Peteklere Su Basma Nasıl Yapılır ?

Peteklere Su Basma Nasıl Yapılır ?

Peteklere Su Basma Nasıl Yapılır ?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Kış ayı ile birlikte gelen soğuk havalar, evlerimizin ısı ihtiyacının artmasına sebep olur. Sadece evlerimiz mi? Elbette hayır. Ofislerimiz, çalışma ortamlarımız, okullar, restoranlar gibi birçok yaşam alanlarının ısıya ihtiyacı vardır.

Tahmini okuma süresi 7 dakika

Kış gelmeden hemen önce kombilerinizin ve peteklerinizi, yoksa yerden ısıtma sistemlerinizi, kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bazı şartlardan ve durumlardan dolayı ısıtma sistemleriniz bakıma ihtiyaç duyabilir.  Peteklerinizde yaşadığınız ısıtma probleminden dolayı “peteklere su basma nasıl yapılır?” sorusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Peteklere su basma konusu kulağa biraz zor ve uğraştırıcı gibi gelse de sandığınız kadar zahmetli olmadığını göreceksiniz. 

Peteklere Su Basma  

Kış mevsimi yaklaşır yaklaşmaz birçok hanede ve yaşam alanlarında yapılan işlemlerden biri petek ve kombi bakımıdır. Peteklerinizde ısı iletim problemi yaşayabilirsiniz. Peteklere su basma nasıl yapılır sorusu kafanızı meşgul edecektir. Peteklerinize su basma işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Peteklere su basma nasıl yapılır? Bunun için ilk yapmanız gereken şey kalorifer peteğinin alt tarafında yer alan mavi ve siyah başlıklı vanayı açmaktır. Vanayı açtığınız zaman su doldurma işlemi başlatılmış olur. Unutmayın, peteklere su basmak için yapılacak ilk iş vanaları açmaktır.

Kalorifer peteğine ne kadar su vermem gerektiğini bilmiyorum diyebilirsiniz. Böyle durumlarda kombinizden ufak su sızıntıları ile karşılaşabilirsiniz. Su sızıntısını gördüğünüzde bir şeylerin ters gittiğini düşünebilirsiniz fakat merak etmenizi ve telaşlanmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Kombiye 1,5 – 2 bardan fazla su yüklemesi yaptığınızda kalorifer peteği bunu otomatik olarak dışarı akıtmaktadır. Kombi ve peteklerinizin bakım işlemlerini bazen servis elemanları katılamayabilir. Böyle durumlarda iş size düşmektedir.

Peki ben kombiye nasıl su basacağım diye merak ediyorsanız bilgi edinmek için kombiye su basma nasıl yapılır başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.  (Kalın punto ile yazılan başlıkta iç linkleme gelecek)  Peteklere su basma nasıl yapılır sorusundan sonra bu konuya bakmanızda fayda var.

Kalorifer Peteğine Su Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Kalorifer peteklerinin önemi, kış ayları gelmeye başlayınca artıyor. Soğuklar yaklaşmadan hemen önce peteklerin ve kombilerin bakımı yapılması gerekir. Isıtma sistemlerinde çıkan arızalar, kısa süreli ve minik krizlere yol açabilir. 

Bazı bakımlar servis gerektirse de bazıları evde, kendi başınıza yapabileceğiniz işlemlerdir. Bunlardan biri de peteklere su basmaktır. Peteklere su basma nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Peteklere su basma işlemleri için birazdan bahsedeceğimiz adımları iyi takip etmeniz gerekecektir. 

Kalorifer peteğine su basma işlemi için yapmanız gereken ilk şey vanaları açmaktır. 4 tane beyaz borunun üzerinde bulunan 2 vananın açılması gerekir. Petek vanaları işlem bitene kadar açık durmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, kombinin alt tarafında bulunan vanayı bulmanız gerekir. Bu vana kombiye su basarken ihtiyaç kullanılan vanadır. 

Kombinin alt kısmında bulunan su doldurma vanası kombi markalarına göre değişiklik gösterebilir. Fakat neredeyse birçok markada bu vana, eğildiğinizde görebileceğiniz şekilde yerleştirilmiştir. Kombinin alt tarafında yer mavi ve siyah vanayı bulduğunuzda otomatik olarak su doldurma vanasını da erişmiş olacaksınız. 

Az önce de bahsettiğimiz gibi vanaların yerleri markadan markaya değişmektedir. Genellikle, kombilerin su doldurma kısımlarında kilit veya anahtar gibi bir obje yer alır. Eğer kombinin alt tarafında yer alan su doldurma vanasını bulduysanız, bu vanayı sola doğru yavaşça çevirmeni gerekir. 

