Termostatik Vana Nedir?

Termostatik Vana Nedir?

Termostatik Vana Nedir?

termostatik vana nedir
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Radyatörlerin sıcak su girişine bir adet takılan Termostatik vana, sayesinde oda sıcaklığını istediğiniz seviyede tutup konforlu bir ortam oluşturulabilir. Aynı zamanda da doğalgaz faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Algılayıcı sensör ve termostatik vana gövdesi olarak iki parçadan oluşmaktadır.

Termostatik Vana Nasıl Çalışır;

İstediğiniz oda sıcaklığını termostatik vana üzerinden ayarlayabilirsiniz. Odanızın sıcaklığı ayarladığınız dereceye gelince vana üzerindeki pim termostat tarafından yavaşça itilir ve su akışını kısarak vanayı kapatır. Böylece radyatörün gereksiz ısınması önlenmiş olur. Sıcak su dolaşımı olmayınca oda tekrar soğumaya başlar bu durumda termostat tekrar vanayı açarak sıcak suyun radyatörlerde dolaşmasını sağlar ve oda tekrar ısınmaya başlar. İşlem sürekli bu şekilde tekrar eder. Termostatik vananın radyatörü açıp kapama sıklığı evin mantolamasıyla doğru orantılıdır.

Termostatik Vana İle Nasıl Tasarruf Yapılır?

6 adet radyatörü olan ve kombi ile ısıtılan bir ev düşünelim. Radyatörlerin boyutları 1’er metreden 6 metre olsun ve radyatörlerde dolaşan su miktarını 60 litre olarak alalım. Kombiden su sıcaklığını 60 °C’ye ayarlayalım böylece kombi sistem içerindeki suyun tamamını 60 °C’ye getirecektir. Bu işlemi gerçekleştirirken de 5 dakika boyunca alev modunda çalışarak gaz tükettiğini varsayalım.

Bu örnekteki gibi çalışan bir kombi su sıcaklığı 40 °C’ye düşmediği sürece tekrar alev moduna girmeyerek gaz tüketmeyecektir. Bu şekilde bekleme süresini de 3 dakika olarak düşünelim.

Termostatik vana kullanılmayan sistemlerde süreç bu şekilde sürekli tekrarlanarak devam edecektir. Termostatik vana kullanılan bir evde ise ısınan odanın vanası radyatörden sıcak su geçine izin vermeyecektir. Böylece radyatörlerden ve boru hattından geçen sıcak suyun miktarı 10 litre azaltılmış olur.  Bu aşamadan sonra kombi 60 litre yerine 50 litre suyu ısıtacak ve 60 litre suyu 5 dakikada ısıtabilen kombi 50 litre suyu çok daha kısa bir sürede ısıtabilecektir. Termostatik ile bu aradaki zaman farkı kombinin tasarruf etmesini sağlar. Bu örnekte tek bir radyatörü baz almıştık şimdi diğer radyatörlerinde aynı prensip ile çalıştığını farz edelim. Tasarrufun boyutu termostatik vana sayesinde oldukça yüksek olacaktır. Aynı zamanda oda içerisinde bulunan ütü, televizyon, bilgisayar ve lamba gibi cihazlarında yaydığı ısı bu denkleme katılır ve bu durumda tasarruf etmenizi sağlar.

Her Radyatöre Termostatik Vana Takılmalı mı?

Kombinizde “otomatik by-pass sistemi” özelliği varsa, radyatörlerin tamamına termostatik vana takabilirsiniz. Radyatörlerin tamamı kapatıldığında by-pass sistemi devreye girer ve pompaya kendi etrafında devir daim yaptırarak sıkışmasını önler. Eğer kombinizde “otomatik by-pass sistemi” özelliği yoksa son radyatör ve havlupana termostatik vana takılmamalıdır.

Termostatik Vananın Montajı Nasıl Yapılmalı?

Termostatik vana montajı yapılırken dikkat edilmesi gerek en önemli nokta termostatın zemin ile paralel olmasıdır. Bu sayede yerden yükselen hava dalgasını termostat doğru bir şekilde algılar ve vanaya aç-kapa komutu verir. Dikey montajı kesinlikle yapılmamalıdır. Dikey yapılan montajlarda yerden yükselen ısı termostatı es geçerek termostatın ortam sıcaklığını daha geç algılamasına sebep olur, bu durumda termostatın vanayı daha geç açıp kapatmasına yol açar. Bu şekilde yapılan bir montajda istenilen konfor ve tasarruf oranı elde edilemez.

Termostatik vananın manuel vanaya göre üstünlükleri:

  • Her bir oda için ayrı konfor ve sıcaklık kontrolü.
  • Sabit oda sıcaklığı ile konforlu bir ortam.
  • Radyatör istenilenden fazla ısınmayacağı için toz yansımasının önüne geçilir, perde ve duvarlarda isin meydana gelmesi engellenir.
  • Özellikle merkezi sistem ile ısıtılan binalarda her bir kat gereği kadar ısınır. Katlar arasındaki dengesiz ısı dağılımın önüne geçilir.

Termostatik Vananın Yaz ve Kış Aylarındaki Ayarı Ne Olmalıdır?

Kış aylarında oda termostatı sizin için hangi sıcaklıklar daha uygunda o şekilde ayarlanır. Yaz aylarında ise termostatik vananın derecesi 5’te olmalıdır. Böylece yaz sıcaklığından dolayı termostat içerisindeki genleşmiş maddenin vana üzerindeki pime fazla baskı yapması engellenir. Böylelikle termostatın da vananın da ömrü daha uzun olur.

Popüler Yazılar

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Evlerimizde kullandığımız pek çok elektrikli alet gibi kombiler de belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyar. Üstelik kombi bakımı, daha büyük önem taşır. Zira