fbpx
Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Oda termostatı, her evin vazgeçilmez cihazlarından biridir. Bu cihaz sayesinde hem doğalgaz kullanımında hem de elektrik faturalarında tasarruf sağlayabilirsiniz.  Oda termostatı ne işe yarar diye sorarsanız, ortam sıcaklığını sabit tutan bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. 

-Oda termostatı nedir?
-Oda termostatı ne işe yarar?
-Oda termostatı nasıl çalışır?
-Oda termostatı nerede kullanılır?
-Oda termostatının kullanım amacı nedir?
-Oda termostatı çeşitleri nelerdir?
-Oda termostat fiyatları

Oda Termostatı Nedir?

Oda termostatı nedir ve oda termostatı ne işe yarar diye düşünüyorsanız, hemen size anlatalım. Oda termostatı genel olarak kombi gibi ısıtma ünitelerinde kullanılmaktadır. Oda sıcaklığını istediğiniz ideal seviyede sabit tutmaya yarayan cihazdır. 

Termostat cihazları kullanım amacına, işlevine ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Dolayısı ile oda termostatı kullanırken kombinizle ve ihtiyaçlarınıza uyum sağlamasına özen göstermelisiniz.  

Kombi termostat, doğalgaz termostat gibi çok sık gördüğümüz terimler hatalı kullanımlardır. Hatta bazı yerlerde kombi oda termostatı olarak da görebiliriz fakat cihaz isminin doğru kullanımı oda termostatıdır. 

Özellikle kış aylarında oda termostatı kullanımı artmaktadır. Yaşam alanlarımızın hem konforlu ve ideal bir sıcaklığa ulaşması hem de ekonomik olması için oda termostatı kullanılmaktadır. Oda termostatı ne işe yarar sorusuna cevap verecek olursak; oda termostatları hem elektrik hem de doğalgaz enerjisinde tasarruf sağlayan ekonomik bir cihaz olma özelliğine sahiptir. 

Oda termostatı, kombi ve diğer ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Oda sıcaklığınız istediğiniz dereceye ulaştığında ısıtma ünitesine otomatik olarak açma ve kapama yaptırır. Böylece oda termostatı sayesinde oda sıcaklığınızı sabit tutabilirsiniz. 

Oda Termostatı Kullanım Amacı Nedir? 

Oda termostatı ne işe yarar sorusunu cevapladıktan sonra oda termostatının kullanım amacına bir göz atalım. Oda termostatı genellikle kış aylarında kullanılmaktadır. Eğer oda termostatına sahipseniz kış aylarını kaliteli ve ekonomik geçirebilirsiniz. Oda termostatı, yaşam alanlarınızdaki ısıyı sabit tutarak ekonomik bir enerji tüketimi sunmaktadır. Hem doğalgaz hem de elektrik tüketiminde tasarruf sağlamak isterseniz oda termostatı tercih edebilirsiniz. 

Oda termostatı ne işe yarar diye sorduğunuzda cevapları saymakla bitmez. Oda termostatı, az önce bahsettiğimiz ısı tasarrufunun dışında konfor amaçlı da kullanılan cihazdır. Eğer oda termostatından yüksek derecede verim almak istiyorsanız daire izolasyonunuzun iyi yapılmış olmalıdır. İyi izole edilmiş bir dairede istenilen ısıyı sabit tutmak daha kolay olacaktır. 

Oda Termostatı Ne işe Yarar? 

Oda termostatı ne işe yarar sorusunu sormadan önce oda termostatının yaygın ve hatalı kullanımlarına bir göz atmamız gerekir. Kombi termostat, kombi oda termostatı, doğalgaz termostat gibi kavramlar yaygın olarak kullanılsa da hatalı kullanımdır. Kombi termostat ne işe yarar yerine oda termostatı ne işe yarar gibi soru cümlesi daha doğru olacaktır. 

Oda termostatının ilk işlevi, hiç kuşkusuz tasarruf sağlamasıdır. Oda termostatı yaşam alanlarınıza her türlü tasarrufu sağlamaktadır. Bu cihaz sayesinde odanızı dilediğiniz sıcaklığa ulaştırabilir ve o sıcaklık noktasında sabit tutabilirsiniz. Oda termostatı, ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak sıcaklığı sabit tutmaya çalışır. 

Oda termostatı kullanılmayan kombilerde durum biraz daha farklıdır. Oda termostatı olmayan yaşam alanlarında sıcaklığı sabit tutmak pek mümkün değildir. Oda termostatınız yoksa ve sıcaklığı sabit tutmak istiyorsanız kombinizin ayarlarını sürekli takip etmek zorunda kalabilirsiniz. 

Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda termostatı ne işe yarar dedikten sonra bir de oda termostatı nasıl çalışır, ona bakalım.  Oda termostatı kullanılan bir ısıtma sisteminde, oda sıcaklığı ideal ve istenilen seviyeye ulaştığında kombi çalışmasını otomatik olarak durdurur. Oda Sıcaklığı, istenilen derecenin altına düştüğü zaman oda termostatı, kombiye açma komutu gönderir ve kombi tekrardan çalışmış olur. 

