Panasonic Isı Pompası Nedir ?

Panasonic Isı Pompası Nedir ?

Panasonic Isı Pompası Nedir ?

panasonic ısı pompası fiyat
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

İklimlendirme teknolojisi ile ilgilenen birçok kişinin merak ettiği sorulardan biri de ısı pompalarının işlevleri hakkındadır. Isı pompası nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir, Panasonic ısı pompası nedir gibi sorularla sık sık karşılaşmaktayız.

Tahmini okuma süresi 7 dakika

  • Panasonic ısı pompası yaşam alanlarınız adına sürdürülebilir soğutma, ısıtma ve sıcak su sağlayan cihazlardır. 
  • Ayrıca sağladığı enerji tasarrufu sayesinde elektrik faturalarınızda ortalama %40-%50 oranında düşüş gözlemleyebilirsiniz.
  • Panasonic Isı pompası nedir diye sorduğunuzda hayatınızda görebileceğiniz en çevre dostu ısıtma sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Isı Pompası Nedir ?

Panasonic ısı pompası nedir sorusunu daha iyi kavrayabilmek adına gelin önce hep birlikte ısı pompası nedir sorusuna bir göz atalım. 

Son dönemlerde ısı pompaları, geleceğin iklimlendirme teknolojisi ürünlerinden biri olarak kabul edilen cihazlar arasında yer almaktadır. 

Küresel iklim krizinin her gün arttığı bir dönemde ısı pompası teknolojisinin kullanılması, en anlamlı ve çözüm odaklı yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Isı pompasının bu denli ekosisteme faydalı bir teknoloji olmasının sebebi nedir diye sorabilirsiniz.

Hemen söyleyelim, normalde fosil yakıtlı ısıtma ürün kullanıldığında ısı, kimyasal reaksiyon sonucu meydana gelmektedir. Oysa ısı pompası sayesinde var olan ısıyı transfer ederek elde edebilirsiniz. Peki bu teknik olarak nasıl gerçekleşiyor diyecek olursanız ayrıntılı bir şekilde açıklayalım. 

Isı pompalarının temel işlevi ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir cihazda toplamaktır. Böylece diğer ısı kaynakları ile kıyasladığımızda yüksek enerji tasarrufu sağladığını rahatlıkla görebiliriz. 

Isı pompaları sadece havadan enerji transferi sağlamaz. Aynı zamanda toprak ve su gibi birbirinden farklı çeşitli ortamlardan transfer sağlama avantajına sahiptir.

Isı pompalarının çok fazla tercih edilmesinin sebeplerinden biri çevre dostu olmasıdır.  Hava, toprak ve sudaki enerjiyi yaşam alanlarımıza taşıyarak konfor sağlarken doğaya karşı herhangi bir zehirli ve zararlı gaz salınımı yapmamaktadır.

Isı Pompası Çeşitleri

Panasonic ısı pompası nedir sorusundan sonra gelin birlikte ısı pompası çeşitlerini inceleyelim. Isı pompası genellikle ısının kaynağına göre sınıflandırılmaktadır. Isının elde edildiği ve aktarıldığı ortam önemlidir. Mesela klimaların çalışma prensibi ısıyı dışarıdaki havadan çekip istenilen sıcaklıkta içeriye aktarmaktır. Havadan havaya ısı pompası nedir diye sorarsanız bu aktarım verilebilecek iyi bir örnektir.

Isı pompası çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • Hava kaynaklı ısı pompası
  • Su kaynaklı ısı pompası
  • Toprak kaynaklı ısı pompası
  • Jeotermal enerji kaynaklı ısı pompası
  • Güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası

Hava Kaynaklı Isı Pompası

Havadan havaya ısı pompası nedir sorusu, en az panasonic ısı pompası nedir sorusu kadar merak edilmektedir. Bu tarz ısı pompalarının işlevini özetleyecek olursak; dış havayı ısı çekilecek veya atılacak ortam olarak kullandıklarını söyleyebiliriz. 

Dış havadan çekilen ısı, içerideki ortam havasına aktarılır ve dışarıdan içeriye doğru bir hava akımı olur. Bu hava akımı sayesinde içerideki ortamın ısısı değişim gösterir. Dolayısı ile bu sistemler hava kaynaklı ısı pompası olarak isimlendirilmiştir. 

Ilık iklime sahip bölgeler için hava kaynaklı ısı pompaları oldukça ideal bir seçimdir. Çünkü dış hava sıcaklığı düştüğünde sistem verimliliği de aynı oranda azalacaktır. Ilık iklimlerde bulunan yerler için sistem verimliliğinde problem yaşanması düşük ihtimaldir.

