Yoğuşmalı Kombi Nedir ?

Yoğuşmalı Kombi Nedir ?

Yoğuşmalı Kombi Nedir ?

yogusmali kombi hakkında
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Voiced by Amazon Polly

Yoğuşmalı kombi nedir? Yoğuşmalı kombinin ne olduğunu anlatmadan önce yoğuşmanın ne olduğu ve çalışma prensibinden bahsetmekte fayda var. Gaz halde bulunan bir maddenin çevresine ısı verme yoluyla sıvı hale geçmesine yoğuşma denir. Sahip oldukları özel ısı eşanjörü sayesinde yanan doğalgaz ile açığa çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi geri kazanarak toplam verimi önemli ölçüde arttıran cihazlara yoğuşmalı kombi denir. Sizde yoğuşmalı bir kombiye sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tahmini okuma süresi 4 dakika

Yoğuşmalı Kombi Tercih Etmenin Avantajları

Yoğuşmalı kombi nedir neden seçmeliyim? Yoğuşmalı bir kombi tercih etmenin en önemli nedenlerinden biri klasik kombilere göre veriminin daha yüksek olmasıdır. Bu sayede daha az yakıt tüketir. Baca gazı sıcaklıkları eski teknoloji kombilere göre daha düşüktür. İhtiyaca göre alev boyutunu ayarlar, cihaza dur-kalk yapmadan modülasyonlu bir şekilde çalışma komutu verir. Modülasyonlu fan sayesinde tüketilecek gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışması sağlanır. Düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile çok daha çevrecidir.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fiyatı yüksek olan bir ürün her zaman kaliteli demek değildir. Yoğuşmalı kombiler ileri teknoloji ürünleri oldukları için üretici firma seçiminizi yaparken araştırmanız gereken unsurlar arasındadır. Arıza ihtimali az olan bir marka seçseniz dahi servis ağı geniş olan bir marka tercih etmek faydalı olacaktır.

Yoğuşmalı kombi alan tüketicilerimizin aklına çeşitli sorular takılmaktadır. Bu sorulara aşağıdaki başlıklar altında cevap vermeye çalışacağız.

Ne kadar Zamanda Kâra Geçerim?

Yoğuşmalı kombi, standart bir kombiye göre çok daha az yakıt tüketir. İlk yatırım maliyetini ve kullanıma göre değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık 1-3 gibi kısa bir sürede kendisini amorti edecek olup, ekonomik ömrü boyunca doğalgaz faturasından edeceğiniz tasarruf ile yıllarca kâra geçmiş olacaksınız.

Kullanabileceğim Tesisat Türleri Nelerdir?

Yerden ısıtma, dubleks daireler, villalar ve 5 metreden uzun radyatör hattı olan tüm ev tiplerinde yoğuşmalı bir kombiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ne Kadar Alanı Isıtabilirim?

Bulunduğunuz ilin şartlarına ve yalıtımda kullanılan izolasyon malzemesine göre değişkenlik göstermekle beraber normal daireler için pratik olarak hesaplanmış ısıtılabilecek alanlar şu şekildedir;

140 m² ve üstü = 20.000 kcal/h

200 m² ve üstü = 26.000 kcal/h

300 m² ve üstü = 30.000 kcal/h

50 derecenin altında çalışan normal kombilerde verim %79’a düşerken yoğuşmalı kombilerde ise verim %109’a kadar çıkmaktadır. Bu nedenle yakıttan %30 oranında tasarruf etmektedir.

Kime Nasıl Montaj Yaptırabilirim? Montajda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Aldığınız yoğuşmalı kombinin montajını ilgili firmanın bu konuda eğitim almış uzan ekibine yaptırmanızda fayda var. Aynı zamanda montajın gaz dağıtım firmasının şartnamesine uygun olarak yapılması zorunludur.

Yoğuşma sırasında bacada ortaya çıkacak yoğuşma suyunun ortamdan güvenli bir şekilde atılması için yoğuşma suyunun kapalı gidere bağlanması gerekmektedir. Bu işlemede drenaj hattının bağlanması denilmektedir. Yoğuşmalı kombinin montajının balkona yapılması durumunda ya balkon kapatılmalı ya da kombi muhafaza dolabı ile korunmalıdır.

Ekonomik Ömrü ve Garanti Süresi Ne Kadardır?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen ekonomik ömür 10 yıldır. Ancak tabiki biz bu sürenin daha uzun olmasını isteriz bu yüzden her kış öncesi kombinizin bakımını yetkili servis veya firmalar tarafından yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Konuyla alakalı bizimle de iletişime geçebilirsiniz. Garanti süresi ise markalara göre değişiklik göstermekle beraber genele olarak 2-10 yıl arasındadır.

Home » Yoğuşmalı Kombi Nedir ?

Popüler Yazılar

doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Yöntemler

Doğal gaz faturaları, özellikle kış aylarında aile bütçelerinin en yüksek gider kalemlerinden biri hâline gelir. Genel durum böyleyken doğal gaza gelen zamlar,

ısı yalıtımı

Bina Isı Yalıtımı Nedir?

Ortamın ideal ısıda olması, sağlıklı ve huzurlu yaşam alanları için ilk şarttır. Dışarıdaki hava şartlarının iç mekânlara yansıması, odaların kısa sürede soğumasına

klima santrali

Klima Santrali Nedir ?

Herhangi bir ortamda bulunan klimayı düşünün. Bu cihazlar, hava üfleyerek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getirir. Fakat bildiğiniz gibi bu hava,