Yaşam alanlarınızda ısı ve enerji tasarrufu sağlayan tek faktör oda termostatı değildir. Oda termostatında yüksek verimlilik sağlamak istiyorsanız odanızın izolasyon sistemine sahip olması gerekir. 

Oda Termostatı Çeşitleri 

Her oda termostatı her kombi için uyumlu olmayabilir. İşlevlerine ve farklı özelliklere göre oda termostat çeşitleri bulunmaktadır. Bu yüzden oda termostatı seçerken kombinize ve isteklerinize uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Oda termostatı ne işe yarar sorusundan sonra hangi oda termostatı sizin için uygundur, ona karar vermeniz lazım. 

  • Kablosuz Oda Termostatı, 
  • Dijital Oda termostatı,
  • Modülasyonlu Oda Termostatı,
  • Mekanik Oda Termostatı olmak üzere toplam dört çeşit oda termostatı bulunmaktadır. 

Kablosuz Oda Termostatı 

Kablosuz oda termostatı ne işe yarar ve çalışma prensibi nelerdir diye sorabilirsiniz. Kablosuz oda termostatının çalışma prensibi diğerlerinden farklıdır. Kombi ve termostat arasında iki farklı iletişim vardır. Bunlardan birincisi; kablolu ikincisi; kablosuz iletişimdir. Kablosuz oda termostatları alıcı ve verici olmak üzere toplam iki üniteden oluşmaktadır. Termostatın alıcı ünitesi kombiye monte edilirken, iletişim RF (radyo frekansı), Wi-fi, Bluetooth, ZigBee üzerinden gerçekleşmektedir. 

Kablosuz oda termostatı kullanmak size birçok kolaylık sağlayabilir. Kablosuz oda termostatı kullandığınızda evinize kablo çekilmeyeceği için yaşam alanlarınızın görüntüsünde estetik bir kayıp yaşanmaz. Ayrıca oda termostatınız kablosuz olduğu için evinizin her odasına taşıyabilirsiniz.  Kablosuz oda termostatı ne işe yarar sorusuna verilebilecek en güzel cevap; evinize hem konfor hem estetik hem de sıcaklık katmasıdır. 

Dijital Oda Termostatı 

Termostat çeşitlerinden en çok tercih edilenlerden biri de dijital oda termostatlarıdır. Bu termostatların yazılım kartlarında sensör ve bileşenler bulunmaktadır. Sensör ve bileşenler sayesinde oda termostatı hassas ölçüm özelliğine sahiptir. Hem kablolu hem de kablosuz dijital oda termostatı bulabilirsiniz. 

Mekanik Oda Termostatı

Mekanik oda termostatı ne işe yarar dediğinizi duyar gibiyiz. Mekanik oda termostatı, bimetal sensör ile çalışan bir cihazdır. Bimetal sensörün temel çalışma prensibi genleşme ve büzülmedir. Ortam sıcaklığı yeterli seviye ulaştığında bimetal sensör genleşir ve yanında bulunan mekanizmaya temas ederek kombinin kapanmasını sağlar. Aksi durumda, ortam sıcaklığı düştüğünde bimetal sensör büzülerek kombinin çalışmasını sağlar. 

Modülasyonlu Oda Termostatı

Modülasyonlu oda termostatı ne işe yarar diye düşünebilir ve bu termostatın özelliklerini merak edebilirsiniz. Modülasyonlu oda termostatının birçok özelliği vardır. Modülasyonlu oda termostatı kullanarak;

-ısıtma tesisatına giden suyu kullanabilirsiniz
-kombinizi yazlık-kışlık moduna geçirebilirsiniz
-tesisat ve kullanım suyu sıcaklıklarını oda termostatı üzerinden kontrol edebilirsiniz. 

Modülasyonlu oda termostatı kullanmak istiyorsanız kombinizle uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir. Özellikle kombi markanızın üretmiş olduğu modülasyonlu oda termostatlarını kullanmalısınız. Oda termostatınız kombinizle uyumlu değilse beklentinizin altında bir verimlilikle karşılaşabilirsiniz. 

Oda Termostat Fiyatları 

Oda termostatı ne işe yarar diye sorduk. Peki, oda termostat fiyatları nedir? Her üründe olduğu gibi oda termostatlarında da sabit fiyattan söz etmek mümkün değildir. Oda termostatının çeşidine, özelliklerine ve işlevlerine göre termostat fiyatları değişiklik gösterebilir. 

Bir termostat çeşidini birçok marka üretebilir. Her markanın oda termostat üretim standardı faklıdır. Üretim ve kalite standardı yüksek olan termostatların fiyatları da otomatik olarak yüksek olacaktır. 

Popüler Yazılar

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiler, kış ayı gelir gelmez bütün ilgiyi üzerine toplar. Kimisi kombiyi bakıma alır kimisi de ısıtma sistemlerini kontrol eder.  Kış soğuğunda herhangi

Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kış ayı geldi mi herkesin ilgisi kombiye yönelir. İnsanlar kış aylarında yaşam alanları için ısı ihtiyacı duyar. Bu yüzden kış ayı gelir

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Bursagaz doğalgaz abone bağlantı bedeli, binanızın servis kutusuna kadar gelen altyapı doğalgaz hattı maliyetlerinin kullanıcılara yansımasıdır. Peki nedir bu altyapı maliyetleri ?