Su Kaynaklı Isı Pompası

Su kaynaklı ısı pompaları genellikle kuyu, göl ve deniz gibi suyun bulunduğu ortamlardan ısıyı çekmektedir. Çekilen ısı ise ortam havasına aktarılır. Su kaynaklı ısı pompasının verimliliği dış hava sıcaklığına çok bağlı olduğunu söyleyemeyiz. Isı kaynağını sudan aldığı için hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha avantajlıdır.

panasonic ısı pompası nedir

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Adından da anlaşılacağı üzere bu tarz bir ısı pompası, kaynağını topraktan alır.  Toprak kaynaklı ısı pompaları sayesinde suyunuzu sıcak ya da soğuk olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu ısı pompası ile evinizi de ısıtmanız mümkün. 

Toprak kaynaklı ısı pompaları toprak-ısı ve toprak-hava olmak üzere iki farklı şekilde adlandırılmaktadır.

Jeotermal Enerji Kaynaklı Isı Pompası

Bu ısı pompaları kaynağını jeotermal enerjiden almaktadır. Yeraltının derinliklerinde bulunan mineralli sıcak sular ısı kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisi Kaynaklı Isı Pompası

Güneş enerjisinden termal olarak faydalanan bu ısı pompaları, hava kaynaklı ve su kaynaklı olarak çalışmaktadır. Bu ısı pompalarının ısı kaynağı güneş olduğundan dolayı gün ışığının en yüksek seviyede olduğu zamanlarda sistem maksimum verimlilikle çalışır.

Isı pompaları genel olarak bu şekilde sınıflandırılsa da absorbsiyonlu, termoelektrik, stirling motorlu ve jet buhar püskürtmeli ısı pompaları da mevcuttur. Bu ısı pompaları genellikle endüstri ve uzay teknolojisi alanında kullanıldığı için pek yaygın değildir.

Isı Pompası Çalışma Prensibi

sı Pompası Çalışma Prensibi

Panasonic ısı pompası nedir, ısı pompası çeşitleri nelerdir, sudan suya ısı pompası nedir gibi sorulara yanıt versek de merak edilen çok önemli bir soru daha var. Peki bu çevre dostu, tasarruflu, hayat kurtaran ısı pompası nasıl çalışır ve ısı pompası suyu nasıl ısıtır?

Öncelikle, ısı pompasının verimli çalışabilmesi için amaca göre kaynak seçimi yapmanız gerekir. Suya yakın yerlerde su kaynaklı, ılıman iklimlerde hava kaynaklı ya da diğer bölgelerin özelliklerine göre toprak kaynaklı ısı pompası tercih etmeniz gerekebilir.

Soğutucu akışkanlar olarak adlandırdığımız Freon gazlar, ısı pompası kapalı devrelerinde kullanılmaktadır. Soğutucu akışkan öncelikle buharlaştırıcı içinden geçer, ortamdaki ısıyı çekerek buharlaşır. Hemen ardından buharlaşan bu soğutucu akışkan, kompresör yardımı ile yoğuşturucuya basılır. 

Bu kısımda soğutucu akışkan yoğunlaşarak doymuş sıvı haline gelir, kısılma vanasından geçer. Vanadan geçerken sahip olduğu basınç ve sıcaklık, buharlaştırıcı basınç ve sıcaklığa düşürülerek süreç tamamlanmış olur.

Neden Panasonic Isı Pompası Kullanılmalı ?

Panasonic ısı pompası nedir sorusunu ayrıntıları ile cevapladıktan sonra gelelim ısı pompasının sağlamış olduğu avantajlara. 

Aslında bakarsanız ısı pompası kullanmanın en cezbedici yanı bacaya gereksinim duyulmamasıdır. Kullanım aşamasında herhangi bir bacaya ihtiyaç duyulmadığı için kullanımı da oldukça rahattır. 

İkinci önemli nokta atık gazın olmamasıdır. Yukarıda da bahsedildiği üzere ısı pompası çevre dostu bir sistem ile çalışmaktadır. Bu sistem işlerken çevreye hiçbir şekilde zarar verilmemektedir. Isı pompalarının temiz bir ısıtma kaynağı olduğunu söylesek yanılmayız.

Panasonic Isı Pompası Fiyatları

Panasonic ısı pompası nedir sorusu kadar merak edilen konulardan biri de piyasada ısı pompası ne kadar olduğudur. Isı pompası fiyatları elbette sabit değildir. Fiyatlar belirli özelliklere göre artış gösterebilir. 

Fiyatların iniş ve çıkışlarını etkileyen faktörler genellikle markalardaki değişimlerdir. Her markanın ısı pompası üretim süreci ve modeli farklı olabilir. Mesela ısı pompaların ürettikleri ısı enerjisinin miktarı fiyatı etkileyebilir. 

Bunun dışında ısı pompalarının ısı çekme kapasiteleri de fiyatların değişimini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Isı pompası satın almayı planlıyorsanız mutlaka amacınıza uygun bir tercih yapmanız gerekir.

Popüler Yazılar

doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında aile bütçelerinin en yüksek gider kalemlerinden biri hâline gelir. Genel durum böyleyken doğal gaza gelen zamlar,

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,