şartlara sahip olması,
 • Montaj, onarım, bakım kolaylığının bulunması,
 • Güvenilir olması,
 • İleri teknolojiye uygun ve yatırım için düşük maliyetli olması,
 • Su ve Enerji tasarrufu ile çevreye hassasiyetli olması,
 • Gelişmiş teknoloji ile sağlam ve uzun ömürlü olması,
 • Genişlemeye elverişli ve kolay kullanılabilir olması,
 • Satış sonrası montaj için servis desteğinin olması,
 • Son olarak da sürdürülebilir unsura sahip bir mekanik tesisat projesi olmalıdır.
mekanik tesisat nedir

Mekanik Tesisat Projelerinin Kapsadığı Sistemler Nelerdir?

Makine mühendisleri ve teknik ressamlar 7 farklı sistemin bileşenini kullanarak mekanik tesisat projesi oluşturmaktadırlar. Sıcak su, Atık su , Temiz su , Havalandırma , Isıtma , Soğutma ve Yangın söndürme sistemi olmak üzere toplam 7 sistemden oluşmaktadır. Bahsettiğimiz bu 7 sistemi tanımlarsak mekanik tesisat projelerinin içeriklerini daha iyi anlayabiliriz. 

Sıcak Su Sistemi

Banyoda, temizlikte ve diğer ihtiyaçlarımızı karşılamada ihtiyaç duyduğumuz sıcak suyun üretimini sağlayan sistemdir. Mazot, kömür, doğalgaz gibi sıcak su üretmeye yarayan sistemleri kapsamaktadır

Atık Su Sistemi

Binanın su giderleri ve kanalizasyon alanı ile ilişkilendirilen sistemlerden biridir. Binada oluşan zararlı atık suların binanın dışına atılmasını sağlar. Binadan çıkan atık suyu ana atık su sistemine ulaştırır.

Temiz Su Sistemi

Binanın içme suyu ve kullanım suyunu karşılayan sistemidir. Temiz su ihtiyacınızı konforlu bir şekilde temin etmenizi sağlar. Su depoları, pompalar, hidroforlar, su arıtma ve yumuşatma sistemleri alt birimleri arasında yer almaktadır.

Havalandırma Sistemi

Canlıların konforlu bir şekilde yaşaması için yapının içerisinde taze ve temiz hava bulunması şarttır. Havalandırma sistemleri de canlılar için konfor oluşturacak, kirli havanın dışarı atılmasını sağlayan ekipmanları içermektedir. Havalandırma kanalları(emiş-üfleme), fanlar ve menfezler, klima santralleri bu sistem içerisinde yer almaktadır.

 Isıtma Sistemi

Binanın ısı ihtiyacını karşılayan tesisat sistemlerini kapsamaktadır. Radyatörler, konvektörler, fan-coil, ısıtma kazanları bu sistemin içerisinde yer almaktadır.

Soğutma Sistemi

Yaz mevsimi gibi sıcak dönemlerde binanın soğutulmasını sağlayan sistemdir. Klima cihazları, fan-coil, akışkan soğutucu gibi cihazlar soğutma sistemi içerisinde yer almaktadır.

Yangın Söndürme/Önleme Sistemi

Her yapı, yangın tehlikesi ile karşı karşıya gelebilir. Dolayısıyla yangın söndürme sistemi, binada yangın çıkması halinde en kısa sürede etkili müdahale edebilmek için oluşturulur.

Yangın söndürme sistemleri ve teknolojilerini yakından takip etmek, yangın depolarının yeri ve konumu ile ilgilenmek oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak, yangın bariyerlerinin binanın neresinde yer alması gerektiğini ayarlamaktadır. 

Mekanik tesisat projeleri içinde yer alan bu 7 farklı sistemin dışında kalan bazı tesisat sistemleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Havuz Tesisatı,
 • Buhar Tesisatı,
 • Mutfak ve Çamaşırhane Tesisatı,
 • Doğalgaz Tesisatı
 • Basınçlı Hava Tesisatı,
 • Kızgın Yağ Tesisatı,
 • Kızgın Su Tesisatı,
 • Medikal Gaz Tesisatı,
 • Güneş Enerjisi Tesisatı.

Yukarıda bahsedilen tesisat sistemlerine, inşa edilecek yapının özelliklerine göre ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, havuzlu ve modern bir site inşa etmek isteyen bir kişi mekanik tesisat projesinde mutlaka havuz tesisatı ve doğalgaz tesisatı bulundurmalıdır. Eğer inşa edilen bina bir yurt veya otel olarak planlanmışsa mekanik tesisat projesinin içerisinde mutfak ve çamaşırhane tesisatı bulunmak zorundadır.

Mekanik Tesisat Ürünleri

Mekanik tesisat konusu, başlı başına geniş bir konu olduğu için bu alanda kullanılan tesisat ürünleri de oldukça fazladır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Kollektör Dolapları,
 • Kombi Bağlantı Setleri,
 • Uzatma Çubukları,
 • Küresel Mini Vanalar,
 • Pislik Tutucular,
 • Çekvalfler,
 • Basınç Düşürücüler,
 • Pex Boru Bağlantı Rakorları,

PPRC Stop Vanalar mekanik tesisat ürünleri arasında yer almaktadır. Bu ürünler tesisat içinde yer alan sistemlerin ihtiyaçlarına göre kullanılmalıdır.

Mekanik tesisat ürünlerinin kullanılabilir ve kolay temizlenebilir olması önemlidir. Mekanik tesisat ürünü almadan önce Türk ve Dünya standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.Tasarruflu ve uzun ömürlü kullanım imkânı sağlayan ürünleri seçerseniz kullandığınız üründen yüksek verim alabilirsiniz.

mekanik tesisat eğitimi

Mekanik Tesisat Eğitimleri Hakkında

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte birçok eğitim online ortamda verilmektedir. Tahmin ettiğiniz üzere, mekanik tesisat eğitimi almak isteyen bir kişinin bilgisayar başına geçmesi yeterlidir.


Çeşitli platform ve uygulamalar üzerinden verilen eğitimler, belirli saatler aralığında ortalama bir hafta sürmektedir. Eğitimin sonunda mekanik tesisat proje çizimi, mekanik tesisat projesini okuma ve anlama, radyatör seçimi, ısı kaybı hesabı, ısı yalıtımı hesabı, sıhhi tesisat projesi çizmeyi öğrenmiş biri olarak yetkinlik kazanmış olacaksınız.

Eğitimin bir parçası olan bitirme sınavından başarılı olan her makine mühendisi, mekanik tesisat alanında yetki sahibi olmaya hak kazanmış olur. 

Home » Mekanik Tesisat Nedir?

Popüler Yazılar

doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında aile bütçelerinin en yüksek gider kalemlerinden biri hâline gelir. Genel durum böyleyken doğal gaza gelen zamlar,

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,