Vanayı çevirdikten hemen sonra su sesi gelmeye başlayacaktır. Bu durumda göstergeyi takip etmeniz gerekir. Gösterge 1,5-2 bar aralığını gösterdiğinde su vanasını kapatmanız gerekir.

Böylece kombinin ve peteğin su ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Tüm bu işlemleri gerçekleştirerek kombinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Peteklere Su Basma Konusunda Merak Edilenler 

Peteklere su basma nasıl yapılır sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Yukarıda bu soruyu cevaplayacak birkaç çözüm önerisi bırakıldı. Kombi peteklere neden su basmaz gibi sorular zihninizi hala meşgul edebilir. Dilerseniz bu sorunun cevabından da biraz bahsedelim. 

Kombi Peteklere Neden Su Basmaz 

Herkesin bildiği üzere kombiler ısıtma sistemlerimizin ana merkezinde yer almaktadır. Kış aylarında evlerimizin ısınma ve sıcak su ihtiyacı kombiler tarafından karşılanmaktadır. 

Eğer kombinizin içinde bulunan herhangi bir cihaz işlevini yitirirse, ısıtma sisteminizde problemler meydana gelebilir.  

Eğer kombinizin peteklere su basmadığını düşünüyorsanız bunun sebebi sirkülasyon pompasının arızalanması olabilir. Sirkülasyon pompası ne işe yarar diye sorabilirsiniz. Sirkülasyon pompasının görevi peteklere su pompalamaktır. 

Sirkülasyon pompanız arızalanırsa peteklerinizde ısınma sorunu meydana gelebilir. Peteklere su basma nasıl yapılır sorusundan sonra kombinin peteklere neden su basmadığını da öğrenmiş oldunuz. 

Peteklere Neden Su Gelmiyor?

Peteklere neden su gelmiyor sorusu da oldukça merak edilenler arasında. Peteklere su gelmiyor ise bu durumun gerçekleşmesinin tek bir nedeni yoktur. Birden fazla sebeplerden dolayı peteklere su gelmiyor olabilir. Peteklere su basma nasıl yapılır konusunu hallettikten sonra peteklerin ısınma problemlerini ele alalım.

Birincisi; az önce bahsettiğimiz mesele olan sirkülasyon pompasıdır. Sirkülasyon pompanız arızalı ise peteklerinizde ısınma problemi yaşanabilir.

İkincisi; peteklerinizde hava olabilir. Eğer peteklerinizde hava varsa, petek içinde su dolaşımı olmaz ve böylece petekler ısınmaz. Eğer musluklarınızdan sıcak su akıyorsa fakat petekleriniz ısınmıyorsa mutlaka peteklerin havasını kontrol etmeniz gerekir. 

Üçüncüsü; kalorifer borularında tıkanıklık olabilir. Kalorifer peteği içinde bulunan su, zamanlar kireçlenir ve kalorifer borularının içinde katmanların oluşmasına sebep olur. Sıcak suyun geçtiği kalorifer borularında daralma meydana gelir. Eğer kalorifer borularının içi temizlenmezse boru tıkanıklığı gerçekleşir ve dolayısı ile petekler ısınmaz. 

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka petek temizliği yaptırmanız gerekir. Ayrıca kış mevsimi yaklaşmadan önce kombi bakımı da yaptırmalısınız. Eğer kombi ve petek bakımı yaptırırsanız kış ayı sizler için oldukça verimli geçecektir. 

Peteklere Su Basma ve Petek Temizliğinin Faydaları 

Kış ayı yaklaşır yaklaşmaz en çok konuşulan konu, peteklere su basma mevzusudur. Bu yüzden de peteklere su basma nasıl yapılır sorusu merak edilmektedir. Elbette herkes kış mevsimini sorunsuz bir şekilde geçirmek ister. Soğuk günlerde evinizde sıcacık oturmak ve konforlu bir mevsim geçirmek istiyorsanız ısıtma sistemlerinizi bakım ve kontrole almalısınız. 

Bazı istenmeyen nedenlerden dolayı peteklerinizde ısı iletimi problemi yaşayabilirsiniz. Hemen telaşa kapılmadan peteklerinize su basmayı denemelisiniz. Peteklere su basma nasıl yapılır diyorsanız yukarıda bahsettiğimiz aşamaları takip etmeniz gerekir. Eğer buna rağmen peteklerinizde sorun yaşıyorsanız peteklerinizi bakıma alabilirsiniz.

Petek bakım ve temizliği ısıtma sistemi için çok önemlidir. Petek bakımı sayesinde az enerji harcayarak verimli bir ısıtma dengesi kurabilirsiniz. Böylece bir yandan konforlu bir yandan da ekonomik bir kış süreci geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Popüler Yazılar

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Evlerimizde kullandığımız pek çok elektrikli alet gibi kombiler de belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyar. Üstelik kombi bakımı, daha büyük önem taşır. Zira